KİMPUR HALKA ARZ İÇİN SPK'YA BAŞVURDU

Kimya sanayi şirketi KİMPUR, halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurdu. Hisselerinin yüzde 30'u halka arz edilecek olan KİMPUR, son 5 yılda üretim kapasitesini yüzde 84,6 artırarak 65 bin tondan 120 bin tona çıkardı

KİMPUR HALKA ARZ İÇİN SPK'YA BAŞVURDU

Kimya sanayi şirketi KİMPUR, halka arz için Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurdu. Hisselerinin yüzde 30'u halka arz edilecek olan KİMPUR, son 5 yılda üretim kapasitesini yüzde 84,6 artırarak 65 bin tondan 120 bin tona çıkardı

20 Ekim 2021 Çarşamba 13:55
KİMPUR HALKA ARZ İÇİN SPK'YA BAŞVURDU

2020 yılı için yayımlanan ISO 500 verilerine göre 314. sırada yer alan kimya sanayi şirketi Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİMPUR), halka arz amacıyla izahname onayı için 19 Ekim 2021 itibarıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurdu. KİMPUR paylarının halka arzı ile ilgili olarak SPK onayına sunulan taslak izahname, KİMPUR'un ve halka arzda satışa aracılık etmek üzere lider aracı kurum olarak yetkilendirilen Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Anonim Şirketi'nin (TSKB) internet sitelerinde ve Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlandı. Otomotiv, ayakkabı, mobilya, yapı ve inşaat gibi farklı sektörler için poliüretan sistemlerinin üretimini gerçekleştiren bir kimya sanayi şirketi olan 38 yıllık geçmişe sahip KİMPUR'un SPK'dan onay alması durumunda çıkarılmış sermayesinin 110.000.000 TL'den 118.250.000 TL'ye çıkarılması nedeniyle artırılacak 8.250.000 TL nominal değerli 8.250.000 adet B Grubu pay ve mevcut ortakların sahip olduğu 24.750.000 TL nominal değerli 24.750.000 adet B Grubu pay halka arz edilecek.

YÜZDE 25 SERMAYE ARTIŞI

Ayrıca buna ek olarak toplanan kesin talebin satışa sunulan pay miktarından fazla olması halinde KİMPUR'un mevcut ortaklarının sahip olduğu ve şirketin halka arz edilecek toplam paylarının yüzde 15'ine karşılık gelen toplamda 4.950.000 TL nominal değerli pay "ek satış" kapsamında halka arz edilecek paylara ilave edilebilecek.  Şirket halka arz kapsamında gerekli izinlerin alınması amacıyla SPK haricinde ayrıca Borsa İstanbul A.Ş. ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. başvurularını da kısa süre içerisinde tamamlayacak. KİMPUR'un başvurusunun SPK tarafından onaylanması durumunda halka arz edilecek payların yüzde 75'i ortak satışı yöntemiyle yüzde 25'i ise sermaye artışı olarak gerçekleştirilecek.

“1000 KURUMSAL MÜŞTERİYE 600 ÜRÜNLE HİZMET VERİYORUZ”

KİMPUR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Leon Mizrahi, 1000'den fazla müşteriye, 600 ayrı sistem ürün kodu ile hizmet verdiklerini belirterek “Üretimimizin yüzde 32,5'ini 40'tan fazla ülkeye ihraç ederek ülkemizin cari dengesine pozitif katkıda bulunuyor, ISO 500'de 314. sırada yer alan ve sektöründe önde gelen kimya sanayi şirketlerinden biri olarak güçlü biçimde yolumuza devam ediyoruz. Kurumsal ve finansal yapımızı daha da güçlendirerek global marka olma yolunda yatırımlarımızı daha da büyütmek üzere şimdi de halka açılmak istiyoruz. Hedef sektörümüz olan büyük otomotiv üreticileri ve Batı Avrupa gibi pazarlarda marka bilinilirliğini artıracak şekilde halka açık bir şirket olmak hem Türkiye hem de uluslararası pazarlarda hızlı yol almamızı sağlayacaktır. Sağlıklı ve sağlam bir bilançosu olan, sürdürülebilir şekilde kârlı büyüme performansına sahip, 38 yıllık yüzde 100 yerli sermayeli güçlü bir kimya sanayi şirketi olarak geldiğimiz bu aşamadan gurur duyuyoruz" dedi.

EN ÖNEMLİ REKABET AVANTAJI AR-GE

KİMPUR CEO'su Cavidan Karaca ise KİMPUR’un Türkiye'nin ilk yüzde yüz yerli poliüretan sistem üreticilerinden biri olarak, teknoloji ve Ar-Ge yatırımları ile sektöründe ülkemizin ve dünyanın sayılı şirketleri arasında yer aldığını söyledi. Şirketin en önemli rekabet avantajlarından birinin Ar-Ge olduğunu kaydeden Karaca, “KİMPUR Ar-Ge,  Sanayi Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi olarak tescillenmiş durumdadır. Bu sayede şirketimiz özellikle son 5 yılda büyümedeki ivmeyi artırmaya ve büyük ölçekli atılımlar gerçekleştirmeye devam etmiştir” diye konuştu. Bugünkü edinme maliyetlerine göre yaklaşık 25 milyon euro'luk yatırımı bulunan KİMPUR’un son 5 yılda yaklaşık 5,5 milyon euro'luk yatırım gerçekleştirdiğini ifade eden Karaca şöyle devam etti:

"SON BEŞ YILDA SATIŞLARIMIZ YÜZDE 156 BÜYÜDÜ"

“Rekabet avantajı sağlayan teknolojilerimiz, inovasyonlarımız ve stratejilerimizle son 5 yılda üretim kapasitesini yüzde 84,6 artırarak 65 bin tondan 120 bin tona çıkardık. 2016-2020 arasında da istihdamımız yüzde 132, satışlarımız yüzde 156 büyüdü. Aynı dönemde ihracatımızı 64,8 milyon TL'den 305 milyon TL'ye çıkararak yüzde 470 artırdık. Pandeminin dünya ekonomisini domine ettiği 2020 yılında da 2019 yılına göre reel fiziksel büyüme olan satış ve üretim miktarını yaklaşık yüzde 16., 2021 yılının ilk 6 ayında da yüzde 46 oranında artırmayı başardık. Şimdi daha güçlü bir kurumsal yapıya kavuşmak, uluslararası pazarlarda rekabet gücümüzü artırmak ve yeni yatırımlarımızı finanse etmek amacıyla halka arz için SPK'ya başvurmuş bulunuyoruz. Kurumsal ve bireysel yatırımcıları başarılarımıza ortak etmeyi ve birlikte büyümeyi istiyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.