GAZİANTEPLİ FİRMALAR SAVUNMA SANAYİNE KAZANDIRILACAK

“Yeni Bir Gelişme Ekseni Olarak Savunma Sanayi” konulu panelde, Gaziantep’in savunma sanayindeki potansiyeli ve beklentileri ele alındı. SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, Gaziantepli firmaların SAHA İstanbul’a entegre edileceğini söyledi.

GAZİANTEPLİ FİRMALAR SAVUNMA SANAYİNE KAZANDIRILACAK

“Yeni Bir Gelişme Ekseni Olarak Savunma Sanayi” konulu panelde, Gaziantep’in savunma sanayindeki potansiyeli ve beklentileri ele alındı. SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, Gaziantepli firmaların SAHA İstanbul’a entegre edileceğini söyledi.

07 Haziran 2020 Pazar 10:53
GAZİANTEPLİ FİRMALAR SAVUNMA SANAYİNE KAZANDIRILACAK

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) ev sahipliğinde Gaziantep Sanayi Odası (GSO) iş birliğinde video konferans üzerinden “TRC1 Bölgesinde Yeni Bir Gelişme Ekseni olarak Savunma Sanayi” konulu panel düzenlendi. İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele; Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, STM ThinkTech Koordinatörü Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ve SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Genel Sekreteri İlhami Keleş konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda bölge sanayisinin değişim ve dönüşüm süreci, Gaziantep’in savunma sanayindeki potansiyeli, beklentiler ve gelecek projeksiyonları ile Teknofest hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

7,5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Panelin açılışında konuşan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, Gaziantep’in sanayi ve ticaretin kalbinin attığı kadim bir şehir olduğunu belirterek, “Yıllık olarak yaklaşık 190 ülkeye 7,5 milyar dolar ihracat yapmakta olan Gaziantep, 13 milyar dolarlık dış ticaret hacmine, 2 milyon nüfusa sahip dinamik bir şehirdir. İhracatta Güneydoğunun birinci, Türkiye’nin altıncı büyük kenti olup, aylık bazda zaman zaman OSTİM ve savunma sanayi şirketlerini bünyesinde bulunduran Ankara’yı da geçerek 5. sıraya yerleşmektedir. Dünya Bankası, ‘Rekabetçi Şehirler Bilgi Tabanı’ çalışması kapsamında Gaziantep'i dünyanın en rekabetçi 7 şehrinden birisi olarak göstermiştir” dedi.

ÜRTEMM AÇILACAK

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Gaziantep’in özel bir yeri olduğunu vurgulayarak, “Savunma sanayinde Ankara ve İstanbul gibi gelişmiş şehirlerimizin daha ağırlıklı olarak üretim yapıyor olmasını değiştirmek üzere ‘Anadolu Hamlesi’ diyebileceğimiz bir çıkarma başlattık. Gaziantep, Malatya ve değişik şehirlerimize çıkarmalar yaptık. Gaziantep’in çok önemli bir potansiyeli var ve güçlü bir altyapıya ve kabiliyete sahip. Çok değerli sanayicilerimizin olduğu Gaziantep, bize ifade edildiği ve bizim de gözlemlediğimiz gibi savunma sanayinde çok büyü fark yaratarak, var olan işin de üstüne çıkmak istiyor. Gaziantep'in bir sınır şehri olması açısından da yaşadığı tehditleri de göz önüne alarak ve bütün bu zorluklar altında ayakta durmasını da takdirle izleyerek diyoruz ki; Gaziantep için manalı birtakım yatırımlar ve girişimler yapılmalı” diye konuştu.

Üretim Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nin (ÜRTEMM) yüksek teknoloji üretimindeki önemine işaret eden Tüfekçi, ÜRTEMM’in merkez olarak konseptini Ankara’da büyüttüklerini ancak ilerleyen süreçte Gaziantep’te de bir şubesinin olacağını ve bunun da kaçınılmaz olduğunu söyledi.

TEKNOFEST DÜZENLENECEK

“Gaziantep bizim için çok önemli ve biz bu sene Gaziantepliyiz”diyen Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Teknofest’in bu sene Gaziantep’te düzenleneceğini söyledi.  Gaziantep'te düzenlenecek olan Teknofest'e 20 bin proje takımının başvurduğunu anlatan Bayraktar, “Yani hemen hemen 100 bin tane öğrenci salgın döneminde bile evinde proje yapmak suretiyle Gaziantep'te Eylül ayında düzenlenecek olan Teknofest için hazırlık halinde. Bu inanılmaz bir potansiyel ve motivasyon. Bu sene Teknofest’in Gaziantep'te olması dolayısı ile inşallah Sanayi Odamızın, Belediyelerimizin ve paydaş kurumlarımızın katkısı ile 3 tane bilim merkezi, 5 tane Deneyap Teknoloji Atölyeleri açılıyor. Burada açılan Deneyap atölyelerinde 3 yıl boyunca geleceğin teknolojilerine yönelik yılda bin öğrenci özel eğitim alacak” dedi.

“TÜRKİYE KAZANIR”

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep’in sanayi altyapısı, savunma sanayine yönelik potansiyel gücü, sanayide dönüşüm ve entegrasyon sürecinde yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Gaziantep’in üretim, işgücü, ihracattaki başarısıyla savunma sanayinde önemli bir merkez olmaya hazır olduğunu dile getiren Ünverdi şunları kaydetti:

“Türkiye’nin en büyük OSB’sine sahip kentimizde, makine-metal, gıda, tekstil, kimya- plastik sektörleri başta olmak üzere 155 alanda üretim yapıyoruz. Üretimlerimize Ar-Ge ve Ür-Ge’yi katarak, mühendislik bilgisiyle yoğrulmuş, içinde Endüstri 4.0’ı barındıran, katma değerli, yüksek teknolojili ürünler geliştirmek hedefiyle ‘Gaziantep Sanayisinin Teknolojik Dönüşümü’ projesini başlattık. Sanayinin teknolojik dönüşümü kapsamında Odamız bünyesinde yeni bir birim olan ‘KOBİ Geliştirme ve Sanayi Dönüşüm Dairesi’ kurduk. Mevcut üretimlerimizi savunma sanayisine ve medikal sektörüne entegre ederek savunma ve medikal sanayi sektöründe firmalarımızın daha etkin olmaları için çalışıyoruz.”

Bu yıl ilk kez İstanbul dışında, Gaziantep’te düzenlenecek olan dünyanın en büyük havacılık organizasyonu Teknofest’in de savunma sanayindeki hedeflerine önemli katkıları olacağını dile getiren Ünverdi, “İnşallah siz değerli isimlerle ve kuruluşlarımızla istişare sürecini geliştirmek, vakıf şirketleri ile iş birliği yapmak suretiyle firmalarımızın savunma sanayine entegrasyonunu da yakın zamanda sağlayacağız. Gaziantep’i bu sürece entegre edersek sadece Gaziantep değil Türkiye kazanır” dedi.

“GAZİANTEP İÇİN BİZ HAZIRIZ”

“STM ThinkTech”in, Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi olduğunu belirten STMThinkTech Koordinatörü Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan, “STM ThinkTech ulusal ve uluslararası seviyede kazanmış olduğu tecrübeler ile Türkiye’nin 6’ncı büyük ekonomisine sahip olan Gaziantep sanayisinin savunma sanayine entegrasyonunda, rekabet edebilirliğinin ve verimliliğinin yükseltilmesinde ve orta-yüksek seviyeli teknoloji üreten ve satan bir ekosisteme evrilmesinde aktif olarak rol almaya hazırdır. Bu kapsamda; il ve/veya sektörelbazda üretim ekosisteminin anlaşılması, ekosistem imkân ve kabiliyetleri (yetenekleri) ile uyumlu potansiyel alanların belirlenmesi, potansiyel alanlara ilişkin üretim ekosisteminin oluşturulmasına yönelik rehber niteliğinde bir yol haritasının geliştirilmesi ve strateji belgesi hazırlanması çalışmaları yapılabilecektir” bilgisini verdi.

SAHA İSTANBUL’A KATILMA YOLU AÇILDI

SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Genel Sekreteri İlhami Keleş ise SAHA İstanbul’un 22 ayrı şehirden 494 firmayla 28 ayrı sektörde faaliyet gösterir hale geldiğini kaydetti. Bu yönüyle Savunma Sanayi Başkanlığı’nın savunma sanayi stratejisinde geliştirmeye çalıştığı alt sistem ve sistem geliştirici firmalar ve üretim grupları geliştirmeyi misyon edinerek yollarına devam ettiklerini belirten Keleş, “Burada bizim temel firma profilimiz, tamamen yerli ve milli üretici firmalar ve firmaların üretici olma koşulu var. Yerli ve milli üreticilerimizle savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlarda üretim yeteneği gerçekleştirmek adına sanayiyi organize diyoruz. Bu kapsamda Gaziantep’le birtakım ön çalışmalarımız oldu. Gaziantep Sanayi Odası başkanımızla Gaziantep’teki sanayi firmalarının savunma sanayiye kazandırılması adına Saha İstanbul’la bir entegrasyon sağlanması konusunu görüştük. Koronavirüs sürecinden dolayı imza süreci aksadıysa da fiilen bu alt yapı oluşmuş oldu. Şimdi bizim gerek Gaziantep’te bulunan teknoparktaki firmalar gerekse fiilen üretim yapan firmaların yeteneklerinin savunma sanayinde değerlendirilmesi adına Gaziantep Sanayi Odası bir çalışma yaptı. Hatta Saha Expo’ya katılma gayretleri de bu çalışmanın bir neticesi olarak ortaya çıkmış gibi. Saha Expo malum pandemi süreciyle 4-7 Kasım tarihine ertelenmiş oldu. Pandemi nedeniyle birtakım ilave tedbirlerimiz olacak. Süreci teknolojik olarak destekleyecek çalışmalar da yürütüyoruz. Sürecin daha sonra elektronik ortamda devam edeceği yapılar geliştiriyoruz ve bu yönüyle de hem yurt içerisinde hem de yurtdışında onu sağlıyor olacağız” diye konuştu.

Son Güncelleme: 07.06.2020 10:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.