GGOSB BAŞKANI CEYLAN ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI

Gebze Belediyeyi ile birlikte Denizli Göleti’nde çevre günü etkinliği düzenleyen GGOSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, “Her 5 Haziran günü daha temiz dünya ve daha sağlıklı bir çevre günü için çabaları yoğunlaştırarak örnek ve özendirici bir davranış ve sorumluluk projeleriyle gelecek kuşaklara örnek olmalıyız” dedi.

GGOSB BAŞKANI CEYLAN ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI

Gebze Belediyeyi ile birlikte Denizli Göleti’nde çevre günü etkinliği düzenleyen GGOSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, “Her 5 Haziran günü daha temiz dünya ve daha sağlıklı bir çevre günü için çabaları yoğunlaştırarak örnek ve özendirici bir davranış ve sorumluluk projeleriyle gelecek kuşaklara örnek olmalıyız” dedi.

04 Haziran 2021 Cuma 09:55
GGOSB BAŞKANI CEYLAN ÇEVRE GÜNÜ ETKİNLİĞİNE KATILDI

Gebze Güzeller OSB (GGOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün ev sahipliğinde düzenlenen Çevre Günü Etkinliğine katıldı. Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Barış Eke, Mermerciler OSB Başkanı Haluk Sekban, Tempo Spor Kulübü Başkanı Recep Civelek ve kulüp sporcuları ile Özel Adem Ceylan Final Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin de katıldığı etkinlikte Denizli Göleti’nde farkındalık yürüyüşü ve göl çevresinde mıntıka temizliği gerçekleştirildi.

“TAHRİBATIN ENGELLENMESİ ZORUNLUDUR”

GGOSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, bu organizasyonu Gebze Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiklerini belirterek çevre duyarlılığını önemseyen bir yaklaşımla bu tarz etkinliklere katılmaya özen gösterdiklerini söyledi. 10 yıldır, bölgenin korunması için emek sarf ettiklerini dile getiren Ceylan, “Buralar kirlendiğinde çok üzülüyoruz, temizlemeye çalışıyoruz. Dünyanın korunması ve tahribatın engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için tarım alanlarına, ormanlara, denizlere, hayvanlara kadar doğayı koruyup, biyolojik çeşitliliği çoğaltmak gerekir” dedi.

“PLASTİK DOĞADA 400 YIL ÇÖZÜLMEDEN KALIYOR”

Bilinçsizce sağa sola atılan plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çözülmeden kalabildiğini ifade eden Ceylan, bu durumun dünyanın her yerinde büyük bir sorun olarak görüldüğünü, insanların veya diğer canlıların yaralanmalarına, zarar görmelerine ve ekonomik sıkıntılara neden olduğunu vurguladı.  Çevrenin korunması için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini kaydeden Ceylan “Her 5 Haziran günü daha temiz dünya ve daha sağlıklı bir çevre günü için çabaları yoğunlaştırarak örnek ve özendirici bir davranış ve sorumluluk projeleriyle gelecek kuşaklara örnek olmalıyız. Dünya çevre günümüz kutlu olsun” diye konuştu.

“NASIL BULDUYSANIZ ÖYLE BIRAKIN”

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, çevreye olan farkındalığı artırmak için gerekli tüm çaba ve çalışmaları gayretle yapmaya devam edeceklerini belirterek Denizli Göleti ve çevresini ziyaret edenlere “Nasıl bulduysanız öyle bırakın” diye seslendi. Bunun insanlar, çocuklar ve gelecek için yapılması gerektiğini anlatan Büyükgöz, şunları söyledi:

“Doğanın bize organik ürünler vermesini istiyoruz, temiz ürünler vermesini istiyoruz, karbonmonoksitli ürünler vermesini istemiyoruz ama tüm doğaya karşı kirletici faaliyetleri ve davranışları da ortaya koyuyoruz. Biz ona ne kadar saygı duyarsak, ne kadar sahip çıkarsak bize o kadar merhamet edecektir, bize o kadar cömert davranacaktır. Coğrafyaya duyduğumuz merhamet, sevgi, saygı onun bize cömertlik olarak ve merhamet olarak döneceğinden şüpheniz olmasın. Gebze Belediyemizin en öncü konularından biri olan sıfır atık konusunda gayretle faaliyet göstermek nedeniyle bugün burada bunu yapıyoruz, farkındalığı arttırmak için burada bulunuyoruz. Tüm katılımcılara, destek verenlere, gönlünü bu faaliyetle şenlendirenlere teşekkür ediyorum.”

"TABİATA SAYGI DUYMAMIZ LAZIM"

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, etkinlikte yarım saat süren temizlik çalışmasında toplanan çöplerin fazlalalığına dikkat çekerek “Bu çöplerin çoğunluğu plastik. Bunlar yüzyıllar sonra yok olabiliyor ve hatta hiç hiç yok olmuyor. Plastiğin zararları balıklara ve insanlara kadar geçebiliyor. Dolayısıyla plastikleri doğada hiç bulundurmamız lazım, hiç atmamız lazım” dedi. Mesire alanlarını kullananlara çöplerini geri götürmeleri veya çöp kutularına koymaları çağrısında bulunan Güler, “Bugün farkındalık günü. Her gün çevre günü duyarlılığıyla doğaya saygı duymamız lazım. Tabiata saygı duymamız lazım. Aşık Veysel’in çok güzel bir sözü var. Diyor ki ‘Bağrı yazdım kazma ile bel ile, Yine beni karşıladı gonca gül ile’. Biz doğaya ne kadar iyi davranırsak o kadar bize geri dönüşü olur. Biz maalesef kötü davranıyoruz. Biz gelecek nesillere ve çocuklarımıza iyi bir tabiat bırakmıyoruz, iyi bir su bırakmıyoruz, iyi bir hava bırakmıyoruz, iyi bir toprak bırakmıyoruz” dedi.

İHANETE VARAN UYGULAMALAR

Gebze’nin bir sanayi bölgesi olduğunu ifade eden Güler, bazen çevreyi kirleten, ihanete varan uygulamalarla karşılaştıklarını söyledi. Bu tür davranışların affedilmemesi ve cezalandırılması gerektiğini vurgulayan Güler, şöyle devam etti:

“Bu yapılanlar insanca bir davranış değil. Bizim kendimize ve diğer insanlara saygımız varsa, evlatlarımıza saygımız varsa tabiatı korumamız lazım. Hayvanlara eziyet etmememiz lazım, canlılara eziyet etmememiz lazım. Bu doğa, bu tabiat hepimizin yaşaması için büyük ve verimli. Bir dahakine ona kötü davranmayalım, onun yaşamasına engel olacak kimyasal atıkları, plastikleri atmasak o bize güller de verir goncalar da verir. Burası Karadeniz ve Marmara ikliminin birleştiği nokta. Her taraf meşe ormanı burada hem göletimizi hem de çevresini korumamız lazım.”

 “BUGÜNÜ KİRLETME YARINI MAHVETME”

Mermerciler OSB Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sekban ise Denizli Göleti gibi alanların insanlar için oksijen deposu olduğunu belirterek “Onun için bu tür yerlere sahip çıkalım, nasıl bulmak istiyorsak öyle bırakalım” şeklinde konuştu.

Tempo Spor Kulübü Başkanı Recep Civelek de “Bugünü kirletme yarını mahvetme” diyerek başladığı konuşmasını “Bizler doğanın bir parçasıyız gelecekteki nesillere daha temiz bir dünya bırakma adına yanınızdayız. Bu doğrultuda Gebze Belediyesi ile gelecek nesiller için yapmış olduğu etkinlikte bulunmaktan ötürü hepinize teşekkür ederim” şeklinde tamamladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner302