HAVACILIK SEKTÖRÜ AYRICALIK İSTİYOR

Havacılık sanayi sektörünün talep ve önerilerini bir rapor haline getiren ESO’nun Başkanı Celalettin Kesikbaş, firmaların ortak olarak dile getirdikleri 7 konu başlığı arasında sektör için pozitif ayrıcalık talebinin öne çıktığın söyledi.

HAVACILIK SEKTÖRÜ AYRICALIK İSTİYOR

Havacılık sanayi sektörünün talep ve önerilerini bir rapor haline getiren ESO’nun Başkanı Celalettin Kesikbaş, firmaların ortak olarak dile getirdikleri 7 konu başlığı arasında sektör için pozitif ayrıcalık talebinin öne çıktığın söyledi.

22 Şubat 2021 Pazartesi 14:50
HAVACILIK SEKTÖRÜ AYRICALIK İSTİYOR

Eskişehir Sanayi Odası (ESO), başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere ilgili bakanlıklar ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) iletilmek üzere “Havacılık Sanayi Sektörünün Talep ve Önerileri”ni bir rapor haline getirdi.  ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, havacılık alanında faaliyet gösteren firmaların ortak olarak dile getirdikleri 7 konu başlığı arasında sektör için pozitif ayrıcalık talebinin öne çıktığın söyledi. Kısa çalışma ödeneğinin yılsonuna kadar devam etmesinin de beklentiler arasında yer aldığını kaydeden Kesikbaş, “Borçlanma maliyetlerimizi aşağıya çekmek adına düşük faizli ve 1 yıl ödemesiz krediler ile yeni projelere faizsiz destek paketleri mutlaka oluşturulmalı. Üretim için gerekli ithalattaki tüm ürünlerden gümrük vergilerinin kaldırılması ise en elzem konuların başında” dedi. 

“GİRDİ FİYATLARI YILLIK OLARAK SABİTLENSİN”

Türkiye’deki iş gücünü üretime kazandırmak için yeni çalışma paketleri hazırlanması gerektiğini de ifade eden Kesikbaş, “Ancak burada hizmet ve üretim sektöründe ayrıma gidilerek sanayi sektöründeki çalışanlara yıpranma payı verilebilir. Devletimizin verdiği sosyal yardımlarda kişileri oturtmaya yönelik değil çalıştırmaya yönelik bir sistemin getirilmesi gerekmektedir” diye konuştu. Havacılık sektöründeki firmaların, uluslararası firmalarla rekabet halinde olduğu ve kar oranları çok düşük olduğu için maliyet kalemlerinin üretimde önemli yer tuttuğuna dikkat çeken Kesikbaş, “Doğalgaz, elektrik, su gibi girdi fiyatlarının yıllık olarak sabitlenmesi rekabetçi fiyat vermemiz açısından çok faydalı olacaktır” şeklinde konuştu.

“TAMAMINA YAKINI İHRAÇ EDİLİYOR”

Eskişehir’in sanayi üretiminde havacılık sektörünün ciddi bir yer tuttuğunu hatırlatan Kesikbaş, Türkiye havacılık sanayi ihracatında Eskişehir’in Ankara ile birlikte bir merkez üs konumunda olduğunu vurguladı. Eskişehir’de üretilen havacılık ürünlerinin tamamına yakınının ihraç edildiğine dikkat çeken Kesikbaş, “2019 verilerine göre Eskişehir havacılık ihracatımız 580 milyon dolardır. Yüksek teknoloji içeren bu rakam Eskişehir toplam ihracatının yaklaşık yüzde 20’sine tekabül etmektedir” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.