İnanan inandırır

İSGDER Yönetim Kurulu üyesi Yrd.Doç.Dr. Hacer Kayhan iş güvenliğine dair yasanın uzmanın maaşını işverenden alacak olmasından ötürü işlemeyeceğine dair genel kaygıya katılmıyor. Kayhan’a göre İSG’ye inanan uzman, işvereni inandırıp hayata geçirir ama sisteme inanmayan kurumlara nazaran uzmanın maaşını bağımsız kuruluştan alması, etkili olacaktır.

İnanan inandırır

İSGDER Yönetim Kurulu üyesi Yrd.Doç.Dr. Hacer Kayhan iş güvenliğine dair yasanın uzmanın maaşını işverenden alacak olmasından ötürü işlemeyeceğine dair genel kaygıya katılmıyor. Kayhan’a göre İSG’ye inanan uzman, işvereni inandırıp hayata geçirir ama sisteme inanmayan kurumlara nazaran uzmanın maaşını bağımsız kuruluştan alması, etkili olacaktır.

05 Kasım 2012 Pazartesi 15:25
İnanan inandırır


  “…Çünkü kadının doğasında annelik var, korumacılık var. Çalışana bakış açımızda, bir babanın evladına bakış açısı ile bir annenin evladına bakış açısı kadar fark var. Biz bayan iş güvenliği uzmanları olarak, her bir çalışana bir anne gözüyle bakıyoruz. Çalışanlara verdiğim eğitimlerde, gördüğüm genç arkadaşlarımın bir annesinin olduğunu düşünüyorum hep. Aynı şekilde çevre alanında da bence bayanlar daha başarılı olabilirler. Çünkü bayan çevreciler, çalıştıkları kurumu evleri gibi görmekte ve ona göre çevre kirliliğine özen göstermektedirler.”

KISA SÜREDE ÇOK İŞ BAŞARDIK
Birinci sayfamızda da bir bölümüne yer verdiğimiz yukarıdaki ifadeler, Kocaeli’nde kurulu İş Güvenliği Uzmanları Derneği – İSGDER’in Yönetim Kurulu üyesi Yrd.Doç.Dr. Hacer Kayhan’a ait. Dernekte AB projeleri üzerinde de çalışmalar yürüten, tabiri caizse koltuğunda çok sayıda karpuz taşıyan Kayhan, iş güvenliğindeki hızlı değişimi iş güvenlikçiler olarak gururla izlediklerine değinip,“Çok değil yirmi yıl önce iş güvenliği dendiğinde ‘kolluk kuvvetleri’ olarak anlaşılan mesleğimiz, artık büyüdü, serpildi, bilindi ve hatta dernekleşti. Ülke çapında koordineli bir şekilde iş birliği/güç birliği yapılmaya başlandı. Çok genç bir dernek olmamıza rağmen kısa sürede çok iş başardık ve söz sahibi olduk” dedi.

YARIM İSG UZMANLARI!
İş güvenliğinin son 5 yılda inanılmaz yol kat ettiğini bunda Tuzla Tersaneleri’nde bir ara seri hale gelen ve “cinayet” diye adlandırdığı iş kazalarının etken olduğunu belirten Kayhan günümüz koşullarındaki olumsuzluğun ise mesleğe ilişkin tam bilgi sahibi olamadan sektörde İSG uzmanı olarak çalışanlar olduğuna değindi. Dernek olarak mesleğe hevesli ancak tecrübesiz kişilere de destek olmaya çalıştıklarını söyleyen Kayhan, “Amacımız, meslektaşlarımızı aynı çatı altında toplamak, birbirimize destek vermek, bilgilerimizi birbirimizle paylaşmak, bu alanda bilimsel çalışmalar yaparak iş güvenliğini bilimsel temellere oturtmak, iş güvenliği alanında dernek olarak söz sahibi, lider olmak ve elbetteki konu ile alakalı ya da uzak tüm insanlara iş güvenliği hakkında bilgi sunmak” diye konuştu.

İŞ GÜVENLİĞİ İNANÇ MESELESİDİR
Kayhan, İSG uzmanlarının maaşının işveren tarafından verilecek olmasından ötürü bağımsız bir şekilde uygulamada bulunulamayacağına dair genel kanıya ise kısmen katıldığını belirtti: “20 yıllık tecrübemle şunu söyleyebilirim ki iş güvenliği, bir inanç meseledir.  Eğer kurumlar iş güvenliğine inanırlarsa, gerekliliklerini layığıyla yerine getiriyorlar. 20 yıl Kanada ve Amerikalılar ile çalıştım. Yaklaşık 4 yıldır da gerek yabancı gerekse yerli firmalara danışmanlık yapıyorum.  Net bir şekilde şunu da aktarmak isterim ki çalıştığım tüm yerli firmalar, en az Kanadalılar kadar iş güvenliğine inanıyorlardı ve her zaman bu alanda sonsuz destek ile karşılaştım. Hiçbir firmam bana bu konuda sorun çıkarmadı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.

BİLİYORSANIZ GÜÇLÜSÜNÜZ
Diğer tarafta, bazı meslektaşlarımın, arkadaşlarımın sözünü ettiğiniz endişeleri var. Ben şuna inanıyorum ki iyi bir iş güvenlikçi, firmalarda niçin iş güvenliği yapıldığını, bunun kısa ve uzun süreli pozitif getirilerini işverenine anlatabilmelidir. İSG uzmanı konusuna can-ı gönülden inanmıyorsa işverenini inandırması zordur.  Ancak bunun için bir uzman çok çalışmalı ve çok bilgiye sahip olmalıdır. Öğrencilerime de aktardığım bir sloganım var: “Bilgi güçtür.” Eğer biliyorsanız güçlüsünüz demektir ve patronlar sizi dinler. Bu tezime karşın yine de arkadaşlarımın yaklaşımlarına katılıyorum. Eğer iş güvenliği uzmanları bağımsız bir kuruluştan ücretlerini alırlarsa, bu yasanın sisteme inanmayan kurumlar üzerinde de etkili olacağı muhakkaktır.”

 

Son Güncelleme: 15.08.2015 10:05
Anahtar Kelimeler:
İSGDERHacer Kayhan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.