İMES OSB SAVUNMAYA YÖNELDİ

Kocaeli’nin ve Türkiye’nin önemli sanayi bölgelerinden İMES OSB, savunma sanayindeki ağırlığını artırmaya hazırlanıyor. İMES OSB Başkanı İrfan Küçükay, bu konuda önemli adımlar attıklarını kaydetti.

İMES OSB SAVUNMAYA YÖNELDİ

Kocaeli’nin ve Türkiye’nin önemli sanayi bölgelerinden İMES OSB, savunma sanayindeki ağırlığını artırmaya hazırlanıyor. İMES OSB Başkanı İrfan Küçükay, bu konuda önemli adımlar attıklarını kaydetti.

13 Temmuz 2020 Pazartesi 09:08
İMES OSB SAVUNMAYA YÖNELDİ

Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ile Tersaneler Komutanlığı’nın yanı sıra ASELSAN ile stratejik iş birliğine giden Dilovası Makina İhtisas OSB (İMES), Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Tahir Büyükakın ve beraberindeki heyeti ağırladı. İMES OSB Başkanı İrfan Küçükay, savunma sanayi alanında ciddi çalışmalar yürüterek bölgenin savunma sanayine entegrasyonu konusunda öncü adımlar attıklarını söyledi.


Büyükakın ve beraberindeki heyet, ürettiği bir milyar dolarlık katma değerinin yanı sıra 340 milyon dolar ihracat kapasitesiyle ülke ekonomisine büyük bir katkı sunan İMES OSB’nin çalışmaları ve üretim kapasitesi hakkında bilgi aldı. Başkan Büyükakın, “Türkiye’nin üretimine, istihdamına ve ekonomisine katkı sunan OSB’lerimizin nitelikli personel ihtiyacına dönük adımlar atacağız. KO-MEK vasıtasıyla sanayicimizin aradığı mesleklerde ve yetkinlikte insan kaynağı için kurslar açacağız” dedi.

8 BİNE YAKIN İSTİHDAM

51 farklı alanda ürün grubunun üretildiği, toplam ithalat miktarı cirosunun ortalama yüzde 29’u ve ihracatın ciro içindeki payı yüzde 34 seviyesinde olduğu İMES OSB’yi ziyaretinde Başkan Büyükakın, Bölge Müdürü Onur Kesici ve Teknolojik Dönüşüm ve İş Geliştirme Sorumlusu Aykut Ulgar’dan detaylı sunum aldı.

İnşaat ve madencilikte kullanılan makineler, aksan ve parçalar, demir çelik sanayi malzemesi ve plastik parçaların işletmeler tarafından üretilen ürün gruplarının başında geldiği bilgisini de alan Başkan Büyükakın, OSB bünyesinde istihdam edilen personel sayısının sekiz bine yaklaşmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

“YENİ BİR ENDÜSTRİ ÇAĞININ BAŞLANGICINDAYIZ”

Ziyarette İMES OSB Başkanı İrfan Küçükay, “İMES OSB olarak altyapı çalışmalarını büyük oranda tamamladık” diyerek Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’a bilgi aktardı.

Küçükay ayrıca şunları söyledi:

“Firmalarımızın katma değerli üretimine destek olmak amacıyla AR-GE ve İnovasyon çalışmalarına öncülük ederek sanayicilerimizin üretim, dağıtım ve pazarlama süreçlerini geliştirmeye yönelik çeşitli faaliyetlerde bulunuyoruz. Yeni bir endüstri çağının başlangıcındayız. ‘Endüstri 4.0’ sanayi dönüşümünün getireceği dijital dönüşüme adapte olmak ve bu dönüşümün bir parçası olmak zorundayız. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz çalışmaların başında dijital arşiv geliyor. Bilgiye ve belgeye erişim kolaylığı ve güvenli saklama özelliği olan dijital arşiv çalışması ile dijital mirasımızı oluşturduk. Bunların yanında SCADA sistemi ile sayaç okuma ve fatura hizmetlerimizi dijitalleştirerek uzaktan sayaç okuma ve elektronik fatura ile kaliteli ve kesintisiz hizmet sağlıyoruz.”

SAVUNMA SANAYİSİNDEKİ ROL ALIYOR

Envanter çalışmalarına büyük önem verdiklerini, firmaların var olan ekonomik kapasitesinin ölçülmesine ve geliştirilmesine yönelik çalıştıklarını da dile getiren İMES OSB Başkanı Küçükay, “Geçtiğimiz yıl KOSGEB tarafından finanse edilen 24 projenin 17 tanesi bölgemizdeki firmalarca gerçekleştirildi. Bunun yanında Kocaeli’de Stratejik Ürün Destek Yatırım programından yararlanan ilk firma bizim firmalarımızdandır. Savunma Sanayi alanında ciddi çalışmalar yürüterek bölgemizin savunma sanayine entegrasyonu konusunda öncü adımlar attık. Envanter çalışmamız ile ana metal, otomotiv yan sanayi ve makine sektörü gibi alanlarda faaliyet gösteren bir Organize Sanayi Bölgesi olduğumuz için savunma sanayi alanında rol alabilecek yapıda olduğumuzu gördük” diye konuştu.

EĞİTİM DESTEĞİ SUNACAK

İMES OSB’nin çalışmaları arasında yer alan özellikle Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ile Tersaneler Komutanlığı ve ASELSAN ile stratejik iş birliğine gidilmesini çok değerli bulduğunu söyleyen Başkan Büyükakın, ASELSAN ile ortak çalışmalar yürüterek geniş çaplı organizasyonlar gerçekleştirilmesinin önemine de değindi.

İMES OSB yönetim kuruluyla gerçekleştirdiği toplantı sonrası bir açıklama yapan Başkan Büyükakın, “İstihdama katkı sunan, üretim yapan, ülkemiz ve şehrimiz ekonomisine katkı veren tüm yatırımcılarımıza destek olmak için elimizden gelen hizmeti sunuyoruz. İstihdamın oluşmasında ve nitelikli çalışan ihtiyacına da eğitim desteklerimizle katkı sunacağız. Yatırımcının yanında olmaya, gençlerimizin meslek sahibi ve nitelikli aranan insan olması için adım atmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet TOKKAN 2020-07-13 13:50:45

Değerli Başkanımız Tahir BÜYÜKAKIN ve heyetine,bize zaman ayırdıkları için çok teşekkür ediyoruz.