GÜÇLERİ HOSAB'DA BİRLEŞTİ

Hasanağa ve Akçalar OSB, HOSAB çatısı altında birleşti. Kaynakların daha etkin kullanılacağını söyleyen HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun, birleşmenin birçok önemli çıktısı olduğunu vurgulayarak, “Bursa’da ilk olan bu birleşme ile HOSAB, 155 hektar büyüklükten 216 hektara ulaştı. Sanayi parseli, faal firma ve istihdam sayımız arttı” dedi.

GÜÇLERİ HOSAB'DA BİRLEŞTİ

Hasanağa ve Akçalar OSB, HOSAB çatısı altında birleşti. Kaynakların daha etkin kullanılacağını söyleyen HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun, birleşmenin birçok önemli çıktısı olduğunu vurgulayarak, “Bursa’da ilk olan bu birleşme ile HOSAB, 155 hektar büyüklükten 216 hektara ulaştı. Sanayi parseli, faal firma ve istihdam sayımız arttı” dedi.

24 Eylül 2019 Salı 08:16
GÜÇLERİ HOSAB'DA BİRLEŞTİ

Hasağana OSB (HOSAB) ile sınır komşusu Akçalar OSB (AKOSAB)’nin HOSAB çatısı altında bütünleşmesinin ardından, iki bölge sanayicilerinin de katılımıyla birliktelik gecesi düzenlendi. Almira Hotel’de düzenlenen geceye çok sayıda sanayici ve iş insanı katılım gösterdi. Bursa milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Erkan Aydın, ve Prof.Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun katıldığı birleşme gecesinde Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Demir, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, OSBDER ve Bursa OSB’lerinin başkan, yönetici ve müdürleri katıldı. Geceye dair değerlendirmede bulunan HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun, “Arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız çalışmalarla HOSAB’ı hem alan olarak büyütüyoruz, hem de gerçekleştirilen yatırımlar ile sanayimize verdiğimiz hizmetlerin kalitesini yükseltiyoruz” dedi. Korun, istikrarlı büyüme ekseninde bu birleşmeyle güçlenerek yollarına devam edeceklerini söyledi.

8 İSİM ONURLANDI

Gecede Akçalar sanayi bölgesinin, OSB hüviyetine kavuşmasına ve HOSAB ile birleşmesi sürecine katkı koyan isimlere HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun tarafından birer anı plaketi verildi. AKOSAB Müteşebbis Heyet Başkanı olan Vali Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Bursa TSO (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü M. Latif Deniz, AKOSAB Başkanı Cevdet Yüce, Akçalar Islah OSB Başkanı Ali Faruk Çolak ve AKOSAB Bölge Müdürü Fahrettin Beşli plaket aldı.

BİRLEŞME TEŞVİK EDİLDİ

Gecede konuşma yapan HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun, HOSAB’ın Bursa’nın batısında yıldızı parlayan bir bölge olduğunu; yapılan akılcı proje ve yatırımlarla hızlı bir büyüme süreci yaşadığını belirtti. Korun, “Arkadaşlarımızla birlikte yaptığımız çalışmalarla HOSAB’ı hem alan olarak büyütüyoruz hem de gerçekleştirilen yatırımlar ile sanayimize verdiğimiz hizmetlerin kalitesini yükseltiyoruz. 2012 yılından bu yana gündemimizde olan HOSAB ve Akçalar’ın birleşmesi için Bakanlığımız, Bursa Valiliğimiz, yerel ve merkezi yönetim birimleri de bizleri teşvik etti” şeklinde konuştu.

ETKİN KAYNAK, KALİTELİ HİZMET

Nihayetinde birleşme protokolünü imzaladıklarını söyleyen Korun, “Akçalar OSB, belirli yatırımları gerçekleştirene kadar HOSAB Akçalar Gelişim Bölgesi adı altında HOSAB’a katılmış oldu. Bursa’da ilk olan bu birleşme ile HOSAB, 155 hektar büyüklükten 216 hektar büyüklüğe ulaştı. Sanayi parseli, faal firma ve istihdam sayımız arttı. Biz inanıyoruz ki, sınır komşusu iki bölgenin birleşmesi ile sanayimiz, Bursa ve ülkemiz kazanacaktır. Kaynaklarımız daha etkin kullanılacak, sanayimize daha nitelikli ve kaliteli hizmet verilecektir. Buradaki sanayicilerimizle görüş alışverişi çerçevesinde, ortaklaşa karar vereceğimiz alt ve üst yapı yatırımlarını, günümüz ekonomik gelişmeleri çerçevesinde kararlaştırarak yapacağız. Onlara da mümkün olan en kısa sürede HOSAB’ın her noktasındaki hizmeti sunmaya başlayacağız” açıklamalarında bulundu.

YATIRIMLAR VE PROJELER

HOSAB Başkanı Ömer Faruk Korun ayrıca gecede HOSAB’da yapılan yatırım ve projelerle ilgili bir sunum da gerçekleştirdi. Korun, 2017 yılında kapasitesini 4 bin 500 metreküp/güne çıkarttıkları atık su arıtma tesisinde Kayapa OSB’den gelen atık suları arıtmak için de teknik çalışmaların sürdüğünü belirtti. Bölgedeki proses ve kullanma suyu sorunlarını da tamamen çözdüklerini anlatan Korun, Temmuz ayında imzaladıkları protokol ile HOSAB’a itfaiye merkezi kazandırdıklarını anlattı. Korun bu konu hakkında şöyle konuştu: “HOSAB’ın tahsis edeceği alanda Bursa Büyükşehir Belediyemiz itfaiye binası yapacak. Böylece sadece HOSAB değil Hasanağa, Akçalar, Kayapa gibi geniş bir bölgeye bu merkezden itfaiye hizmeti verilecek. Hosab itfaiye merkezi yapımı için 18 ay süre öngörüldü ancak büyükşehir belediye başkanımız ve biz daha kısa sürede bitirmek istiyoruz.”

TRAFO MERKEZİ YATIRIMI

Elektrik dağıtım şebekemizi dağıtım merkezleri ve yer altı kablolarıyla, hücre sistemi olarak etap etap yer altına almaya devam ettiklerini hatırlatan HOSAB Yönetim Kurulu Ömer Faruk Korun, TEİAŞ ile işbirliği içinde geliştirip bitirdikleri Hasanağa Trafo Merkezi projesi ile bölgenin 50 yıllık elektrik enerjisi arz güvenliğini sağladıklarını anlattı. Korun, “HOSAB’ın büyümesine paralel elektrik tüketimi de hızla artıyor; puant gücümüz 2011-2016 yılları arasında 3 kat yükseldi. Bu artış karşısında geliştirdiğimiz proje ile HOSAB’ın günümüzde 25 megavat olan elektrik kullanım ihtiyacının 4 katına kadar kapasite artışı sağlanmıştır. Hasanağa TM yatırımı, HOSAB’ın yanı sıra Kayapa, Akçalar dahil hem sanayi bölgelerinin hem de yerleşim alanlarının kaliteli ve kesintisiz enerjiye ulaşmasını sağlayacak bir anlam ifade ediyor” bilgisini paylaştı.

ARZ GÜVENLİĞİ TAMAM

HOSAB olarak bölgenin 1 kilometre kuzeyinde sınırlara katılan 24 dönümlük arazinin 17 dönümünü trafo merkezi için Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi olan TEİAŞ’a tahsis ettiklerini söyleyen Ömer Faruk Korun, “Mevcut durumda Görükle’den 7 kilometre kablo mesafesinden getirdiğimiz elektrik enerjisi için bu aydan itibaren Hasanağa TM’den beslenmeye başladığımızda, teknik kayıpların azalması sayesinde bugünkü fiyatlarla yıllık 600 bin lira tasarruf sağlamış olacağız. Bir başka ifadeyle bu miktar sanayicimizin cebinde kalmış olacaktır. Bu açıdan bakıldığında da Hasanağa TM Projesi, HOSAB’ın sanayicisine rekabetçi hizmet üretme sorumluluğunu yerine getirdiğini göstermektedir” dedi.

VEKİLLER SÖZ VERDİ

Başkan Korun, Bursa’nın, Bursa halkının ve Türkiye’nin gelişip kalkınması, refahının artması için var güçleriyle çalıştıklarını belirterek, Akçalar ile birleşmede emeği geçen herkese teşekkür etti. Korun’un ardından yapılan konuşmalarda da HOSAB’ın gelişim süreci ve Akçalar ile birleşme çabalarının örnek olduğu vurgulandı. Bursa milletvekilleri ortak sağlık güvenlik birimi, otoyol bağlantısı gibi kendilerine iletilen konularda destek el birliği ile destek olacaklarını belirtti. Gece Kübra Lana’nın şarkıları eşliğinde devam etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.