banner250

KALKINMA PLANINDA SAVUNMAYA ÖZEL VURGU

2023 yılında ihracatın 226,6 milyar dolara çıkarılmasının, işsizliğin yüzde 9,9’a düşürülmesinin öngörüldüğü 11. Kalkınma Planı’nda, savunma sanayi eksenli projeler ve yatırımlara sağlanan desteğin devam edeceği kaydedildi.

KALKINMA PLANINDA SAVUNMAYA ÖZEL VURGU

2023 yılında ihracatın 226,6 milyar dolara çıkarılmasının, işsizliğin yüzde 9,9’a düşürülmesinin öngörüldüğü 11. Kalkınma Planı’nda, savunma sanayi eksenli projeler ve yatırımlara sağlanan desteğin devam edeceği kaydedildi.

09 Temmuz 2019 Salı 13:46
KALKINMA PLANINDA SAVUNMAYA ÖZEL VURGU

2019- 2023 dönemini kapsayan 11'inci Kalkınma Planı, Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sunuldu. Planda, savunma sanayi projelerinin önemine vurgu yapılarak, buna yönelik desteklerin devam edeceği bildirildi.

Savunma sanayi politikalarına da yer verilen planda, Altay tankı, yerli hava savunma sistemleri, deniz platformları envantere kazandırılacak; envanterdeki İnsansız Hava Aracı (İHA) sayısının artırılacağı, İHA motoru prototipinin ve kara araç motorunun tesliminin yapılacağı dile getirildi. Planda, “Savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'ler dahil tüm firmalara yönelik olarak Savunma Sanayii Yatırım ve Geliştirme Faaliyetlerini Destekleme Programı kapsamında finansal destek sağlanacaktır. Savunma sanayiine yönelik kritik teknolojilerde yüzde 100 milli savunma sanayii oluşturmak ve geleceğin harp konseptini şekillendirmek vizyonlarına uygun olarak temel ve ileri teknolojiler eksenli projeler ve yatırımlar gerçekleştirilecek ve desteklenecektir” denildi.

4,3 MİLYON YENİ İSTİHDAM

Öte yandan plana göre, 2023 yılında gayri safi yurt içi hasılanın 1 trilyon 80 milyar dolara, kişi başına gelirin 12 bin 484 dolara yükseltilmesi, ihracatın 226,6 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. İşsizlik oranının yüzde 9,9'a düşürülmesi, enflasyon oranlarının kalıcı biçimde düşük ve tek haneli rakamlara indirilmesi hedefleniyor. Plan süresince 4,3 milyon yeni istihdam sağlanması hedeflenirken, plan dönemi yıllık ortalama büyüme oranının yüzde 4,3 olacağı bildirildi.

VERGİDE REVİZYON

Planda vergiyle ilgili düzenlemelere de yer verilerek, “Vergi adaletinin güçlendirilmesi, vergi tabanının genişletilmesi ve vergi hasılasının artırılmasını sağlayacak şekilde vergi sisteminde revizyonlar yapılacaktır. Gelir ve kurumlar vergilerini tek bir kanunda birleştiren, vergi tabanını genişleten, vergiye uyumu kolaylaştıran, öngörülebilirliği artıran, yatırım ve üretimi destekleyen Gelir Vergisi Kanunu'nun yasalaşması sağlanacaktır. Ödeme gücüne göre artan oranda vergilendirmeye yönelik mekanizmalar artırılacaktır. Lüks ve ithal yoğunluğu yüksek ürünlerden ÖTV'ye tabi olmayanlar gözden geçirilerek, vergi düzenlemesi yapılacaktır” denildi.

Son Güncelleme: 09.07.2019 13:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.