KENT SANAYİSİNİN LOKOMOTİFİ

Genişleme alanlarının faaliyete geçmesiyle yüzde 70 büyüyecek olan Sakarya 1. OSB, makine ve otomotiv yan sanayi alanlarında daha da güçlenmeyi hedefliyor.

KENT SANAYİSİNİN LOKOMOTİFİ

Genişleme alanlarının faaliyete geçmesiyle yüzde 70 büyüyecek olan Sakarya 1. OSB, makine ve otomotiv yan sanayi alanlarında daha da güçlenmeyi hedefliyor.

02 Nisan 2021 Cuma 15:35
KENT SANAYİSİNİN LOKOMOTİFİ

Haber: Helin AYGÜN

Türkiye’deki OSB’ler içinde yasalara uyum, çevre, ucuz enerji ve diğer alt yapı hizmetleri ile göz dolduran OSB’ler arasında yer alan Sakarya 1. OSB, gelişen teknoloji ve yeni talepler paralelinde yeni yatırım çalışmalarını sürdürüyor. OSB, mevcut alanındaki tüm altyapı çalışmaları ile sanayicilere sağlamış olduğu olanakları, 2018 yılı itibariyle tamamlanan ve faaliyete geçen genişleme alanında da sunmaya devam ediyor. Sakarya 1. OSB Başkanı Mustafa Gültepe, OSB olarak ana hedeflerinin bölgeyi makine ve otomotiv yan sanayi konusunda önemli bir merkez haline getirmek, ayrıca genişleme alanından geçecek demiryolu ile yatırımcıların üretim ve lojistik maliyetlerini düşürmek olduğunu söyledi.

 

BAYRAĞI İLK TAŞIYAN OSB

Sakarya 1. OSB’nin 164 hektarlık bir alanda kurulduğunu, genişleme alanının ise 112 hektardan oluştuğunu dile getiren Başkan Gültepe, istihdam sayılarının 11 bin 500 olduğunu, tüm sanayi tesislerinin faaliyete geçmesiyle bu rakamın 25 bin kişiye ulaşacağını kaydetti. Gültepe, “Sakarya 1. OSB, ülkemizin kavşak noktasında bulunan, doğunun en batısı, batının en doğusu olarak nitelenen bir konumdadır. En önemli sanayi kentlerine yakınız ve artık biz de tarım kenti olmanın yanı sıra sanayi kenti olarak da anılıyoruz. İlimizde kurulan ilk sanayi bölgesi olması nedeniyle bayrağı ilk taşıyan OSB’yiz. Sakarya’nın köklü, ülkemizde ilk 500 firmanın içinde yer alan ve büyük sanayi devlerinin kolları olan firmalar Bölgemizde yer alıyor” dedi.

 

KUZEYE DOĞRU GENİŞLİYOR

Sakarya 1. OSB’de ağırlıklı olarak otomotiv yan sanayi, tekstil, metal işleri, makine imalatı, elektrik-elektronik, inşaat ve ilaç sektörlerinin bulunduğunu belirten Gültepe, OSB olarak yürüttükleri projelerle ilgili de bilgi verdi. Gültepe, “Sakarya 1. OSB olarak en önemli projemiz; genişleme alanlarının bölgemiz sınırlarına dahil edilmesi çalışmalarıdır. Genişleme alanı 1. ve 2. etap ile ilgili kamulaştırma işlemlerimiz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylandı, kamulaştırma çalışmaları tamamlandı ve arsa tahsisleri yapıldı. Bölgemizin kuzey yönüne doğru genişlemesi düşünülen alan içindeki mevcut imar planında teknik sosyal altyapı alanı, Dörtyol Kooperatifi, Galericiler Kooperatifi, kreş, dini tesis alanı, park, ticaret alanı planlandı” diye konuştu.

 

YÜZDE 70 BÜYÜYECEK

Sakarya 1. OSB Başkanı Mustafa Gültepe, genişleme alanlarının da faaliyete geçmesiyle bölgenin yüzde 70 büyüme göstereceğini söyleyerek, şöyle devam etti:

“Ana hedefimiz; bölgemizi makine ve otomotiv yan sanayi konusunda önemli bir merkez haline getirmek, genişleme alanımızdan geçecek demiryolu ile yatırımcıların üretim ve lojistik maliyetlerini düşürerek hizmetlerin kalite ve çeşitliliğini artırmak ve bu sayede şehrin ekonomik ve sosyal gelişimine ivme katacak yerli ve yabancı yatırımcıları bölgeye çekmektir.”

 

EĞİTİM MERKEZİ KURULUCAK

Sanayicinin genel sorunu olan eğitimli iş gücü ihtiyacını karşılamak için genişleme alanında eğitim merkezi kuracaklarını anlatan Başkan Gültepe, “Böylelikle mesleki alanda teknik ara eleman yetiştirerek, sanayicimizin vasıflı istihdam ihtiyacını karşılamayı ve gençlere umutlu bir gelecek hizmeti verilmesini planlıyoruz.  Meslek liselerinden mezun olan gençler, yeterli bilgi ve beceriyi edinmeden üniversitelere yönleniyor ve bu nedenle üniversite mezunu işsiz sayısı her geçen yıl artıyor. Meslek liselerinden mezun olan gençlerimizin uygulamalı meslek yüksekokulları ile iş hayatına atılmak yerine üniversiteleri tercih etmesi nedeniyle, sanayi bölgelerindeki ara eleman ihtiyacı büyük ölçüde artıyor. Planlanan bu eğitim üssü ile öncelikle bölge sanayicimizin ihtiyacı olan nitelikli ara eleman sorununun giderilmesi amaçlanıyor” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.