banner250

KALİFİYE ELEMANA DOSTEK ÇÖZÜMÜ

OSB okullarının en başarılı örneklerinden olmaya aday Denizli OSB Teknik Koleji (DOSTEK), bölge içerisindeki işletmelerin ara eleman ihtiyacını karşılayacak.

KALİFİYE ELEMANA DOSTEK ÇÖZÜMÜ

OSB okullarının en başarılı örneklerinden olmaya aday Denizli OSB Teknik Koleji (DOSTEK), bölge içerisindeki işletmelerin ara eleman ihtiyacını karşılayacak.

26 Aralık 2018 Çarşamba 12:55
KALİFİYE ELEMANA  DOSTEK ÇÖZÜMÜ

OSB’YE DEVREDİLDİ

200’e yakın firması, 25 bin kişilik istihdamıyla bölgenin üretim kalesi Denizli OSB, bölge sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman sorununu çözmek için elini taşın altına koydu. Dört yıllık çalışmanın neticesinde OSB içinde bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığına ait olan 75. Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin özelleştirilmesiyle Denizli OSB’ye devredilen okul, 2018-2019 eğitim öğretim yılında “Denizli OSB Teknik Koleji (DOSTEK)” adıyla öğrenci kabul etti. Okula olan ilgiyi artırmak için meslek lisesindeki tüm öğrencilerin yemek ve servis ihtiyacını karşılamaya başlayan Denizli OSB, yetişmiş kalifiye elemana sahip olacak. Sanayi gazetesine bilgi veren Denizli OSB Bölge Müdürü Ahmet Taş, “Yapılan bu çalışmalar neticesinde sanayicimiz ve yatırımcımız yetişmiş kalifiye elemanla buluşup ülkemizdeki istihdamı ve iş gücünü artıracaklardır” dedi.

YENİ BİNA DA YAPILACAK

Bölge Müdürü Taş, her yıl öğrenci sayısı düşen ve kapanma durumuyla karşı karşıya kalan meslek lisesini özelleştirip fiziki şartlarını değiştirdikten sonra yaptıkları çalışmalar neticesinde öğrenci sayısını 240’tan 420’ye çıkardıklarını anlattı. Önümüzdeki yıl öğrenci sayısını 650’ye çıkarmayı planladıklarını belirten Taş,  “Yaz tatili başlangıcında başta yemekhane ve konferans salonu olmak üzere toplam 2 bin 400 metrekarelik yeni bina inşaata başlayacağız” diye konuştu.

OKULLAR İNCELENDİ

2014 yılında OSB yönetimi olarak meslek liselerindeki sayıyı ve kaliteyi artırmak amacıyla çalışmalara başladıklarını dile getiren Bölge Müdürü, bu amaçla OSB’deki 75. Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesindeki yaptıkları gözlemlerde okulun makine, ekipman ve teçhizat olarak çok eksikliklerin olduğunu gördüklerini kaydetti. Taş, “Yaptığımız araştırmalarda söz konusu problemleri gidermek amacıyla önümüzde iki çözüm görünüyordu: Meslek lisesini özelleştirmek ya da meslek lisesine dışarıdan destek vererek modernizasyonu yapmak. Öncelikle özelleştirilmesini düşündük. Bunun için OSB’ler içerisindeki örnek olabilecek meslek liselerini araştırdık. Yaptığımız bu çalışmada karşımıza çok güzel örnek okullar çıktı. Yönetim Kurulu Başkan Vekilimiz Necip Filiz ve bazı sanayicilerden oluşan bir heyet ile bu örnek okul gezilerine başladık” diye konuştu.

MODERNİZE EDİLDİ

Bölge Müdürü Taş, okulun modernizasyonu için Güney Ege Kalkınma Ajansına (GEKA) proje yazılarak 869 bin liralık makine ve ekipman alımı yapıldığını söyledi. Bu proje ile birlikte mekatronik bölümünün açıldığını ve mekatronik atölyesi oluşturulduğunu anlatan Taş, “Ayrıca elektrik-elektronik bölümüne pnömatik, PLC eğitim, servo step, pano eğitimi ve laboratuvar olarak makine ve ekipmanlar alındı. Tekstil teknolojileri dokuma bölümüne armatürlü numune, katlanır ahşap, kumaşa gramaj, dokuma desen, toych paen smail, kareli desen, HT kumaş, IR Tüp numune, serbest kurutucu, manyetik makine ve ekipmanları alınarak atölyeler modernize edildi. Tekstil boyahanelerinin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak için HT numune boyama ve kurutma makineleri alındı” bilgisini verdi.

KOMİSYON KURULDU

Makine ekipman alımı başlı başına bu iş için yeterli olmadığını anlatan Bölge Müdürü Taş, Kasım 2016 tarihi itibariyle bu konuda daha ciddi adımlar atmak amacıyla Yönetim Kurulu Kararıyla sanayicilerden oluşan bir “Meslek Lisesi Eğitim Komisyonu” kurduklarını söyledi. Komisyonun Denizli’deki meslek liseleri başta olmak üzere inceleme gezilerinin yapılması, Milli Eğitim Bakanlığının tercih sistemi gereği öğrenci sayısı ve kalitesinin artırılması için yapılacak işlerin değerlendirilmesi, meslek lisesindeki öğrencilerin OSB’deki işletmelerde staj yapmalarının sağlanması, öğrencilere iyi ücret karşılığında iş garantisi sağlamak için çalışmalar yapılması gibi kararlar aldığını aktaran Taş, şöyle devam etti:

CAZİP ÖNERİLER

“Meslek lisesindeki tüm öğrencilerin yemek ve servis ihtiyacını karşılıyoruz. Öğrenci velileri için yemek ve servis ücreti fazla bir yekun olarak görüldüğünden dolayı meslek liselerine ilgiyi artırmak amacıyla böyle bir uygulamaya başladık. Yaptığımız bu uygulamanın tanıtımını tüm ortaokulların bahçelerine ve OSB’deki billboardlara asarak tüm velilerin ve öğrencilerin bilgilendirilmesini sağladık. Tüm bu çalışmaların neticesinde ülkemiz bazı kazanımlar elde edecek. Öncelikle başta OSB’miz, daha sonra Denizli ve Tüm Türkiye olacak şekilde örnek bir çalışma yapıp ara elaman bulma konusunda ciddi adımlar atılmış olacaktır. Neticesi belki 4 yıl sonra görünecektir. Ancak bu çok uzun bir süre değildir.”

İŞİNİN EHLİ NESİL

“Hükümetimiz tarafından 2023 yılı için hedeflenen 500 milyar dolarlık ihracat hedeflerine meslek liselerinin önemi damga vuracaktır. Çünkü ülkede üretim ve istihdamı sağlamak amacıyla çeşitli bakanlık ve kuruluşlarca verilen hibe, kredi ve destekler konusunda yetişmiş kalifiye eleman olmaması nedeniyle büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Ar-Ge ve inovasyon konusunda yetişmiş ara eleman olmaması nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Yapılan bu çalışmalar neticesinde sanayicimiz ve yatırımcımız yetişmiş kalifiye elemanla buluşup ülkemizdeki istihdamı ve iş gücünü artıracaklardır. Bu sayede madde bağımlısı olmayan, çalışkan, güvenilir, işinde ehil olan bir nesil yetişecektir.”

Son Güncelleme: 26.12.2018 13:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.