İZMİR İŞ DÜNYASI REFORM BEKLİYOR

İzmir iş dünyasının temsilcileri, yeni yıla girerken 2020 yılını değerlendirerek, 2021 yılı beklenti ve öngörülerini paylaştı.

İZMİR İŞ DÜNYASI REFORM BEKLİYOR

İzmir iş dünyasının temsilcileri, yeni yıla girerken 2020 yılını değerlendirerek, 2021 yılı beklenti ve öngörülerini paylaştı.

28 Aralık 2020 Pazartesi 09:35
İZMİR İŞ DÜNYASI REFORM BEKLİYOR

İzmir’in en önemli STK’larının başkanları 2020 yılının pandemi ve ekonomide yaşanan iniş çıkışlar nedeniyle çok zor bir yıl olarak tarihe geçtiğine işaret ederek, 2021 yılında hukuk başta olmak üzere yıllardır hayata geçirilemeyen yapısal reformların yapılmasını isterken, bu ortamda yara alan kesimlere de desteğin artırılmasını talep ettiler.

 

“2021 YILINDA YARALARIMIZI HIZLA SARABİLİRİZ”

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, kâbus gibi geçen 2020 yılını geride bırakıyor olmanın mutluluğunun, aynı zamanda 2021 yılına da umutla bakmalarına neden olduğunu söyledi. Küçülen ekonominin yanında binlerce vatandaşı yaşamdan koparan bu pandeminin 2021 yılının ilk çeyreğinde aşı eliyle gerileteceğine inandığını belirten Küçukkurt, “2021 yılı bu anlamda Türkiye’nin yaralarını hızla sarabileceği bir yıl olma potansiyelini çok güçlü bir şekilde taşıyor. Ancak siyasal olarak başta ABD ve Avrupa Birliği olmak üzere çevre ülkelerle yaşanan krizler, bu potansiyelin üzerinde bir gölgenin oluşmasına neden olduğu da bir gerçek. Türkiye’ye güvenin yeniden tesis edildiği, hukukun üstünlüğüne saygılı bir Türkiye 2021 yılında Avrupa üretim ekonomisinin özel ilgi göstereceği bir ülke olacaktır” dedi.

“EVRENSEL İLKELERE BAĞLI BİR TÜRKİYE”

EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, 2020 yılının ekonomik anlamda küçülen, istihdam kaybı yaşanan, döviz karşısında TL’nin aşırı değer kaybettiği bir yıl olduğunu dile getirerek, “Küresel olarak yaşanan pandemi hazır giyim ve tekstil sektörünü de etkilemiştir. Pandeminin ilk aylarında yavaşlayan ihracatımız devam eden aylarda olağan hızına kavuşmuştur. İç piyasadaki sıkıntılı süreç ne yazık ki halen devam etmektedir. Düğünlerin iptal olmasıyla gelinlik, damatlık ve abiye sektörleri büyük sıkıntı içerisindedir. Dünyada ve ülkemizde sektörel fuarlar iptal edilmiş ya da ertelenmiştir. Bu da dijitalleşmeye uyum sağlamayı beraberinde getirmiştir. Pandemi, hazır giyim ve tekstil sektörünün uzun süredir yoğunlaştığı sürdürülebilirlik konusuna dikkatlerin çekilmesini sağlamıştır. Ülkemiz 2021 yılında yatırım alan bir ülke olmak durumundadır” diye konuştu.

“TÜRKİYE KÜRESEL DİNAMİKLERİ ISKALAMAMALI”

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, “Yediden yetmişe herkesin bitmesini dilediği bu talihsiz yılı geride bırakırken, 2021 yılına her anlamda umutla bakmaya devam ediyoruz. Covid-19 aşısının yapılmaya başlanması ile 2021 yılının ilk çeyreğinden sonra küresel bazda da ulusal bazda da bir ayağa kalkma, istihdam başta olmak üzere ihracat ve üretimde hızlı bir toparlanma bekliyoruz. Zor bir yılı geride bırakırken özellikle ülkemizin piyasalardaki güvenilirliğini arttıracak başta hukukun üstünlüğü olmak üzere yapısal reformların artık uygulanmasını umuyor, bekliyor ve diliyoruz” dedi.

“REFAH DOLU BİR TÜRKİYE DİLİYORUZ”

EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Duha Baran, iş dünyasının son derece kötü bir 2020 geçirdiğini kaydetti. Bu anlamda 2021 yılının kesinlikle 2020 yılından iyi olacağına inandıklarını anlatan Baran, “Aşılama ile gerileyecek olan Covid-19 salgını sonrası Türkiye’nin hızlı büyüyeceğini, işsizlik rakamlarının etkili bir şekilde aşağı yönlü seyredeceğini, ekonomi idaresindeki değişiklikle Türk Lirası’nın değer kazanacağı en önemli sağlıklı olacağımız bir 2021 yılı beklentimizi canlı tutuyoruz” şeklinde konuştu.

YENİ İŞ YAPMA BİÇİMLERİ GELİŞECEK

KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Seçil Beydemir Kaynak, bu sürecin tek olumlu yanının belki de oluşan yeni iş yapma biçimleri olduğunu belirterek, “Özellikle dijitalleşme de atılmak zorunda kalınan adımlar başta online alışveriş kültürünün gelişmesine, dijital pazarların büyümesine neden oldu. 2021 yılının bu anlamda yeni iş yapma biçimlerinin de üzerine koyarak pandemiden arındırılmış bir dünyada hızlı gelişen bir yıl olacağına inanıyorum. Ülkemizin de özellikle dinamik yapısı ve Avrupa piyasalarına yakınlığı nedeniyle büyük bir avantajı olduğunu düşünüyorum” dedi.

DIŞ İLİŞKİLER VURGUSU 

İKKB Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, 2020 yılının olumlu tek katkısının dijitalleşme olduğunu dile getirdi. 2021 yılında güçlü bir Türkiye olarak yer almak istiyorsak, öncelikle Türkiye’ye olan güveni yeniden inşa etmek gerektiğine dikkat çeken Serter, “Bunun yolu da hukukun üstünlüğü, kişisel hak ve özgürlükler, insan haklarına saygılı bir yönetim biçiminin tesis edildiği bir ülke olmaktan geçiyor. Özellikle siyasal açıdan dünya ile ilişkileri daha olumlu bir mecrada yürütmek, bu güveni tesis etmede birincil öncelik gibi duruyor. 2021 yılının Türkiye açısından dış ilişkilerde olumlu bir yönelime girmesi en önemli beklentimiz” şeklinde konuştu.

“HER ŞEYE RAĞMEN UMUTLUYUZ”

TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Melih Sebastien Durmuş da “Aşı eliyle hayatımızdan çıkması beklenen covid-19 sonrası Türkiye’nin hızlı bir toparlanma sürecine gireceğine inanıyor, özellikle 2021 yılının ikinci yarısından itibaren istihdamı artan, sanayi ve tarımda üretim oranı yükselen, hizmetler sektöründe pandeminin açtığı yaraları sararak katlanarak büyüyen bir Türkiye beklentimiz gerçekçi olarak ortada duruyor. Siyasal konjonktürün olumsuz bir etki yapmadığı takdirde Türkiye ekonomisinin bu süreci sağlıkla götüreceğine inanarak ülkemize özellikle sağlıklı bir yeni yıl diliyorum” diye konuştu.

Son Güncelleme: 28.12.2020 09:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.