banner250

“İLKİ DOLMADAN YENİSİ KURULMASIN”

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunun sanayi kökenli milletvekillerinden Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, yeni OSB kurulması için bazı kriterlerin sağlanması gerektiğini söyledi. Ekici, henüz dolmamış bir OSB’si olan yerlerde, yeni OSB kurulmasına izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.

“İLKİ DOLMADAN YENİSİ KURULMASIN”

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunun sanayi kökenli milletvekillerinden Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, yeni OSB kurulması için bazı kriterlerin sağlanması gerektiğini söyledi. Ekici, henüz dolmamış bir OSB’si olan yerlerde, yeni OSB kurulmasına izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.

18 Nisan 2018 Çarşamba 08:36
“İLKİ DOLMADAN YENİSİ KURULMASIN”

ENDÜSTRİNİN İÇİNDEN

OSBÜK’ün kuruluşunda görev üstlenen, Gaziantep Sanayi Odasında başkan yardımcılığı görevi yürüten, Gaziantep OSB’de uzun yıllar başkanlık yapan Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, öneri ve fikirleriyle ülke sanayisinin gelişmesine ışık tuttu. Sanayi Gazetesine konuşan Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Ekici, istikrar ortamının sağlanması, sanayicinin çatı kuruluşlarının yönlendirmesi, sağlanacak yerinde teşvikler ve Ar-Ge’ye verilecek önemle, sanayinin daha fazla ivme kazanacağını söyledi. Milletvekili Akif Ekici, endüstri camiasının içinden gelen bir isim olarak, özellikle OSB’lerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. OSB kurulurken tarım arazilerinin dikkate alınması gerektiğini ve ulaşım ağlarına yakınlığa önem verilmesi gerektiğini anlatan Ekici, her ile OSB kurulması gibi bir zorunluluğun olmadığını vurgulayarak, “Dolmayan organize sanayi bölgeleri var. Bu takip edilmeli. Mesela bir şehirdeki OSB dolmamışsa ikinciye izin vermeyeceksiniz” dedi.

ÖNEMLİ KURUMLARIN KURUCU İSMİ

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Gaziantep OSB’de 1983’te Boyaş Boya Kimya Sanayi A.Ş’yi kurdum. 1986 yılından bu yana da sanayiciliğe devam ediyorum. Sanayicilik faaliyetleri içerisinde üretim esastır. Üreterek tüketelim fakat adaletli de paylaşalım. Çalışmalar devam ederken de Gaziantep Organize Sanayi Bölgeciler Derneği kuruluş safhasında yer aldım, dernekte başkan yardımcılığı yaptım. Gaziantep Serbest Bölgesi İşleticisi A.Ş’de başkan vekilliği görevini yürüttüm. Aynı zamanda bu kurumların hepsinin kurucusuyum. Sonra uzun süre Gaziantep OSB Başkanlığı görevini yürüttüm. OSB başkanlığı görevi aldığımda 1998 yılında 4. Bölge açılıyordu. Buranın alanını iki katına çıkardım. Bölge de bir tane elektrik kablosunu havada göremezsiniz. Sosyal tesisleri, itfaiyesi, altyapısıyla, kente dört dörtlük mükemmel bir OSB kazandırdık.

“ENDİŞELER ORTADAN KALKMALI”

Ülke sanayisinin bugünkü durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnsanımız çalışkan, üretken ve sadece her şeyi para kazanmaya hedeflemiş değil ama bir sıkıntımız var. Son 7-8 seneden beri sanayiciler yatırım yapıp yapmama konusunda endişeli. Çünkü istikrar yok. İstikrar şudur; vatandaşın, sanayicinin kendini yönetenlere güvenmesidir. Yani kalktığında dolar 4 lira mı, acaba yine 3 bin liraya düşer mi, şu ham maddeyi ithal edebilir miyim endişelerini ortadan kaldırırsak istikrar olur. Yoksa isterse 50 sene hükümet tek başına karar alsın, bunlar istikrar değil. Dediğim gibi güven ve istikrar ortamı istiyoruz.

ÇATI KURULUŞLARA “REHBER”LİK MİSYONU

Sanayi odaları sanayiciler için neler yapabilir?

OSB’ler, sanayi odaları sanayiciye rehber olmalı, sanayicinin önünü açmalı, sanayiciyi eğitmeli. Sanayicinin kredi problemi varsa, önüne düşmeli. Bankalarla ilgili sıkıntı yaşıyorsa, banka genel müdürlüğüyle görüşmeli. Yani sanayisine sahip çıkmalı. Sanayi odaları siyaset yapsın demiyorum, ama o siyasi bakışı korkaklığa ve tereddüte dönüştürmemeli. Eleştirsin demiyorum; bir yanlış yapılıyorsa, bir hata yapılıyorsa bunu açıkça söyleyebilmeli. 

OTOMOBİL DE YAPILIR UÇAK DA

Savunma sanayi faaliyetleri ve yerli otomobil ile ilgili düşünceleriniz nedir?

Yerli otomobil mutlaka yapılmalı. Israrla söylüyoruz, Türkiye’nin çok sayıda dünya markası olmalı. Neden yerli otomobil olmasın ki, neden uçak üretmeyelim ki? Ben, yiğitleri öyle tanırım, “yiğidim” demekle yiğitlik olunmaz. Bu ülkede yerli otomobil de yapılır uçak da yapılır. Sanayi Komisyonuyla geçtiğimiz aylar içerisinde ROKETSAN’ı ve HAVELSAN’ı dolaştık. Mükemmel projeler var fakat Türkiye’de her konuda olduğu gibi müthiş bir sahipsizlik. O firmaların ürettiği malları devletimiz almıyor. Önü açılan bizim insanımız programını da yazar, uçağını da yapar, tankını da yapar. Ama bir tek, güçlü bir irade eksikliği var. Bu firmalar ürünlerini başka ülkenin ordusuna satıyor ama benim ülkemin ordusuna satamıyor.

YENİ TEŞVİK SİSTEMİ

Sanayiciye verilen teşvikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

İyi şeyler de oluyor, yok değil. Yeni bir teşvik sistemi getirilmeli. Teşvik, sektör ya da bölgesel bazlı değil, üretimle alakalı olmalı. Örneğin sanayide tüketilen elektriğin yüzde 30’unu devlet karşılayabilir. Böylece hem üretime teşvik olur hem işin hilesi olmaz. Verilecek teşvikler, sanayi ruhu olan bölgelerde yapılmalı. Fındığın, tütünün, çayın ve yan sanayisinin nerelerde yaygın olduğu belli. Buna göre bir politika belirlenebilir. 

YERLİ ÜRETİM İÇİN YENİ POLİTİKA

Yerli milli üretim ile ilgili sanayi politikası düzenlenmesi gerekiyor mu?

Evet, gerekiyor. Aciliyetle ve ısrarla yeni politika yapılması lazım. Fakat yandaş bazı kurumları, firmaları koruyan bir hesap yapılmamalı. Millilik konusunda hassasiyet üzerinde durmalıyız. Milli otomotiv konusunda da gidip birinin eskimiş hurdasını alıp getirmek yerine, yeni bir proje üretmeliyiz.

SANAYİ ODALARINA BÜYÜK GÖREV

Üniversite-sanayi iş birliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Üniversite sanayi iş birliği sanayinin can damarıdır. Bunu bir türlü Türkiye’de sağlayamadık, ama bazı yerlerde kişisel yatırımlarla, kişisel gayretlerle oluyor. Üniversite ve sanayi çok iç içe girmeli. Ar-Ge konusunda çıkardığımız destekler var. Ar-Ge Reform Paketi eksikleri olmakla beraber, fena olmayan bir paket. Ar-Ge’ye çok önem vermemiz lazım. Geçtiğimiz günlerde Paris’e inceleme gezisine gittik. Orada bir bölge oluşturmuşlar, yüzlerce insan bilgisayar başında çalışıyor, Ar-Ge yapıyor. Ar-Ge ile geliştirdikleri ürünleri ciddi bedeller karşılığında ülkelere satıyorlar. İşte bunların Türkiye’de de yapılması lazım. Sanayicimiz bu alanda eğitilmeli. Üniversite-sanayi iş birliğini sağlayacak kurumlar, sanayi odalarıdır. Odalar bu konuda sanayiciyi bilinçlendirmeli.

BESİ OSB’LERDE DURUM FARKLI

Tarım ve hayvancılıkla ilgili olanlar da dahil sizce tüm OSB’lerin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlanması gerekmiyor mu?

Aslında tek bakanlık bünyesinde olabilirdi tabi ama hayvancılık deyince çok farklı bir hale geliyor. Ulaştırma, savunma sanayi, tekstil, otomotiv sanayi ile ilgili OSB’lerin tek basanlık çatısı altında olması çok abes değil. Ya da ayrı bir bakanlıkta bir birim kurularak takibi yapılabilir. Fakat hayvancılık organize sanayi bölgesi olunca durum farklı olabiliyor. Bu çok eski bir hadise, ben o zaman OSB başkanıydım.  O konuşulduğu sırada Gaziantep’e de bir besi OSB kuruldu. Sonuçta tek bakanlık koordinesinde ayrı bir birim oluşturabilirdi.

İKİNCİ OSB İÇİN KRİTER

OSB’lerin hangi şartlarda ve nerelerde kurulması gerektiğini düşünüyorsunuz?

OSB kuruluşunda neden vali, belediye başkanı gibi kişiler işin içinde bulunuyor? Tarım arazisi gasp ediliyor mu edilmiyor mu? Meralar gasp ediliyor mu edilmiyor mu? Şehrin önem arz eden bölgelerinden bir yapı yapılıyor mu? Maalesef çok fazla yerde gördük ki meralar gasp ediliyor, tarım arazileri için “tarım arazisi değildir” diye raporlar çıkartıyor. Bunların dışında olan OSB’ler; ulaşım ağlarına yakın yerlere yapılmalı ama şehre yakın olmamalı.  Tarım arazilerini koruma hassasiyeti gösterilmeli. Bir de her 81 ilde organize sanayi bölgesi olacak diye bir zorunluluk yok. Dolmayan organize sanayi bölgeleri var. Bu takip edilmeli. Mesela bir şehirdeki OSB dolmamışsa, ikinciye izin vermeyeceksiniz.

“ÜRETEREK TÜKETELİM”

Bununla ilgili çok örnek var.

Sanayi Bakanlığında OSB’lerle ilgili genel müdürlük var. Onun görevi bu işte. Fakat gerektiği gibi görev yapılmıyor ve bedel ödenmiyor. Şimdi desek ki filan şehirde 4 tane OSB var, bunlardan 2’si dolu, 2’si boş. Bu 2 OSB’ye izin veren genel müdürlüğe, “Gel bakayım bunu değerlendir. Niye verdin bu izni?” denilirse, bunun önüne geçilebilir.

Ve son olarak camiaya vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Tek cümleyle; üreterek tüketen, adaletli paylaşan bir ülkeyi tesis etmeliyiz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.