EZBER BOZAN ÜRETİM İÇİN OSB 4.0 UFKU

Kovid-19 pandemisinin etkisiyle son bir yıldır zor zamanlar geçiren Türk imalat sektörü, yine de üretimden, yatırımdan, ihracattan ve istihdam sağlamaktan vazgeçmedi. Bu dönemde imalat sektörünün yüz akı, Türkiye’deki sanayi üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren OSB’ler oldu.

EZBER BOZAN ÜRETİM İÇİN OSB 4.0 UFKU

Kovid-19 pandemisinin etkisiyle son bir yıldır zor zamanlar geçiren Türk imalat sektörü, yine de üretimden, yatırımdan, ihracattan ve istihdam sağlamaktan vazgeçmedi. Bu dönemde imalat sektörünün yüz akı, Türkiye’deki sanayi üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren OSB’ler oldu.

10 Mayıs 2021 Pazartesi 10:37
EZBER BOZAN ÜRETİM İÇİN OSB 4.0 UFKU

Haber: Esra ÖZSÜMER

Küresel ekonomiyi adeta yeniden şekillendiren ve şekillendirmeye de daha uzun yıllar devam edecekmiş gibi görünen Kovid-19 pandemisi, Türk sanayisinin güçlü ve eksik yanlarını ortaya koyarken bundan sonraki yol haritası hakkında da önemli ip uçları verdi. Pandemi öncesi dönemde katma değerli üretim, uluslararası rekabet edebilirlik, nitelikli işgücü, güçlü yatırım ve kapasite artışı gibi konuları odağına alan imalat sanayinin gündemine, ana ekseninden kaymamış olsa da son bir yıldır yeni konular eklendi. Aylardır üretimde ham madde ve ara malı; ihracatta lojistik, navlun ve hatta konteyner sorunlarıyla mücadele eden imalat sektörü, aynı zamanda dijital dönüşümün ve endüstri 4.0’a geçmenin önemini de bir kez daha görmüş oldu.

2,1 MİLYON KİŞİYE İŞ SAĞLIYOR

Öte yandan salgının etkisiyle hızla yükselen döviz kurunun maliyete olan etkisinin de yükünü taşımak zorunda kalan imalat sektörünün, bu dönemde yüz akı yine OSB’ler oldu. Türkiye’de 351 OSB bulunuyor. Bunların 250’den fazlası faal durumda. Türkiye’deki sanayi üretiminin 40’ını gerçekleştiren OSB’ler, binlerce fabrikaya ev sahipliği yapıyor. Salgın döneminde her türlü zorluğa göğüs gererek üretim miktarından ve kalitesinden taviz vermeyen OSB’lerin bu dönemdeki performansını ise elektrik tüketimi verileri ortaya koydu. 2020 yılında yüzde 1,6 artış gösteren OSB’lerdeki elektrik tüketimi, 2021’in ilk çeyreğinde ise yüzde 8 arttı. Öte yandan Türkiye’nin en büyük istihdam kaynağı olan OSB’lerde 2 milyon 100 binin üzerinde kişi çalışıyor. OSB’ler ayrıca son dönemde bünyelerinde kurdukları mesleki eğitim kurumlarıyla nitelikli iş gücü oluşturulmasına da önemli bir destek veriyor. OSB’ler, aynı zamanda Türkiye’deki yeşil üretim hareketinin de öncüsü olacak gibi görünüyor. Dünya Bankası, Türkiye’deki OSB’lerin yeşil üretim projelerine 300 milyon dolarlık fon sağlıyor.

AR-GE ATAĞI

Tüm dünyada nitelikli üretimin yolu, teknoloji, AR-GE, inovasyondan geçiyor. Son yıllarda bu konuda ciddi atılımların yapıldığı Türkiye’de şu anda 85’in üzerinde teknoloji geliştirme bölgesi (TGB) bulunuyor. Aktif olan yaklaşık 70 TGB’de ise 5 bin 800’ün üzerinde AR-GE firması faaliyet gösteriyor. Öte yandan nitelikli ve katma değerli üretim yapmanın öneminin farkında olan birçok sanayi kuruluşu, kendi bünyesinde AR-GE faaliyetleri sürdürürken 1200’ün üzerinde firmanın kendi AR-GE merkezi bulunuyor. Sanayi sektörünün yaptığı bu hamle kendini en çok savunma sanayi ve havacılık sektöründe gösterdi. Son yıllarda hızlı bir gelişim içinde bulunan Türk savunma ve havacılık sanayi, 2020’de yatığı 2 milyar 279 milyon 27 bin dolarlık ihracatla bu başarısını yurtdışına da taşıdı.

YATIRIMLAR SON SÜRAT

Zorlu geçen 1 yıla rağmen sanayi sektörü, üretime yatırım yapmaktan geri durmadı. Özellikle 2020’inin ikinci yarısından itibaren hızlanan yatırımlar 2021’de de devam etti. Bu yatırımlar arasında Türk otomotiv sanayinin önde genel şirketlerinden Ford Otosan’ın, Avrupa'nın en büyük ticari araç üretim üssü olan Kocaeli Fabrikalarında gerçekleştirmeyi öngördüğü 2 milyar euro’luk yatırımı ile dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi Xiaomi’nin İstanbul’da yaptığı 30 milyon dolarlık fabrika yatırımı öne çıktı. Kamunun sanayi yatırımlarına desteği de tüm hızıyla devam ediyor. Her ay milyarlarca TL’lik yatırım teşvik i açıklayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, son olarak mart ayında 19 milyar 755 milyon 171 bin 380 TL tutarında 1256 yatırım teşvik belgesi düzenledi. Öte yandan kamu kurumlarının AR-GE’den yerlileştirmeye, inovasyondan dijitalleşmeye, istihdamdan ihracata kadar sanayi sektörüne teşvik ve destekleri devam ediyor. Bu kurumlar arasında, her yıl binlerce KOBİ’ye milyarlarca TL’lik teşvik sağlayan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine verdiği katkıyla öne çıkıyor.

Son Güncelleme: 10.05.2021 10:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.