“İPTAL VEYA ERTELEME İSTİYORUZ”

18. Olağan Genel Kurulda konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, “TEİAŞ’ın OSB’lere yazdığı cezaların iptali ve sürenin uzatılması talebimiz devam ediyor” dedi.

“İPTAL VEYA ERTELEME İSTİYORUZ”

18. Olağan Genel Kurulda konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, “TEİAŞ’ın OSB’lere yazdığı cezaların iptali ve sürenin uzatılması talebimiz devam ediyor” dedi.

17 Ekim 2020 Cumartesi 08:57
“İPTAL VEYA ERTELEME İSTİYORUZ”

OSBÜK 18. Olağan Genel Kurulu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB Başkanları ve OSBÜK delegelerinin katılımıyla pandemi tedbirleri alınarak gerçekleştirildi. TOBB Konferans Salonu’ndaki OSBÜK Genel Kurulu, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Nevşehir Acıgöl ve OSB Temsilcisi Arif Parmaksız’ın Divan başkanlığında, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, OSBÜK Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyesi Türker Ateş, Polatlı Ticaret Odası Başkanı, Polatlı Ticaret Odası OSB Başkanı ve Polatlı Ticaret Odası OSB Genel Kurul Temsilcisi Ulvi Sakarya ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri Faruk Bektaş ve Cafer Pektaş’ın divan üyelikleriyle gerçekleşti.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSBÜK’ün artık OSB’ler adına çözüm üreten güçlü bir kurum haline geldiğinin altını çizerek, OSB’lerin TEİAŞ’la yaşadığı SCADA sorununu gündeme getirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve TEİAŞ’la görüşmelere devam ettiklerini ifade eden Kütükcü, “TEİAŞ’ın OSB’lere yazdığı cezaların iptali ve sürenin uzatılması talebimiz devam ediyor. OSB’lerimizin bu sorununu da çözeceğiz inşallah” dedi.

Enerji konusunun OSB’lerin en önemli gündemlerinden birisi olduğunu ifade eden Kütükcü, enerji maliyetlerin aşağı çekilmesi ve fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesi için de çalışmalar yürüttüklerinin belirtti.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve enerji bürokratlarıyla çok defa bir araya gelerek talep ve raporlarını ilettiklerini anlatan Kütükcü, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Abdullah Tancan Bey’in makamında, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Hasan Büyükdede Bey’in, EPDK Başkan Yardımcımızın, TEİAŞ Genel Müdürümüzün, BOTAŞ Genel Müdür Yardımcımızın katılımıyla bir toplantı yaptık.

ÖNCELİKLİ KONULARIMIZDAN BİRİ

Bu toplantıda da camiamızın enerji ile ilgili tüm taleplerini değerlendirdik” diye konuştu. SCADA bağlantısından dolayı OSB’lerin TEİAŞ’la yaşadığı sorunun OSBÜK’ün en öncelikli konularımızdan biri olduğunu vurgulayan Kütükcü, “Biz TEİAŞ’ın yazdığı cezaların iptalini ve süre uzatım talebimizi hem TEİAŞ’a hem de bakanlığımıza ilettik, çözüme yönelik görüşmelerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu.

7 BAKANLIĞA 13 RAPOR SUNDU

Pandemi döneminde 7 ayrı bakanlık, TEİAŞ, EPDK ve BOTAŞ gibi kurumlara OSB’lerin talepleri doğrultusunda 13 ayrı rapor ve görüş sunduklarını dile getiren Kütükcü, yapılan çalışmalarla OSBÜK’ü kurumsal hizmet üreten güçlü bir yapıya kavuşturduklarını söyledi.  Kütükçü ayrıca geçtiğimiz yıllarda yüz yüze gerçekleşen OSB bölge toplantılarına da değinerek online bölge toplantılarının üçüncüsünü İç Anadolu Bölgesi’ndeki OSB’lerle yaptıklarını, 7 bölgedeki 344 OSB ile de kısa sürede bir araya geleceklerini anlattı.

“POZİTİF AYRIŞMADA OSB’LER BÜYÜK KATKI SAĞLADI”

OSB’lerin Türk sanayisinde lokomotif görevi üstlendiğini kaydeden Başkan Kütükcü, OSB’lerin Türkiye’nin en üretken camiası olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin pandemi döneminde tüm dünyadan pozitif ayrışmasında OSB’lerin katkısının büyük olduğunu vurgulayan Başkan Kütükcü şunları söyledi:

“Pandeminin ilk dönemlerinde elektrik tüketimlerimizde, sanayi üretimimizde, ihracatta kayıplar yaşadık. Ancak çok kısa bir sürede, hatta dünyada eşine az rastlanır bir hızla toparlandık. Geldiğimiz noktada tablo, nisan ve mayıs aylarına göre çok daha farklı. Sanayi üretimimiz rekor düzeylerde artmaya başladı. Kapasite Kullanım Oranları, Reel Kesim Güven Endeksi toparlanma eğiliminde. Organize sanayi bölgelerimizin eylül ayı elektrik tüketimi, pandeminin başladığı mart ayına göre yüzde 6,7 arttı. Küresel tedarik zincirinin yeniden şekillendiği bu dönemde, Çin’in payı düşerken Türkiye dünyadaki bu yeni küresel tedarik zincirine eklemlenmiş bir vaziyette. İşte tüm bu başarı hikâyesinin başrolünde Türkiye’nin üreten gücü OSB’lerimiz, yani sizler varsınız.”

Kütükcü, pandemi döneminde hükümetin hayata geçirdiği reformlar için de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür etti.

OKUL GÖREVİ ÜSTLENİYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise organize sanayi bölgelerinin Türkiye ekonomisi için önemine değinerek, OSBÜK’ün de camianın üst kuruluşu olarak adeta bir okul görevi üstlendiğini aktardı. Büyükdede, “Bu dönem içerisinde OSBÜK yönetimi ile çok yakın bir çalışma stratejisi izledik. OSBÜK’le neredeyse her gün bir araya gelip sorunlara çözüm arıyoruz. Ayrıca OSB’lerden istifade ederek endüstri bölgelerimizle neler yapacağız, belediye hizmet alanı içinde bulunan sanayi tesislerimizle ilgili ne yapacağız onları buradan örnek alarak oraya doğru genişletiyoruz. OSBÜK bir okul gibi oldu bizim için” diye konuştu.

344 OSB’nin başkan ve yöneticilerini “üretim ordusu” olarak tanımlayan Büyükdede, bu durumun büyük bir gücün önünü açtığını kaydetti. OSBÜK’ün Sanayi Bakanlığı’nın bir paydaşı olduğunu da aktaran Büyükdede, yine OSBÜK’ün Türkiye ekonomisinde sivil kurum olarak önemli bir yer tuttuğunu aktardı.

SCADA SORUNU İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

OSB’lerin SCADA konusundaki sorunun giderilmesi içinde çalıştıklarını ve bu konuda Enerji Bakanlığı’nda bir toplantı yapıldığını dile getiren Büyükdede, “SCADA’dan gelen büyük cezaların ortadan kaldırılması konusu şuan önümüzde örnek bir problem. Bu problemin çözümünde birlikte nasıl çözüm buluruz bunu düşünüyoruz. Bir arada olmak bir nevi güçlü olmak anlamını taşıyor. OSBÜK gibi bir organizasyon olmasa her OSB kendi başına gitmiş olsa gücü orada gösterme imkânı yok”  dedi.

“SANAYİ FAKİRİ BİR ÜLKEYİZ”

OSB’lerin hektar olarak genişlemesi gerektiğini de ifade eden Büyükdede, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin elindeki sanayi alanlarını topladığımız zaman 300 bin hektar kadarız. Türkiye alanının yüzde 0.35’yiz.  Sanayi fakiri bir ülkeyiz” dedi. Almanya’yı bu alanda bir başka örnek gösteren Büyükdede, “Almanya’nın alanının yüzde 4,5 sanayi. Almanya’nın alanının yüzde 4,5, bizim alanımızın yüzde 0.35’i yani aramızda 1’e 15 fark var. Bizim OSBÜK ve Bakanlıklar olarak oturup düşünmemiz gereken böyle bir problemimiz var.”

600-650 bin hektar gibi sanayi alanına nasıl ulaşılacağının düşünülmesi gerektiğini aktaran Büyükdede, şuan ki sanayi alanları kadar bir alan daha eklenmesinin önemine vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 17.10.2020 09:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.