banner250

İMES, SANAYİYE "HARÇ" DÖKTÜ

Uygulamalı İleri Mühendislik ve Mükemmeliyet Merkezi için düğmeye basan Kocaeli İMES OSB, sanayicinin ihtiyacına parmak basacak. OSB’nin Başkanı İrfan Küçükay, “Proje, KOBİ'lerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda ortak ihtiyaca yönelik olarak ortaya çıkan bir projedir” dedi.

İMES, SANAYİYE "HARÇ" DÖKTÜ

Uygulamalı İleri Mühendislik ve Mükemmeliyet Merkezi için düğmeye basan Kocaeli İMES OSB, sanayicinin ihtiyacına parmak basacak. OSB’nin Başkanı İrfan Küçükay, “Proje, KOBİ'lerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda ortak ihtiyaca yönelik olarak ortaya çıkan bir projedir” dedi.

25 Temmuz 2020 Cumartesi 08:40
İMES, SANAYİYE "HARÇ" DÖKTÜ

Dilovası’nın en aktif fabrikalarını bünyesinde barındıran Kocaeli İMES OSB bünyesinde 2017 yılında çalışmalarına başlanan Uygulamalı İleri Mühendislik ve Mükemmeliyet Merkezi’nin ve İdari Yönetim Binası’nın temeli atıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan’ın, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’in, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan’ın, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Nilgün Fığlalı’nın, TÜBİTAK MAM Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan’ın, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler’in, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu’nun, OSB başkan ve bölge müdürlerinin katılımlarıyla gerçekleşen temel atma töreninde İMES OSB’nin faaliyetleri hakkında ve mükemmeliyet merkezinin amaçlarını anlatmak üzere İMES OSB Başkanı İrfan Küçükay açılış konuşmalarını yaptı. Küçükay, “2017 yılında başladığımız projemizin temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Bizler sanayiciler olarak nitelikli insan kaynağının ihtiyacını her dönem hissettik. İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik ve Mükemmeliyet Merkezi, 2017 yılında KOBİ'lerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda ortak ihtiyaca yönelik olarak ortaya çıkan bir projedir. Görüşmelerden elde etmiş olduğumuz sonuçlar ile araştırma envanter çalışması yaparak, mükemmeliyet merkezimizin işletmelerin tam ihtiyaçlarını sağlaması adına planlanmıştır” diye konuştu.

   

İHTİYACA PARMAK BASTI

Proje kapsamında önemli bir amaca sahip olduklarını söyleyen Küçükay, “OSB’lerde ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi, işletmelerde çalışan personeller için nitelik kazandıracak eğitim programlarının düzenlenmesi, KOBİ'lerin kullanımına yönelik olarak ortak makine parkuru alanı oluşturulması, AR-GE ve tasarım alanında işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik destek ortamı oluşturulması, personel belgelendirme alanında destek yapısı sağlanması, test/analiz ve kalite süreçlerinde hızlı hizmet altyapısının oluşturulması alanlarında katma değer üretmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Akabinde söz alan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli’nin bilim, sanayi ve teknoloji üssü olduğunu kaydederek, “Bu anlamda devletin, sanayicimizin yanında olduğuna şahitlik ediyoruz. Rekabetçilik, yenilikçilik ve elbette dünya ile yarışan Türkiye için de nitelikli eleman yetiştirme ihtiyacını da gidermemiz gerekiyor” ifadesini kullandı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, sanayinin gücünü görmekten, yeni tesislerin açılışını yapmaktan büyük gurur duyduklarını söyledi.

   

AJANS FİNANSE EDECEK

Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezinin temelini atan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Gençleri sanayi sektörüne yönlendirmeyi, bu alanda yetiştirmeyi de son derece önemsiyoruz. Merkezde, üniversite-sanayi iş birliği projeleri hayata geçecek. 3 bine yakın firmanın yenilikçi ürün geliştirme kapasitesi artacak. Temellerini bugün atacağımız Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi bu açıdan kritik bir öneme sahip. 16 milyon liralık projenin 10 milyon lirası kalkınma ajansımızca finanse edilecek. Bu merkezin hayata geçmesiyle sanayinin ihtiyaç duyduğu vasıflı iş gücünü yetiştirmek üzere yılda 2 bin kişiye uygulamalı eğitimler verilecek, üniversite-sanayi iş birliği projeleri hayata geçecek, çevre OSB’leri de dahil ettiğimizde 3 bine yakın firmanın yenilikçi ürün geliştirme kapasitesi artacak. Yalın üretim ve verimlilik konularında firmalara danışmanlık desteği verilecek, AR-GE yapmak isteyen işletmeler, merkezin sahip olduğu tasarım ve ileri mühendislik programlarından yararlanabilecek. Firmalar ayrıca bu merkezin prototipleşme, imalat, test ve ölçüm imkânlarından da faydalanabilecek. Böylece hem beşerî sermayenin hem de çevre OSB’lerdeki firmaların yetkinlikleri çeşitlenerek gelişecek” dedi.

   

İLK BETONLARI DÖKÜLDÜ

Açılış konuşmalarından sonra İMES OSB Başkanı İrfan Küçükay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a günün anısına tablo hediye etti. Hediye taktimi sonrasında temel atımı için butonlara basılarak, idari binanın ve mükemmeliyet merkezinin ilk betonları döküldü. Programın ardından SMS Tork, MEG Gemi, Silvan Sanayii firmalarını, Bakan Varank ve beraberindeki protokol üyeleri etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.