banner250

HEM İHTİSAS HEM KARMA

OSB yönetiminin yürüttüğü çalışmalar sonucunda karma unvanına kavuşan Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi, doluluk oranını ve ihracat rakamlarını artırmayı hedefliyor.

HEM İHTİSAS HEM KARMA

OSB yönetiminin yürüttüğü çalışmalar sonucunda karma unvanına kavuşan Bursa Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi, doluluk oranını ve ihracat rakamlarını artırmayı hedefliyor.

06 Aralık 2019 Cuma 16:37
HEM İHTİSAS HEM KARMA

Kısa süre önce “Karma OSB” statüsüne kavuşarak hedefleri yolunda önemli bir engeli daha aşan Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB, geleceğe güçlü ve emin adımlarla ilerliyor. Bursa İhtisas Deri OSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Rifat Aygüler ve diğer OSB yöneticilerinin yürüttüğü çalışmalar sonucu ihtisas OSB kazanımlarını kaybetmeden, karma unvanı elde eden Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB’de artık kimya, makine metal, tekstil, mobilya, otomotiv, plastik, kauçuk ve hayvansal atıktan elde edilen sanayi ürünleri üreten sektörlerin yanı sıra karma OSB’lerde kurulabilecek tesislerde de yer alabilecek. OSB yönetimi, bölgeyi Bursa’nın, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı ana üretim ve ticaret merkezilerinden biri haline getirmeyi amaçlıyor. Unvan değişikliğiyle yeni bir sinerji yakalayan OSB’nin doluluk oranı, ihracat rakamları, istihdam kapasitesi ve altyapı imkanlarının artırılması için çalışmalar yürütülecek.

100 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Bursa İhtisas Deri OSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Rifat Aygüler, OSB’lerinin yerel ve küresel bir ana üretim, ticaret merkezi haline gelme hedefi yolunda çalışmalarına devam edeceğini söyledi. Bunun için de bölge yönetimi olarak, Bursa’nın deri ve deri ürünleri imalatındaki yüzlerce yıllık tecrübesiyle, şehrin avantajlı konumunu, ham madde kaynaklarına yakınlığını, nitelikli iş gücü gibi avantajlarını doğru şekilde kullanmayı hedeflediklerini dile getiren Aygüler, “Bursa Valiliği, Sağlık Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının katkıları ile bölgeye 184 dönümlük sanayi parseli kazandıran OSB yönetimimiz, göreve geldiği günden bu yana 100 milyon doları aşan bir yatırımı OSB’ye çekti. Bursa’nın ve Türkiye’nin geleceği açısından son derece önemli olan 25 milyon dolarlık yenilebilir jelatin tesisi yatırımı, ortaya konulan vizyonun örneklerinden biri oldu” dedi.

BORÇLAR TAMAMEN ÖDENDİ

Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB’nin borç yükünü tamamen ortadan kaldırarak, bölgenin büyümesi konusunda büyük bir adım attıklarını anlatan Rifat Aygüler, “Bölgenin tüm borçları reel, iktisadi ve kararlı finans politikaları izlenerek Ekim 2019 itibariyle ödenirken, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bölge üzerindeki ipotekleri ise Kasım 2019 itibari ile kaldırıldı. Yatırımcı için daha uygun üretim şartları oluşturmaya çalışan OSB, 2 milyon liralık işletme sermayesini 17 milyon liraya yükseltti. Bölgeyi Bursa’nın, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı ana üretim ve ticaret merkezilerinden biri haline getirmeyi planlıyoruz. OSB’mizin doluluk oranını yüzde 38’den yüzde 60’a çıkarmanın yanı sıra, istihdamı da yüzde 60 oranında arttırdık. Bölge yatırımcısının giderek daha fazla yer almaya başladığı Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB’de, doluluk oranlarını yüzde 100’e çıkarmak için çalışmalar yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

1 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

Aygüler, yıllık deri üretimini 24 bin tondan 72 bin tona yükselterek üretim kapasitelerini yüzde 200 oranında arttırdıklarını, aynı zamanda gayri safi milli hasılalarını 200 milyon dolardan 500 milyon dolara yükselterek ülke ekonomisine katkılarını yüzde 150 oranında arttırdıklarını kaydetti. Tüm bu çalışmalarla birlikte Bursa ve Türkiye çapında örnek gösterilen bir OSB haline gelen Bursa Deri İhtisas ve Karma OSB’nin deri sektörünün umudu haline geldiğini belirten Aygüler, bölgenin hedefleriyle ilgili de bilgi verdi. Bursa İhtisas Deri OSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Rifat Aygüler, “OSB yönetimi olarak, arıtma tesisindeki gerekli tevsi ve yenileme yatırımlarını yaparak, olmazsa olmaz üretim araçlarından biri olan su ihtiyacını karşılayacak ikinci bir göleti bölgeye kazandırmayı hedefliyoruz. Arıtma tesisinde büyümeye paralel olarak yüzde 200 oranında bir kapasite artışı sağlamak için çalışma yürütüyoruz. Bölgenin doluluk oranını yüzde 100’e, bölge istihdamını en az 6 bin kişiye ve bölgenin gayri safi milli hasılasını 1 milyar dolara çıkarabilmeyi en önemli hedeflerimiz arasında sayıyoruz” dedi.

ENDÜSTRİYEL KÜMELENME

Aygüler, “Dünya standartlarında bir AR-GE, inovasyon ve tasarım merkezi kurmayı amaçlıyoruz. Ayrıca Türk deri sektöründe endüstriyel kümelenmeyi sağlayacak olan çalışmalara önderlik etmeyi, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaparak, kendi ihtiyacımız olan enerjiyi üretebilmeyi hedefliyoruz. Tüm bu çalışmalarımızla da OSB’mizi Türkiye’nin ve dünyanın en değerli üretim ve ticaret merkezleri arasına sokmayı arzuluyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.