Geri dönüşümü muhteşem oluyor

Tekstil sektörünün yoğunlaştığı Uşak OSB’nin ülke ekonomisine sadece geri dönüşümden olan katkısı yılda 1 milyar dolar. Ege’nin parlayan yıldızında sanayicinin en önemli avantajlarından biri elektrik ve doğalgazın en uygun koşullarda kesintisiz olarak sanayiciye temini.

Geri dönüşümü muhteşem oluyor

Tekstil sektörünün yoğunlaştığı Uşak OSB’nin ülke ekonomisine sadece geri dönüşümden olan katkısı yılda 1 milyar dolar. Ege’nin parlayan yıldızında sanayicinin en önemli avantajlarından biri elektrik ve doğalgazın en uygun koşullarda kesintisiz olarak sanayiciye temini.

06 Temmuz 2013 Cumartesi 15:13
Geri dönüşümü  muhteşem oluyor


  Ege Bölgesi, Anadolu’da sanayileşmenin en önemli merkezlerinden biri. Sanayileşmede hayli köklü bir geçmişe sahip olan bölgede lokomotif iller arasında yer alan Uşak’ta tekstil yoğun sanayi yapılanması ülkemize istihdam ve ihracat başta olmak üzere çok önemli katkılar sundu. 1977 yılında kurulan ve günümüzde doluluk oranı yüzde 99’u bulan Uşak OSB’nin ülke ekonomisine sadece geri dönüşümden ötürü olan katkısı 1 milyar doları buldu. 644 hektar alan üzerinde kurulu, altyapı ve üstyapı çalışmaları tamamlanmış olan Uşak OSB’de lokomotif sektör olarak tekstil ön planda. Bunun yanında makine ve oto yedek parça imalatı, kimyasal madde imaları, geri dönüşüm, gıda, seramik orman ürünleri gibi sektörler de bölgede bulunan sektörlerden bazıları. Uşak OSB Başkanı Ali Yıldırım bölgeye ilişkin olarak Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı:

-          Uşak OSB’nin yatırımcı için avantajları nedir? Girişimciler yatırım için neden OSB’nizi tercih etsin?
-          Uşak OSB yatırımcılar için bir cazibe merkezi durumuna gelmiştir. Sanayicilerimiz elektrik, su ve doğalgazı indirimli olarak kullanmakta, yapılan çalışmalarla sanayicilerimiz bu gibi ihtiyaçları sorunsuz ve daha ucuz bir şekilde sağlanmaktadır. Bölgemizim Uşak – İzmir Karayolu’nda bulunması ulaşım olarak sanayicilerimize birçok avantaj sağlamaktadır. Ayrıca bölge müdürlüğümüzün tek durak ofis mantığı ile çalışmasıyla sanayicilerimizin yorucu bürokratik işlemlerinin birçoğunun bölge müdürlüğünde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi sanayicilerimize sağladığımız başlıca avantajlar arasında yer almaktadır. Bununla birlikte Uşak teşvik sisteminde 3. bölgede yer almakta, OSB yatırımları ise 4. bölge olarak değerlendirilmektedir.

-          Uşak OSB’de sanayinin öncelikli ihtiyaçları nedir? Bu ihtiyaçlar doğrultusunda kamudan beklentiniz nedir?
-          Bölgemizdeki en büyük sıkıntılardan bir tanesi nitelikli eleman sorunudur. Firmaların yetişmiş kalifiye eleman sıkıntısı çektikleri bilinmektedir. Uşak OSB Yönetimi olarak biz bu konuda Uşak Üniversitesi ile bir protokol yaparak üniversitedeki bazı bölümlerin son sınıf öğrencilerinin Uşak OSB’deki bazı firmalarda uygulamalı ders imkânı bulmasını sağladık.  Şu an 60 öğrenci bölgemizdeki bazı firmalarda bölümleri ile ilgili pozisyonlarda uygulamalı ders görmekte ve tecrübe kazanmaktadır. OSB’lerin daha iyi analiz edilmesi ve bürokrasiden arındırılması, sanayicilerin rekabet gücünü arttırarak yasal düzenleme ve teşviklerin çıkartılması, kamudaki beklentilerimizdir.

-          Uşak OSB’de firmaların enerji ihtiyaçları ne şekilde karşılanıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına dair görüş ve düşünceniz nedir?
-          Uşak OSB elektrik dağıtım lisansına sahiptir ve sanayicilerimize elektrik müdürlüğümüz tarafından dağıtılmaktadır. Bu konuda müdürlüğümüz sanayicilerimize kesintisiz ve ucuz elektrik sağlamak için birçok enerji firması ile görüşerek sanayicimize en uygun olan firma ile çalışmaktadır. Doğalgaz dağıtımı da müdürlüğümüz tarafından yapılmakta ve bu konuda da sanayicilerimize en uygun fiyat ve kesintisiz ulaşım sağlanmaktadır. Yenilenebilir enerjinin ülkemiz çapında daha fazla kullanılması, yaygınlaştırılması ve devletimizin de bu konuda vakit kaybetmeden teşvik ve desteklerde bulunması gerektiğini düşünmekteyiz.

-          Uşak OSB’nin kısa ve orta vadede çalışma programı, hedefleri, varsa OSB içersinde kazandırmayı düşündüğü tesis nedir?
-          Uşak OSB için en çok önem arz eden projelerimizin başında Uzundere Göleti projesi yer almaktadır. Uzun yıllar sanayicilerimizin su ihtiyaçlarının karşılanmasını hedeflediğimiz bu projeyi hayata geçirmek için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Bunun yanında akaryakıt istasyonu projemiz, yeni idari bina projelerimizin bir kısmının hazırlıkları bitmiş, bir kısmının ise çalışmaları devam etmektedir. Uzaktan sayaç okuma sistemi, 3. bölge çalışmaları da hızla devam eden projelerimiz arasında yer almaktadır.

-          5084 sayılı teşvik yasasına dair yorum ve beklentileriniz nedir? Teşvikin Uşak’a yansıması ne şekilde olacaktır?
-          Uşak OSB olarak 5084 sayılı teşvik yasasının devam etmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu konuda gerekli girişimlerin ve lobi faaliyetlerinin yapılmasını destekliyoruz. 5084 sayılı teşvik yasasının istihdam ve üretime sağladığı katkının farkındayız. Sanayicilerimizin de desteği ile 5084 sayılı teşvik yasasının uzatılması konusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Bu yasanın Uşak ilinde ve uygulandığı diğer illerde de işsizliğin azalması ve istihdamın artmasını sağladığı bir gerçektir.

-          OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılması gerektiği yönünde görüşler ifade ediliyor. Sizce de OSB dışı alanlar sanayiye kapatılmalı mı? Kapatılırsa ne gibi etkiye sebep olur?
-          Kapatılmasını biz de destekliyoruz. Bu sayede çevreye daha duyarlı alanlarda, arıtması olan, çevre düzenlemeleri yapılan OSB’lerde sanayileşilme daha doğru olur. OSB dışındaki alanların sanayiye kapatılması ile OSB’ye taşınan firmaların yurt içi yurt dışı rakip firmalarla olan rekabet gücü artacaktır. Planlı sanayileşme ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için OSB dışı alanların sanayiye kapatılmasının doğru bir yaklaşım olacağını düşünmekteyiz.

-          Türkiye’deki OSB’lerin çatı kuruluşları olan OSBÜK ve OSBDER’in çalışmalarını nasıl buluyorsunuz. Her iki oluşumdan beklentileriniz neler?
-          İki kuruluş da bizler için gerekli olan lobi faaliyetlerini ve sanayicilerin karşılaştıkları ya da karşılaşacakları sorunlara yönelik çalışmaları yürütmektedirler. OSB’lerin gelişmesi ve daha iyi noktalara gelebilmeleri için bu tip kuruluşların önemi çok büyüktür. Bu kuruluşlardan beklentilerimiz şimdi olduğu gibi ileride de biz sanayicilerin ve OSB’lerin sorunlarının çözümünde bizlere destek vermeye devam etmeleridir.

-          Türkiye’nin belirlemiş olduğu 2023 hedeflerine ilişkin düşünceleriniz nedir?
Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerinin planlı sanayileşme ile gerçekleştirilebilir. Doğal kümelenme yapıları göz önünde bulundurularak oluşturulacak yasal düzenleme ve teşvikler ile bu hedefe ulaşılabileceğini düşünmekteyiz. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Uşak OSB’nin de 2023 hedefi istihdamı arttıracak çalışmalar yapmak ve günümüzde 9 bin 750 olan istihdamı 2023 yılına kadar 20 bin civarına ulaştırmak. Bu sayede bölgenin kalkınmasında ve ilerlemesinde öncü bir kuruluş olmaktır.


 

Son Güncelleme: 02.11.2017 10:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.