H2S  SALIMINA SINIRLAMA

Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinde yapın değişiklikle,  jeotermal enerji santrallerinin salacağı H2S emisyonuna sınırlama getirildi. 

H2S  SALIMINA SINIRLAMA

Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinde yapın değişiklikle,  jeotermal enerji santrallerinin salacağı H2S emisyonuna sınırlama getirildi. 

06 Kasım 2020 Cuma 09:09
H2S  SALIMINA SINIRLAMA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Bugünkü Resmi Gazete’de yapılan değişikliğe göre,  jeotermal enerji santrallerinin salacağı hidrojen sülfür( H2S) emisyonuna sınırlama getirildi. 

BACA YÜKSEKLİĞİ ŞARTI ARANMAYACAK

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre, 20 MWe’den daha az kapasitesi olan santrallerin salabileceği H2S emisyonu miktarı saatte 6 kilogramdan , kapasitesi 20 MWe’den 50 MWe’e kadar olan tesislerin saatte 10 kilogramdan, kapasitesi 50 MWe ve daha fazla olan tesislerin saatte 15 kilogramdan fazla olamayacak. Ayrıca, jeotermal enerji santrallerinde bu yönetmelikte yer alan baca yüksekliği, baca gazı hızı ve dikey çıkış şartına ilişkin hükümler aranmayacak. 

SÜREKLİ EMİSYON ÖLÇÜM SİSTEMLERİ TEBLİĞİNE EK

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği de yayınladı. Buna göre, mevcut tebliğe “ Jeotermal enerji üretim tesislerinde H2S parametresinin sürekli olarak izlenmesi gerektiğinde kullanılacak analizörlerin TS EN 14181 standardı kapsamında KGS1 sertifikasının bulunmaması durumunda, bu parametrenin ölçümünü SEÖS ile gerçekleştirmek amacıyla seçilecek olan analizörün, CE belgeli, TS EN 15267-3 ve TS EN ISO 14956 standartlarına ya da dünya genelinde bu standartların muadili olarak kullanılan standartlara göre performans ve belirsizlik testlerinin yapılmış ve şartları sağladığının belgelenmiş olması; ısıl dönüştürücü ve kimyasal ölçüm metotları olmadan, optik ışık metodu ile doğrudan H2S ölçümü yapabilen, uygun ölçüm aralığına sahip olması zorunludur” maddesi eklendi.

Tebliğe eklenen bir diğer maddede ise “ Ülkemizde geliştirilerek üretilen SEÖS analizörlerinin, TS EN 14181 içerisinde yer alan KGS1’e göre performans testleri ve belirsizlik hesaplarının TÜBİTAK MAM tarafından, TS EN 15267-3 ve TS EN ISO 14956 standartlarına göre yapılarak şartların sağlandığının raporlanması durumunda, söz konusu analizörlerde KGS1 sertifika zorunluluğu aranmaz” denildi. 
 


 

Son Güncelleme: 06.11.2020 09:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
levent 2020-11-13 18:51:29

Yönetmelikteki değişikliği göre daha önce hidrojen sülfür kvs 20 günlük sınır değer 100 mikrogram/metreküp tü. bunda bir değişiklik oldu mu?