GÜNEŞ YALNIZCA TURİZMDE DOĞMUYOR

Dünyanın en çok turist ağırlayan 10 kentinden biri olan Antalya’nın bu başarısı, sınaî üretimine de sirayet etti. Toplamda yaklaşık 900 hektarlık alanı OSB’lerinde üretim yapılması için ayıran Antalya, 18 AR-GE merkeziyle geleceği inovasyonun ışığında kurguluyor.

GÜNEŞ YALNIZCA TURİZMDE DOĞMUYOR

Dünyanın en çok turist ağırlayan 10 kentinden biri olan Antalya’nın bu başarısı, sınaî üretimine de sirayet etti. Toplamda yaklaşık 900 hektarlık alanı OSB’lerinde üretim yapılması için ayıran Antalya, 18 AR-GE merkeziyle geleceği inovasyonun ışığında kurguluyor.

15 Ocak 2022 Cumartesi 09:39
GÜNEŞ YALNIZCA TURİZMDE DOĞMUYOR

HABER: F. TUĞÇE SAĞDIÇ
   

İl: Antalya
Bölge: Akdeniz
OSB sayısı: 3
OSB’ler toplam alanı: 884 hektar
OSB istihdam: 18.000 (+)
OSB firma: 281
Sektörler: Gıda, tarım, ahşap, mermer
TGB sayısı: 2
Serbest bölge (SEB) sayısı: 1
SEB ticaret hacmi: 996 milyon USD (2021)

   

OKSİJENİ BOL KENT

İsmi deniz turizmiyle anılsa da Antalya, özellikle son yıllarda yaptığı yatırım atağıyla sıkça konuşuluyor. Turizmdeki başarısını endüstriye de taşıyan ve tarıma dayalı sanayinin gelişme sahalarından kabul edilen kent; gıda sektörü başta olmak üzere sanayinin birçok önemli kolunun da temsilcisi… 3 organize sanayi bölgesine sahip olan Antalya’da, bu bölgeler içerisinde gıda, tarım, ahşap ve mermer sektörleri önemli bir ağırlığa sahip. Kent, serbest bölgesinde gerçekleştirdiği devasa lüks yat üretimiyle de dünyayı kendine hayran bırakıyor.

TARIM VE YENİLİK

Kurum, kuruluş ve firmaları Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından yaklaşık 174 milyon TL ile desteklenen Antalya’da tarıma dayalı sanayinin, yenilikçilik odaklı iktisadi kalkınmanın ve AR-GE’nin güçlenmesine azami ölçüde önem veriliyor. Ajans, 20 farklı program kapsamında toplam 217 projeyi desteklediği mutlu yaşamın merkezi Antalya’da sınaî potansiyelin kendini daha fazla ortaya koymasına çabalıyor.

   
SANAYİNİN AKTÖRLERİ

8’i Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının kredi desteği ile inşaatı tamamlanmış toplam 31 küçük sanayi sitesine sahip olan Antalya’da, 3 organize sanayi bölgesi varlığını sürdürüyor. Kamulaştırma, parselizasyon ve imar aşamasında olan 2020 doğumlu Korkuteli Mermer İhtisas OSB, tamamlandığı zaman 115 hektarlık alanda değer üretecek. 35 hektarlık alana sahip Manavgat OSB ise, önemli bir planlama ve zincire dahil olma sürecinin eşiğinde. Kent sanayisini sırtlayan, İSO’nun en hızlı büyüyen firmalar listesine en güçlü markalarını veren, kentin yüz akı OSB’si olan kabul edilen Antalya OSB ise, her geçen gün daha da yükseğe koyduğu başarı çıtasıyla yüzleri güldürüyor. Mesleki eğitim ve teknokent atağıyla da dikkat çeken OSB; 281 firması ve 18 bini aşkın istihdamıyla gıda, ahşap, kâğıt ve tarım gibi sektörlerde öne çıkıyor.

   

AR-GE’YE PARMAK BASIYOR

Kentte yüzde 20,95’lik pay ile gıda sektörü ilk sırada yer alırken, gıda sektörünü sırasıyla yüzde 12,41’lik pay ile makine ve yüzde 10,98’lik pay ile ahşap-mobilya sektörü takip ediyor. 18 AR-GE merkezi ile bir adet de tasarım merkezinin ev sahibi olan Antalya’da, Antalya OSB Teknokent, sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kurgulanıyor. Yakın zamanda devreye alınması planlanan teknokentin yanı sıra kente büyük değer katan inovatif yapı ise Antalya Teknokent. Yapı, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’nde 63 TGB’nin arasından 8’inci olmayı başardı. Teknokent, kenti bilişim üssüne dönüştürme hedefinde.

   

LÜKSÜN BAŞKENTİ

Yat üretimi, savunma, gıda, ahşap-mobilya, kâğıt-ambalaj, tarım-gübre-kimya, makine-metal-enerji, plastik-polyester-akrilik, inşaat-yapı ve tekstile kadar birçok alanda firmanın faaliyette olduğu kentte yer alan Antalya Serbest Bölgesi (ASBAŞ), modern ve ultra lüks yat üretimini tüm dünyaya ihraç ediyor. Yat üretimi üzerine faaliyet gösteren 48 işletmeye ve 6 bine yaklaşan istihdama sahip olan ASBAŞ, 2021’i 996 milyon USD ile kapatarak büyük bir başarının altına imzasını attı.

Son Güncelleme: 15.01.2022 09:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.