ISO'DAN FONLARA SPEKÜLASYON ELEŞTİRİSİ

Hammadde fiyatlarında gerçek arz ve talep esaslarına dayanmayan bir fiyat yükselişi olduğun belirten İSO Başkanı Bahçıvan “Bu aşırı fiyat dalgalanmaları, daha çok uluslararası arenadaki fon ve finans kaynaklarının spekülatif yaklaşımlarından kaynaklanıyor” dedi.

ISO'DAN FONLARA SPEKÜLASYON ELEŞTİRİSİ

Hammadde fiyatlarında gerçek arz ve talep esaslarına dayanmayan bir fiyat yükselişi olduğun belirten İSO Başkanı Bahçıvan “Bu aşırı fiyat dalgalanmaları, daha çok uluslararası arenadaki fon ve finans kaynaklarının spekülatif yaklaşımlarından kaynaklanıyor” dedi.

19 Ocak 2021 Salı 15:45
ISO'DAN FONLARA SPEKÜLASYON ELEŞTİRİSİ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, hammadde fiyatlarında gerçek arz ve talep esaslarına dayanmayan bir fiyat yükselmesi ve oynaklığı olduğuna dikkat çekerek “Bu aşırı fiyat dalgalanmaları, daha çok uluslararası arenadaki fon ve finans kaynaklarının spekülatif yaklaşımlarından kaynaklanıyor” dedi.

İSO, Covid-19 pandemisinin en çok etkilediği alanlardan tedarik zincirlerinde yaşanan sorunları ele alarak farkındalık yaratmak ve çözüm odaklı katkı sunmak amacıyla harekete geçti. İSO, salgın nedeniyle üretim aksamaları, talep değişiklikleri nedeniyle bazı ürünlerin bulunmasındaki güçlükler, teslimat gecikmeleri, maliyet artışları ve küresel likidite bolluğundan faydalanan bazı fonların spekülatif faaliyetleri gibi gelişmenin sanayi sektörlerini doğrudan etkilemesi üzerine, çözüm odaklı "Sektörel Tedarik Zincirleri Toplantıları" serisi başlattı.

İLK TOPLANI DEMİR-ÇELİK İÇİN

İSO, kısa vadede firmaların finansman ihtiyaçlarını da ciddi ölçüde artıracak ve zamanla pazar kayıplarına da yol açabilecek bu gelişmelere karşı çözüm sunmak için düzenleyeceği online toplantıların ilkini, 20 Ocak Çarşamba günü demir-çelik sektörü için gerçekleştirecek. İSO Meclis ve Meslek Komitesi üyelerinin yanında Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay'ın da katılacağı İSO Tedarik Zincirleri Toplantıları, demir çelik sektörünün ardından 25 Ocak Pazartesi günü petrokimya sektörü ve 2 Şubat Salı günü de tarımsal ürünler sektörü ile tekrarlanacak.

TURAGAY ÜÇ TOPLANTIYA DA KATILACAK

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "Üç toplantımıza da Ticaret Bakan Yardımcımız Rıza Tuna Turagay'ın bizzat aktif olarak katılacak olması, konunun Bakanlığımız açısından da Hükümetimiz açısından da yakından ve önemle takip edileceğinin göstergesi olup, bize ümit veriyor" dedi. "Özellikle birçok emtiada geçmiş dönemlerde eşine çok rastlamadığımız, gerçek arz ve talep esaslarına dayanmayan bir fiyat yükselmesi ve oynaklığına tanıklık ediyoruz" diyen Bahçıvan, şunları söyledi:

“ENFLASYONU DA OLUMSUZ ETKİLER”

"Tarımsal ürünlerden petrokimya ürünlerine, demir-çelik ürünlerinden orman ürünlerine, temel gıda maddelerinden hurdaya kadar birçok alandan bu konuyla ilgili sıkıntılı haberler alıyoruz. Bu aşırı fiyat dalgalanmaları, daha çok uluslararası arenadaki fon ve finans kaynaklarının spekülatif yaklaşımlarından kaynaklanmaktadır. Bu sürecin, hem sanayimize ve hem de enflasyona olumsuz etki yapacağı da kaçınılmazdır. Hiçbir şey yapmamak yerine, bu tür potansiyel gelişmelere karşı, hükümetimiz ile birlikte ve farklı inovatif düşüncelerle geliştirebileceğimiz çözümlere ihtiyacımız var. Yaşadığımız bütün bu gelişmeler Türkiye'nin artık belli stratejik yatırımlarda devletin de katkısıyla istikrarlı, nitelikli ve güçlü bir üretim seferberliğini zorunlu kılıyor. Ülke kaynaklarımızın çok daha verimli bir şekilde kullanılması gerçeği, önümüzdeki dönem kaynaklarımızın hammadde üretecek stratejik sanayi yatırımlarına kaydırılması zorunluluğunu bizlere işaret ediyor. Ancak bu tür yatırımlarla dışa bağımlılığımızı azaltabilir, sürdürülebilir rekabet imkanlarını güçlendirebiliriz."

DEMİR-ÇELİK PEK ÇOK SEKTÖRÜN HAMMADDESİ

İSO Tedarik Zincirleri Toplantıları'nın ilkinin yapılacağı demir-çelik sektörü, makine, otomotiv, metal eşya, inşaat, savunma gibi pek çok önemli sektörün hammadde ihtiyaçlarını karşılaması bakımından, ekonominin rekabet gücü için kilit öneme sahip durumda. Sektör temsilcilerinden alınan bilgiye göre Mart-Aralık 2020 döneminde cevher fiyatlarında yüzde 104, hurda fiyatlarında yüzde 92, yassı çelik fiyatlarında yüzde 48, kömür fiyatlarında yüzde 33 artış oldu. Bu tablo, demir-çelik üreticisi ve kullanıcısı sektörlerin tedarik zincirinde karşılaştığı sorunları ve alınabilecek önlemleri tüm paydaşlarla birlikte ele almanın aciliyetine işaret ediyor.

TEDARİK ZİNCİRLERİNDE ÇELİK PANELİ DÜZENLENECEK

Önümüzdeki dönemde talebin artması beklenen sektörde ise Türkiye, özellikle yassı ürünlerde kapasite yetersizliği nedeniyle net ithalatçı konumda.  İSO'nun sektör sorunlarını masaya yatıracağı toplantının açılış konuşmalarını İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ile T.C.Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay yapacak. Toplantıda Ekonomist Ali Ağaoğlu'nun moderatörlüğünde demir-çelik sektörünün önde gelen temsilcilerinin katılımıyla Tedarik Zincirlerinde Çelik paneli de düzenlenecek.

Son Güncelleme: 19.01.2021 15:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.