banner250

KALKINMA AJANSLARININ SON DURUMU

Türkiye'nin kalkınmasında önemli yapı taşlarından biri olan ve Kalkınma Bakanlığının, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bünyesine geçmesiyle yeni bir yapı kazanan Kalkınma Ajanslarının görevi yayımlanan 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle belli oldu.

KALKINMA AJANSLARININ SON DURUMU

Türkiye'nin kalkınmasında önemli yapı taşlarından biri olan ve Kalkınma Bakanlığının, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bünyesine geçmesiyle yeni bir yapı kazanan Kalkınma Ajanslarının görevi yayımlanan 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle belli oldu.

16 Temmuz 2018 Pazartesi 16:36
KALKINMA AJANSLARININ SON DURUMU

Haber: Fatih AĞARMAN

Kalkınma Bakanlığının en önemli birimlerinden olan Kalkınma Ajansları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesine geçmiş ve Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü kurularak, ajanslar tek çatı altına alınmıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan 4 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle beraber Kalkınma Ajanslarının son durumu netleşti. Eskiden ulusal düzeyde Devlet Planlama Teşkilatına bağlı olan 26 Kalkınma Ajansı, ulusal düzeyde koordinasyon sağlanması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlanıldı.

CUMHURBAŞKANI KALDIRABİLECEK

Yeni kararname, Kalkınma Ajansları için birçok yeniliği beraberinde getirdi. Buna göre, ajanslar bölgeler esas alınarak Cumhurbaşkanı kararı ile kurulacak. Ajans merkezinin bulunacağı il, Cumhurbaşkanı kararında belirtilecek. Kalkınma Ajanslarının yeniden düzenlenmesine ve kurulmuş olan ajansın kaldırılmasına Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

GENEL SEKRETERİ BAKANLIK BELİRLEYECEK

Ajansların ulusal düzeyde koordinasyonundan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumlu olurken, Bakanlık bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltıcı tedbirleri alarak, planlama, programlama ve projelendirme konularında ajanslara rehberlik ve danışmanlık yapacak. Programların uygulanmasını izleyip, denetleyecek ve ajansların yıllık çalışma programlarını onaylayacak.

Yönetim Kurulu tarafından teklif edilen ya da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen kişi genel sekreter olarak görevlendirilecek. Bakanlık, gerekli gördüğünde genel sekreteri kendi başına görevden alabilecek.

AJANSLAR BAKANLIĞA BİLDİRECEK

Bölge plan ve programlarının uygulanmasını sağlayıcı faaliyet ve projelere destek olacak. Bu kapsamda desteklenen faaliyet ve projelerin uygulama sürecini, değerlendirecek ve sonuçlarını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bildirecek. Kırsal ve yerel kalkınma ile ilgili kapasitesinin geliştirilmesine katkıda bulunacak.

İŞBİRLİĞİNİ AJANSLAR SAĞLAYACAK

Bölgede kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülen ve bölge plan ve programlan açısından önemli görülen diğer projeleri izleyecek. Bölgesel gelişme hedeflerini gerçekleştirmeye yönelik olarak kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini sağlayacak.

Bölgesel gelişmeye yönelik ajansa tahsis edilen iç ve dış kaynaklı fonlan, bölge plan ve programlarına uygun olarak kullanacak. Bölgenin kaynak ve olanaklarını tespit etmeye, ekonomik ve sosyal gelişmeyi hızlandırmaya ve rekabet gücünü artırmaya yönelik araştırmalar yapacak ve yapılan araştırmaları destekleyecek. Ajanslar ayrıca, bulundukları bölgelerin tanıtımını yapacak ve yaptıracak.

AJANSLAR 4 KOLDAN YÖNETİLECEK

Ajansların teşkilat yapısı ise, Kalkınma Kurulu, Yönetim Kurulu, Genel Sekreterlik, ve Yatırım Destek Ofisleri olarak 4 ana unsurdan oluşacak.

Kalkınma kurulu, illerin dengeli şekilde temsilini sağlayacak yapıda, en fazla yüz üyeden oluşacak. Kalkınma kurulu, yapacağı ilk toplantıda kendi üyeleri arasından bir Başkan ve bir Başkan Vekili seçecek. Başkan ve Başkan Vekilinin görev süresi iki yıl olacak.

Yönetim kurulu, tek ilden oluşan bölgelerde vali, büyükşehir belediye başkanı, il genel meclisi başkanı, sanayi odası başkanı, ticaret odası başkanı ile kalkınma kurulu tarafından özel kesim ve/veya sivil toplum kuruluşlarından seçilecek üç temsilciden; birden fazla ilden oluşan bölgelerde il valileri, büyükşehir belediye başkanlan veya büyükşehir olmayan illerde il merkez belediye başkanlan, il genel meclisi başkanları ve her ilden birer kişi olmak kaydıyla ticaret ve sanayi odası başkanlanndan oluşacak. Yönetim kurulu, ajansların karar organı olacak.

Genel sekreterlik ajansın icra organı olacak.. Genel sekreterliğin ve yatırım destek ofislerinin en üst amiri Genel sekreter olacak. Genel Sekreter yönetim kuruluna karşı sorumlu olacak.

Yatırım Destek Ofisleri, bölge illerinde, özel kesimdeki yatırımcıların kamu kurum ve kuruluşlarının görev ve yetki alanına giren izin ve ruhsat işlemleri ile diğer İdari iş ve işlemlerini ilgili mevzuatta belirtilen süre içerisinde, ilgili mevzuatta bir süre belirtilmemişse öncelikle ve ivedilikle sonuçlandırmak üzere yönetim kurulu adına tek elden takip ve koordine edecek.

Bölge birimleri sınıflandırılması ise şu şekilde olacak:

TRİ: İstanbul

TRİO: İstanbul

TR2: Batı Marmara

TR21: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ

TR22: Balıkesir, Çanakkale

TR3: Ege

TR31: İzmir

TR32: Aydın, Denizli, Muğla

TR33: Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak

TR4: Doğu Marmara

TR4T. Bilecik, Bursa, Eskişehir

TR42: Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya, Yalova

TR5: Batı Anadolu

TR51: Ankara

TR52: Karaman, Konya

TR6: Akdeniz

TR61: Antalya, Burdur, İsparta

TR62: Adana, Mersin

TR63: Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye

TR7: Orta Anadolu

TR71: Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde, Nevşehir

TR72: Kayseri, Sivas, Yozgat

TR8: Batı Karadeniz

TR81: Bartın, Karabük, Zonguldak

TR82: Çankırı, Kastamonu, Sinop

TR83: Amasya, Çorum, Samsun, Tokat

TR9: Doğu Karadeniz

TR90: Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon

TRA: Kuzeydoğu Anadolu

TRA1: Bayburt, Erzincan, Erzurum

TRA2: Agn, Arüatıan, iğdir, Kars

TRB: Ortadoğu Anadolu

TRB1: Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli

TRB2: Bitlis, Hakkari, Muş, Van

TRC: Güneydoğu Anadolu

TRC1: Adıyaman, Gaziantep, Kilis

TRC2: Diyarbakır, Şanlıurfa

TRC3: Batman, Mardin, Şırnak, Siirt

Son Güncelleme: 16.07.2018 17:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 2018-07-23 23:28:51

merhaba fatih bey, kalkınma ajansları personel sisteminde görevde yükselme, ünvan değişikliği, ajanslar arası becayiş, diğer kurumlara nakil, kademe ilerlemesi vb. gibi kavramlar yok. ajans personellerinin diğer kurumlardaki emsalleri devlet memuruyken ajans personelleri iş kanununa tabi. müsait olduğunuzda bu konuyu da gündeme getirebilirseniz sevinirim. saygılarımla.

Avatar
mahmut 2018-07-16 22:54:41

Kalkınma Ajanslarında bir yenilik olmadi, 2006 yilinin mevzuati duruyor, bolgesel gelisme ve yapisal uyum mudurlugu de kalkinma ajanslari genel mudurlugu oldu, lcerik ayni. ajans organlari da eskisi gibi, bir fark yok. yatirim destek ofisleri de ayni sekliyle duruyor,

Avatar
Muhammed 2019-07-14 18:53:46

Sosyal destek progamlarını da ajanslara bağladılar ama bu programlar 2008 yılından beri valilikler aracılığıyla proje ofislerinde istihdam edilen sözleşmeli çalışanlar eliyle yürütülüyordu ama programı ajansa alanlar bu personelleri nedense çok gördüler ve mağduriyet oluştu bu konuda yardım bekliyoruz