KİM KORKAR ENFLASYONDAN!

Gıdadan giyime Türkiye’nin önde gelen birçok markası enflasyonla topyekun mücadeleye en az yüzde 10’luk indirim oranlarıyla cevap verdi. Dalga, sektörlerin en büyük SİAD ve derneklerinin de desteğini arkasına aldı.

KİM KORKAR ENFLASYONDAN!

Gıdadan giyime Türkiye’nin önde gelen birçok markası enflasyonla topyekun mücadeleye en az yüzde 10’luk indirim oranlarıyla cevap verdi. Dalga, sektörlerin en büyük SİAD ve derneklerinin de desteğini arkasına aldı.

11 Ekim 2018 Perşembe 12:46
KİM KORKAR ENFLASYONDAN!

DEVLER KAYITSIZ KALAMADI

Türkiye’nin cirolarıyla parmak ısırtan büyük firmaları sektörlerin öncü çatı kuruluşları, enflasyona karşı girişilen topyekûn mücadeleye kayıtsız kalamadı. Aralarında Ülker, ETİ, Kale Kilit, Anadolu Sigorta gibi dev markaların yer aldığı işletmeler, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’na yaptıkları indirimlerle destek verdi. Ağırlıklı olarak ürün ve hizmetlerinde yüzde 10 oranında indirime giden markalar, ekonomiyi sırtlamaya kararlı. Borsalar ve SİAD’lar ise enflasyona karşı üyelerinin harekete geçtiğini belirterek, “Devletimizin arkasındayız” mesajı verdi.


Yıldız Holding: “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında; Ülker Bisküvi, Şok Marketler, Bizim Toptan Satış Mağazaları ve diğer uygun sektörlerde belirli ürünlerde indirim yapacağız. Enflasyonla etkili ve sürdürülebilir bir mücadele için verimli üretim ve israfı önleme yolunda gayretli bir şekilde çalışılacak.”


ETİ: “Yarım asrı geçen süredir, memleketimizin ekonomik ve toplumsal kalkınmasına aralıksız hizmet etmiş bir Anadolu markası olarak, ülkemizin geleceğine olan inancımızla üzerimize düşen sorumlulukları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz. Bu doğrultuda yıl sonuna kadar ürünlerimizin fiyatlarını sabitleyerek, hatta seçili ürünlerde ve satış noktalarında belirlenmiş olan oranda yapacağımız indirimlerle destekleyeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız. Enflasyonla mücadele seferberliğinin ekonomimize olumlu yansımalarını en kısa sürede görmeyi temenni ederiz.”

Eroğlu Holding: “Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı”na tüm markalarımızla tam destek veriyoruz. Eroğlu Holding bünyesindeki gayrimenkul şirketi Eroğlu Yapı ile moda markaları Colin’s ve Loft yılsonuna kadar geçerli olacak indirim miktarlarını belirledi. Eroğlu Yapı, peşin gayrimenkul satın alımlarında yüzde 20, kredili satışlarda ise liste fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim uyguluyor.”


Konya Şeker: “Konya’daki 50 bin, Türkiye genelindeki 900 bin ortağımızın ekonomik faaliyetini sürdürebilmesi, yani ekip biçmeye, hayvancılık yapmaya devam edebilmesi ekonomide çarkların işlemeye devam etmesine, alış verişin sürmesine sıkı sıkıya bağlıdır. “Türkiye Kazanacak” ifadesiyle hedefi tayin edilen Enflasyonla Topyekûn Mücadelede Programı çerçevesinde grubumuz da, Torku markalı ürünler içinde maliyet analizleri çerçevesinde indirime uygun ürünler ve ürün guruplarıyla yüzde 10 indirim kampanyasında yer alacaktır. Bu topraklara kökten bağlıyız, Türkiye’nin kazanması için biz de varız.”

Kale Kilit: “Nihai tüketici ile en çok buluşan Kale Kilit markalı kilit ürünlerimiz ile Kale Alarm sistemlerinin ürün ve hizmetlerinde uygulayacağımız yüzde 10 indirimle biz de desteğimizi somut bir şekilde ortaya koyuyoruz. Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nın enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarının korunması adına son derece önemli bir çıkış olduğunu düşünüyor, programın olumlu sonuçlarını hızla alacağımıza inanıyoruz. Bu inançla, Türkiye’nin lider kilit üreticisi olarak sürece katkıda bulunacak her türlü desteği vermeye hazırız.”

Kiğılı: “Enflasyonun en çok etkilediği sektörlerden biri olan perakende sektörünün hız kesmeden büyümeye devam etmesi için elimizden gelen tüm katkıları sağlayacağız. Bu yolda, kar marjlarımızdan fedakârlık etmeyi sürdüreceğiz. Bizim hedefimiz modayı ve kaliteyi ulaşılabilir fiyatlarla herkese sunabilmek. Enflasyonla mücadeleye verdiğimiz destek kapsamında tüm Kiğılı ve Abdullah Kiğılı Exclusive Cut mağazalarımızda geçerli olmak üzere, tüm indirimlere ek olarak yüzde 10 indirim sunacağız.”

Giovane Gentile: Bakan Albayrak’ın şirketlerden istediği yüzde 10 oranında indirim çağrısına yanıt veriyoruz. Ercem Tekstil A.Ş. olarak program çerçevesinde, bünyemizde olan ‘Giovane G.’ ve ‘Giovane Gentile’ markalı ürünlerimizde bugünden itibaren yüzde 20 İndirim uygulama kararı aldık.”

Anadolu Sigorta: “Anadolu Sigorta, kasko, tamamlayıcı sağlık, bireysel sağlık ve bireysel siber güvenlik ürünlerinde yüzde 10, konut sigortasında yüzde 35, güvenli gelecek ve ferdi kaza sigortasında ise yüzde 50 indirim fırsatı veriyor.”

SİAD'LAR VE FEDERASYONLAR KARARLI

MÜSİAD
: “Türkiye’nin büyük sermaye güçlerinden biri olan MÜSİAD, üzerine düşen görevi yapmaya hazırdır. Ekonomi yönetimimizin enflasyonla topyekûn mücadele kararlılığını sonuna kadar desteklediğimizi, verimli üreterek, israfı önleyerek ekonomideki kısa süreli dalgalanmalara karşı sürdürülebilir, etkili bir mücadele için bugünkü ekonomik şartları dikkate alarak, 2018 yılı sonuna kadar devamında üyelerimizle elimizden gelen çabayı göstereceğimizi ifade etmek istiyorum.”

TÜRKONFED: “Türkiye’nin önüne koyduğu makro tedbirlerin başarılı olabilmesi ve kalkınma odaklı sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında enflasyonla topyekûn bir mücadelenin ortaya konmasının yerinde bir adım olduğunu düşünüyoruz. Özellikle KDV iadelerinin hızlandırılması ile işletmelerimizdeki nakit sıkışıklığını gidermeye yönelik yaklaşımın da ‘Önce Küçüğü Düşün İlkesi’ çerçevesinde ele alınması yerinde olacaktır. Programın katma değerli üretim ve ihracat odaklı olmasını da ayrıca memnuniyetle karşıladığımızı ifade etmek isterim. Enflasyonla mücadelenin esası olan ‘sıkı para ve maliye politikası’ ile güven ortamının tesisi ve artırılmasına yönelik, bu programın YEP çerçevesinde ekonomimize pozitif katkı sağlaması en büyük temennimizdir. İş dünyası olarak her türlü destek ve katkıyı vermeye hazırız.”


Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED): “En az yüzde 10 indirim” kampanyasına bağlı derneklerimizin üye firmalarıyla aktif destek sunacağız. MOSFED’in sektörde öncülük ettiği kampanyaya her ölçekten firma aktif destek veriyor, bu uygulamanın iç pazardaki satışlara da dinamizm kazandırması bekleniyor.”

MASFED: “MASFED olarak enflasyonla topyekün mücadele sürecinde biz de elimizi taşın altına koymak, bu süreci en kısa zamanda atlatmak arzusundayız. Bu bizim her şeyden önce vatandaşlık görevimiz, toplumsal sorumluluğumuzdur. Biz birlik olup nice sıkıntıların üstesinden gelmiş bir milletiz. Bugün de bu sorumluluğumuzu yerine getirecek, kampanyaya elimizden gelenin en fazlasını yaparak tam destek vereceğiz.”

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği: Ürünlerde yüzde 10 indirim enflasyonun ineceğine olan inancın pekişmesine katkı sağlayacak. Enflasyonla mücadelede kısa vadede elde edilecek başarı, Türk Lirası’nda da istikrarın oluşmasına, döviz kurlarındaki artışın durmasına ve sonrasında gerilemesine katkı sağlayacak. Programın başarıya ulaşması için tüm sektörlere ve hatta toplumun tüm kesimlerine önemli görevler düşüyor. Biz ihracatçılar olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerimize düşen sorumluluğu büyük bir azimle yerine getirmeye devam edeceğiz. Hükümetimizi sonuna kadar destekliyoruz, daima hükümetimizin yanında olacağız.”

BASİFED: “Enflasyonla, cari açıkla, yüksek döviz kurlarıyla mücadeleyi esas alan tüm çalışmalara destek verdik, veriyoruz, vereceğiz. Türkiye’nin enflasyonu düşürmenin yolu her zaman söylediğimiz gibi yapısal reformlar, katma değerli üretim ve yatırımlar ile ihracattan geçiyor. Özellikle cari açık makasını kapamadan enflasyonu ve fiyat istikrarını sağlamak mümkün değil.”

EGEV: “Enflasyonla mücadele ekseninde atılan ve atılacak adımlar aslında tüm ekonomimizin seyrini yakından ilgilendiren adımlardır ve desteklenmesi gerekir. Enflasyonu tekrar tek haneli rakamlara çekmeden ne döviz kurlarını, ne cari açığı ne de fiyat istikrarını sağlayabiliriz. Bu anlamda hükümetin enflasyonla mücadele kararlılığını destekliyor, bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu da belirtiyoruz.”

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD): “Bugün ithalat yapmadan bir defter bile üretemiyor oluşumuz aslında tüm resmi açık seçik ortaya koyuyor. Hükümetin enflasyon ile mücadele planını niyet itibariyle desteklemekle beraber, ülkemizin yapısal dönüşüme ve üretim ekonomisine yönelmesine ve ithalata dayalı olmayan bir ihracat temelli üretim zinciri kurmasına ihtiyacı var.”

Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD): Lokal çözümler, anlık, günü kurtarmaya yönelik hamleler, belli kalemlerde indirimlerle enflasyonu dizginleme yöntemleri piyasalarda maalesef sorunun büyüklüğünün tam olarak idrak edilmediği fikrini uyandırıyor. Ancak daha makro çözümlere yönelmiş bir ekonomi idaresinin en büyük destekçisinin de yine biz iş insanları olacağından da kimsenin kuşkusu olmasın.

Kemalpaşa Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KESİAD): Eğer enflasyonu düşürmek istiyorsak, öncelikle cari açığımızı kapatacak ve katma değerli üretimi arttıracak önlemler almamız gerekiyor. Bugün ihracatımız bile ithalata dayalı bir hale geldiyse doğru bir üretim anlayışına sahip bir ekonomik düzen kuramadığımızdandır. Bunda suç ne sadece hükümetin ne de iş dünyasınındır. Burada bir suç varsa hepimizindir. Eğer enflasyonu tekrar yüzde 10’un altında görmek istiyorsak öz varlık ve değerlerimize dayalı kaliteli bir üretime odaklanmış ve yatırımın teşvik edildiği bir Türkiye sabahına uyanmamız gerekiyor. Bu yolda atılacak tüm adımların da arkasında olduğumuz bilinmelidir.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD): Ankaralı genç girişimciler olarak biz de söz konusu programın ön gördüğü tam kararları desteklemeye, üzerimize düşen görevi yapmaya, asgari yüzde 10 indirim dahil tüm tedbirlerin içinde yer almaya hazırız. Konu yönetim kurulumuz tarafından da etraflıca değerlendirilerek 450 üyemizi içine alacak şekilde planlama yapılacaktır.”

Son Güncelleme: 11.10.2018 13:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.