İKİ MOLEKÜLDE DENEYLER OLUMLU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOVID-19’a karşı yürütülen aşı ç alışmaları hakkında bilgi vererek, Ribavirin ve Griffithsin isimli moleküllerin deneylerinden olumlu sonuçlar alındığını kaydetti. Varank, komisyona sunulan bakanlık bütçesinin ise 11,91 milyar lira olduğunu açıkladı.

İKİ MOLEKÜLDE DENEYLER OLUMLU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOVID-19’a karşı yürütülen aşı ç alışmaları hakkında bilgi vererek, Ribavirin ve Griffithsin isimli moleküllerin deneylerinden olumlu sonuçlar alındığını kaydetti. Varank, komisyona sunulan bakanlık bütçesinin ise 11,91 milyar lira olduğunu açıkladı.

16 Kasım 2020 Pazartesi 14:19
İKİ MOLEKÜLDE DENEYLER OLUMLU

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOVID-19 ile mücadelede bilimsel alanda önemli gelişmeler kaydedildiğini belirterek, Ribavirin molekülü ile Griffithsin molekülünün deney sonuçlarının olumlu olduğunu söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada, sanayi, üretim, AR-GE, teşvik, yatırım ve KOVID-19 mücadelesine ilişkin önemli bilgiler verdi.

RİBAVİRİN’DE FAZ-3 ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK

KOVID-19 Türkiye Platformu altında aşı ve ilaç alanında 17 projenin başarıyla yürütüldüğünü dile getiren Varank, bu projelerde; 167’si STAR Bursiyeri olmak üzere 436 araştırmacının gece gündüz çalıştığını kaydetti. Varank, hayvan deneylerini başarıyla tamamlayan 4 aşı adayının en kısa sürede klinik deney aşamasına geçmesi için gayret gösterdiklerini belirterek, “KOVID-19 tedavisinde yoğun şekilde kullanılan Favipiravir ilacının etken maddesi, üniversite sanayi işbirliğinde yerli ve milli olarak sentezlendi. Şimdi hastalara şifa dağıtıyor. TÜBİTAK KOVİD-19 Platformundaki bilim insanlarımız, Ribavirin molekülünün hastalığın tedavisinde etkin olduğunu hayvan deneyleriyle ispatladı. Bu molekülle ilgili Faz-3 klinik çalışma yapmak üzere Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna (TİTCK) başvuru yapıldı. Yine bilim insanlarımız doğala özdeş Griffithsin molekülünün enfeksiyonu önleyici ve hasta bireylerde saçılımı azaltıcı etkisi olduğunu klinik öncesi tüm deney sonuçlarıyla kanıtladı. Bununla ilgili de TİTCK başvurusu yapıldı” dedi.

OSB’LERDE 762 FABRİKA ÜRETİME GEÇTİ

Komisyonda pek çok konuya değinen Varank, özetle şunları kaydetti:

 • Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi yakında açıklanacak. Doğrudan Yabancı Yatırım Stratejisi tamamlanmak üzere.
 • Ocak-ekim döneminde; reel sektörün yatırım talebi, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 21 arttı; 159 milyar liralık sabit yatırım için 8 bin 396 teşvik belgesi düzenlendi.
 • OSB’lerde 762 yeni fabrika üretime başladı.
 • Üretime geçen sanayi işletmesi sayısı yüzde 14’lük artışla 12 bin 259’a ulaştı.
 • Yerlileşme alanında özgün bir uygulama olan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını başlatıldı. İlk aşamada makine sektöründeki projeler için destek kararları yayınlandı. Yaklaşık 2 milyar liralık yatırımla; servo motorlar, CNC tezgâhları, eklemeli imalat makineleri gibi yüksek teknolojili ürünler artık yerli olarak üretilecek.
 • İlçe bazlı bölgesel teşvik uygulaması önümüzdeki yıldan itibaren hayata geçirilecek. İmalat sanayi yatırımlarına sağlanan KDV iadesi süresini 2 yıl, ilave vergi indirimi desteği süresi de 3 yıl uzatıldı.
 • 2019’da AR-GE harcamalarının milli gelire oranı en yüksek seviyeye ulaşarak yüzde 1,06 oldu.
 • AR-GE ve tasarım merkezi sayısı 1607’ye, bu firmalarda çalışan personel sayısı 73 bine ulaştı. Bu merkezlerde 18 bin proje yürütülüyor.
 • Bakanlıkça ilan edilen OSB sayısı 323’e, kredi desteği verilen sanayi sitesi sayısı 480’e ulaştı.
 • 2020 sonu itibarıyla; 11 OSB ve 4 Sanayi Sitesi projesi, 2021 yılındaysa; 16 OSB ve 5 sanayi sitesi projesi tamamlanacak.
 • Endüstri bölgelerinin sayısı 21’e, bu bölgelerdeki istihdam da 13 bin kişiye ulaştı.
 • KOSGEB vasıtasıyla yıl başından bu yana 60 bin işletmeye 1,2 milyar lira kaynak aktarıldı.
 • KOBİ Finansman Destek Programları kapsamında toplamda 15 bin 884 işletmeye 1,2 milyar lira kredi kullandırıldı.
 • Teknoyatırım ve Stratejik Ürün Programları kapsamında 173 milyon lira destek ödemesi yapıldı.
 • 2020’nin ilk 10 ayında; özel sektörün 2 bin 686 Ar-Ge projesine 500 milyon lira, akademinin 2 bin 512 AR-GE projesine 454 milyon lira, 13 bin 471 bilim insanına da 218,5 milyon lira hibe desteği verildi.
 • Türkiye, uluslararası patent başvurularında dünyada 17’inci sıradan 13’üncü sıraya yükseldi.
 • Savunma ve havacılık, ilaç ve tıbbi cihaz, otomotiv, ana metal, raylı sistemler, makine, beyaz eşya, elektrik-elektronik, kimya ve gıda sektörleri başta olmak üzere üretim kabiliyetleri daha da geliştirilecek. Türkiye, biyoteknoloji, kuantum hesaplama, hızlandırıcılar ve yeni nesil nükleer reaktörler gibi çığır açıcı kritik teknolojilerde öncü ülkelerden biri haline getirilecek.

Son Güncelleme: 16.11.2020 15:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.