GAYRET SANAYİCİDEN, KANAT KÜSİ'DEN

Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği (KÜSİ)’nin doğal üssü Ankara, sanayi için sinerji yükseltti. Ülke sanayicilerinin birlik olarak ve paydaşların birbirlerinin tecrübelerinden faydalanarak büyüyeceğinin vurgulandığı toplantıda konuşan Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, kent ekosisteminin endüstriye maksimum katkı verdiğini ifade etti.

GAYRET SANAYİCİDEN, KANAT KÜSİ'DEN

Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği (KÜSİ)’nin doğal üssü Ankara, sanayi için sinerji yükseltti. Ülke sanayicilerinin birlik olarak ve paydaşların birbirlerinin tecrübelerinden faydalanarak büyüyeceğinin vurgulandığı toplantıda konuşan Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, kent ekosisteminin endüstriye maksimum katkı verdiğini ifade etti.

27 Aralık 2018 Perşembe 09:19
GAYRET SANAYİCİDEN, KANAT KÜSİ'DEN

YALNIZCA TÜRKİYE’NİN BAŞKENTİ DEĞİL…

Sanayileşmeye en büyük katkıyı sunan önemli üretim merkezlerinden OSTİM OSB’nin ev sahipliğinde geniş katılımla düzenlenen KÜSİ İl Planlama ve Geliştirme Kurulu Toplantısı, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, KÜSİ Ankara İl Temsilcisi ve ANKÜTEK Koordinatörü M. Emin Candansayar, ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ve önemli isimlerin iştirakiyle gerçekleşti. Ankara Valisi Sayın Vasip Şahin, Türkiye’nin en önemli ihtiyaçlarından birinin iş birliği içinde hareket etmek olduğunu söyleyerek bu tür organizasyonların da hedefe giden yolda herkesin birbirini tanıması, birbirine destek olması bakımından önem taşıdığını belirtti. Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, Ankara’nın kurduğu üretim ekosistemiyle iş birliğine nasıl katkı sunduğunu anlatırken, OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın da bölgenin sanayi dinamikleri üzerinde durdu.
 


 

“ÖNÜNÜZÜ AÇACAĞIZ”
Sanayicilerin elinde ciddi bir tecrübe birikimi olduğunu belirten Vali Şahin, “Sanayicimiz, bir şeyler yapmak istiyor, çok gayretli. Çok büyük risklere giriyorlar. Üniversitelerimiz de hem kendi içinde hem dışarıdan aldıkları eğitimle aslında ciddi bir bilgi birikimi oluşturuyor. Ama bunu sahaya aktarma noktasında imkân yok. Kamu, kendi kendine iyi niyetle bir şeyler yapmaya, düzenlemeler yapmaya çalışıyor. Sahadan kopuk olup olmadığına bağlı olarak düzenlemelerde isabetli ya da isabetsiz bir sonuca varıyor. Dolayısıyla bu üç unsurun bir tek amaca, insanımıza ve ülkemizin gelişimine hizmet ettiğini göz önünde tutarsak hepimiz doğru bir neticeye varmış olacağız” dedi. Ankara Valiliği olarak ellerindeki bütün imkânları sanayicilerin ve üniversitelerin istifadesine sunmaya hazır olduklarını belirten Vali, “Bizim sanayicimiz artık kamunun perspektifinden daha geniş bir perspektife, kamunun tecrübesinden daha fazla bir üretme ve istihdam oluşturma kapasitesine ve ufkuna sahiptir. Üniversitelerimiz de aynı şekilde hızla kendini yeniliyor. Dünyaya katkı sunabilen bir dinamizm içerisinde. Dolayısıyla biz üniversiteyi de sanayiciyi de yönlendirme iddiasında değiliz. Biz size yardımcı ve destek olacağız. Sizin önünüzü açmaya çalışacağız” diye konuştu.


ANKARA KÜSİ HAVUZU
Prof. Dr. Metin Salamcı’nın KÜSİ Çalışma Grubu adına yaptığı sunumda; kamunun, üniversitelerin ve sanayinin güçlü olduğu Ankara’da KÜSİ’nin örnek olması gerektiğini söyledi. İyi uygulamalardan bahseden Salamcı, “Sanayinin nitelikli insan gücünü (Yüksek Lisans ve Doktora) ve nitelikli Ar-Ge çalışmalarını üniversiteler ile birlikte etkin olarak gerçekleştirmek hedefi ile ASELSAN Akademi kuruldu. Havacılık ve Uzay Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yüksek nitelikli Teknoloji Geliştirme Bölgesi, yani TEKNOHAB kuruldu. Ayrıca Yapay zeka, insan-makina etkileşimi, nöral nadir hastalıklar konusunda disiplinler-arası çalışma gerçekleştirecek Ulusal Nörobilim Merkezi çalışmalarına başladı” şeklinde konuştu.

Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı.

OSB VE AR-GE CENNETİ
Sanayi firmalarının Ankara ve Türkiye için taşıdığı önemi her platformda vurgulayan Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı yaptığı sunumda; KÜSİ konusunda Ankara’da 2015 – 2018’de gerçekleştirilen faaliyetler hakkında KÜSİ kurul üyelerine bilgilendirme yaptı. Ayrıca Ankara’nın üniversite ve sanayi istatistiklerini de paylaşan Konarılı, “Ankara, 19 üniversite, 18 bin 935 akademisyen, 9 teknopark, 7 TTO, 13 OSB, 12 bin 344 sanayici ve 134 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi ile Türkiye’de hep ilk sıralarda yer alıyor” ifadeleriyle kentin, KÜSİ’nin doğal bir üssü olduğunu söyledi.

KÜSİ kurul üyelerine KUSİP üyeliği ve inovasyon karnesi doldurulması ile ilgili bilgilendirmenin yapıldığı toplantının ikinci kısmında KÜSİ Planlama ve Geliştirme Kurul üyelerine söz verildi. Kurul üyeleri (2015-2018) KÜSİ Stratejisi ve Eylem Planında yer alan “İş birliğinde kurumsal yapılanma, iletişim ve algıyı oluşturmak” temel hedefi ile oluşturulan KÜSİ İl Planlama ve Geliştirme Kurulunun faaliyetleri esnasında ortaya çıkan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda fikirleri yazılı ve sözlü olarak alındı. Ayrıca Kurul üyelerinden (2019-2023) Yılları için hazırlanacak olan KÜSİ Stratejisi ve Eylem Planı için görüş ve önerileri yazılı ve sözlü olarak alındı. Soru-cevap sonrası toplantı sona erdi.

Son Güncelleme: 27.12.2018 09:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.