İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE SKORUNU A-‘YE YÜKSELTTİ

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, dünyanın en büyük çevre raporlama platformu olan CDP’nin İklim Değişikliği Programı’nda, A-skoru elde etti.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE SKORUNU A-‘YE YÜKSELTTİ

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, dünyanın en büyük çevre raporlama platformu olan CDP’nin İklim Değişikliği Programı’nda, A-skoru elde etti.

17 Aralık 2020 Perşembe 11:51
İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE SKORUNU A-‘YE YÜKSELTTİ

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, küresel çapta toplam 9000’den fazla şirketin raporlama yaptığı, dünyanın en büyük kurumsal iklim değişikliği, su ve orman-risk datasını elinde bulunduran CDP’nin İklim Değişikliği Programı’nda A- skoru elde etti. CDP’nin İklim Değişikliği Programı kapsamında sunduğu raporla, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası sürdürülebilirlik konusundaki yaklaşımının en temel ögesi olan iklim değişikliği ile mücadeleye ilişkin faaliyetleri ile bu alandaki risk ve fırsatları nasıl değerlendirdiğini ve yönettiğini açıkladı. 

2016’DAN BERİ PROGRAMDA

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, 46 yıldır tüm faaliyetlerini sürdürülebilirlik odağında bugünü ve yarını düşünerek sürdüren Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın uluslararası standartlara göre hareket ettiğini söyledi. Şirketlerin gönüllük esası ile sera gazı emisyonları ve iklim değişikliği stratejilerini kamuoyu ile paylaştıkları İklim Değişikliği Programı'nda 2016 yılından beri yer aldıklarını vurgulayan Öztop, “İklim değişikliği ile mücadele konusunda en etkili raporlama platformlarından biri olan CDP tarafından A- skoru ile derecelendirilerek CDP Türkiye 2020 İklim Liderleri arasında yer aldığımız için gururluyuz. Çalışmalarımızın sürdürülebilirlik alanında uluslararası arenada değer görmesi ve takdir edilmesi bizim için oldukça önemli” dedi.

“KREDİ VERDİĞİMİZ PROJELERİ DE İZLİYORUZ”

Banka içi faaliyetlerden kaynaklanan çevresel etkileri azaltmak için yaptıkları çalışmaların yanı sıra kredilendirdikleri her projede de süreci aynı titizlikle izlediklerini belirten Öztop,  şunları söyledi:

“Fon veya kredi ile desteklediğimiz her projeyi; sektör, tutar ve yatırım yerinden bağımsız olarak çevresel ve sosyal risk değerlendirme sürecine alıyoruz. Bunun yanı sıra projeleri kredi vadesi boyunca da çevresel ve sosyal riskleri açısından takip ediyoruz. Bugüne kadar finanse ettiğimiz projelerle; 120 milyon adet yetişkin ağacın yaratacağı etkiyle sağlanabilecek yaklaşık 3 milyon ton/yıl karbondioksit salınımını engelledik. Bu yıl da Türk Standartları Enstitüsü’nün İklim Dostu Kuruluş Belgesi’ni almaya hak kazandık. Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi’nin (UNEP FI), bankacılık sektörünün sürdürülebilir gelecek üzerindeki etkisini artırmak üzere hazırladığı “Sorumlu Bankacılık Prensipleri”nin kurucu imzacılardan biriyiz. Aynı hassasiyetle, kaynaklarımızı en doğru şekilde kullanarak iklim değişikliğiyle mücadele etmeye devam edeceğiz. Sağladığımız finansal destek ile de ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişini hızlandırmak için var gücümüzle çalışacağız.”

Son Güncelleme: 17.12.2020 11:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.