ESO PLASTİKÇİNİN TALEPLERİNİ DİLLENDİRDİ

ESO, astronomik artış gösteren ham madde fiyatlarından dolayı zor bir süreçten geçen plastik sektörünün taleplerini bir araya getirerek oluşturduğu raporu, başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere bakanlıklara ve ilgili kurumlara iletecek.

ESO PLASTİKÇİNİN TALEPLERİNİ DİLLENDİRDİ

ESO, astronomik artış gösteren ham madde fiyatlarından dolayı zor bir süreçten geçen plastik sektörünün taleplerini bir araya getirerek oluşturduğu raporu, başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere bakanlıklara ve ilgili kurumlara iletecek.

23 Şubat 2021 Salı 17:02
ESO PLASTİKÇİNİN TALEPLERİNİ DİLLENDİRDİ

Dünyanın 5’inci Avrupa’nın ise 2’inci büyük plastik üreticisi olan Türk plastik sektörü ve sektörün önemli üretim merkezlerinden olan Eskişehir, son dönemlerde astronomik olarak artış gösteren ham madde fiyatlarından dolayı zor bir süreçten geçiyor. Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayınlanan genelgeyle, rafineriler ve petrokimya tesislerinin birbirleriyle akaryakıt ticaretinde ÖTV oranları sıfıra indirilse de plastik sektörü üreticileri sektöre yönelik desteklerin artması talebinde bulunuyor. Bu talepler Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından bir araya getirilerek başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere bakanlıklara ve ilgili kurumlara iletilmek üzere rapor haline getirildi.

ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, son 6 ayda ham madde de yüzde 130’ları aşan astronomik fiyat artışlarını tespit ettiklerini belirterek, “Sanayide ve günlük hayatımızda şimdilik plastik vaz geçilmez bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Ancak sektördeki üreticiler ve temsilcilerle yaptığımız istişarelerde gösteriyor ki yaşanan artış, enflasyonu da tetikleyecek baş aktör olma yolunda ilerlemekte” dedi.

900 DOLARDAN 1600 DOLARA ÇIKTI

ESO 7. Grup Meslek Komitesi Başkanı ve Eseren Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Eren ise dünyanın en büyük plastik hammadde üretici firmalarının üretimde kesintiye gitmesinin küresel ölçekte tedarik sorununa ve fiyat artışı yaşanmasına neden olduğunu söyledi, Geçen yılın ocak ayında uluslararası piyasada tonu 850 ile 900 dolar arasında işlem gören PVC fiyatlarının 2020’nin ikinci yarısından itibaren yaşanan arz sıkıntısı nedeniyle hızla yükselmeye başladığını vurgulayan Eren,  bugün gelinen noktada fiyatların işin içinden çıkılmaz bir hal aldığına vurgu yaptı. 2020 yılı sonunda uluslararası piyasalarda PVC’nin ton başına fiyatı 1600 doları bulduğuna değinen Eren, firmaların fiyatlarda yaşanan yüzde 100’lük artışa rağmen hammadde bulmakta zorlandığını anlattı.

“SERMAYE YETERSİZLİĞİ VAR”

Kapı pencere sektörünün hammaddesinde fiyatların son 6 ayda yüzde 137 arttığını ifade eden Eren, şunları söyledi:

“Sektörde kristal denilen plastik malzeme yüzde 72 artış gösterdi. Alçak yoğunluklu polietilen de artış yüzde 90’ları geçiyor. Daha çok sağlık sektöründe kullanılan polipropilen de ise yüzde 65 artış söz konusu. Hal böyle olunca firmalarımız ve sektör sermaye yetersizliği yaşıyor. Bugün bir firma bir malı 1 birim alıyorsa, benim sektörüm özelinde konuşmak gerekirse, ben 2,67 birime malı satın almak zorundayım. 1 birim alırken işletme sermayesi oluşturmuş firma, sonra yüzde 137 artışla karşılaşıyor. Bu durumda da firma firma malı tedarik edebilmesi için 1,67 sermaye bulmak zorunda. Tüm şartlara rağmen malı tedarik etse de, müşterisine fiyatı değiştiremiyor çünkü önceden yapılan anlaşmalar söz konusu. Konteyner sıkıntı ise belki bunun yanında yüzde 20-25 çarpandır.”

PETKİM YÜZÜNÜ İÇ PİYASAYA ÇEVİRSİN”

Türk plastik sektörünün en büyük üreticisi PETKİM olduğuna değinen Eren, “PETKİM Türkiye üretiminin yüzde 12’sini karşılıyor bu dilim içerisinde ise üretiminin yüzde 15’ini ihraç ediyor. GTİP kodlarına göre bakanlık tarafından bizim sektör ürünlerinin yurtdışına çıkışını izne tabi tutabilirler, PETKİM’in yurtiçi piyasaya daha fazla ürün sağlaması desteklenebilir” yorumunu yaptı. PETKİM’in iç piyasaya dönmesinin ve yüzünü iç piyasaya çevirmesinin sanayicilerin temel beklentileri arasında yer aldığını kaydeden Eren, “Ayrıca nasıl tarımda bir destekleme varsa, plastik sektörüne de Ticaret Bakanlığı tarafından destekleme verilebilir. Diğer yandan ürünlerin yüzde 88’i yurtdışından ithal geliyor. İthal ürünlerde bir sürü kalem adı altında birçok vergiler uygulanıyor. Buna geçici olarak Ticaret Bakanlığı’mız tedbir alabilir” dedi.

PAGEV’DEN KARTEL BENZETMESİ

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) ise ESO tarafından yapılan sektörel durum tespiti ve çözüm önerileri raporuna ise kurumsal olarak bilgi verdi. OPEC benzeri yapıları kartel olarak değerlendiren PAGEV, dünya çapında, hammadde üretiminin çeşitli bahanelerle petrokimya şirketlerince kısılmasının ardından, yüzde 130’ları aşan fiyat artışları yaşandığına dikkat çekerek şu yorumu bildirdi:

“Sanayici firmalarımızın işletme sermayeleri, iki katına çıkan hammadde fiyatlarıyla yarıya düşmüş, yüksek piyasa faizleri sebebiyle dış finansal kaynak bulunması güçleşmiştir. Yine müşterileriyle uzun vadeli anlaşmaları olan sanayicilerimiz ise maliyetlerindeki artışı fiyatlarına yansıtamamaktadır. Gündelik artan fiyatlar sanayiciyi fiyat oluşturamaz ve üretim yapamaz hale getirmiştir. Bu kritik süreç sona erene kadar hammadde ithalatı üzerindeki referans fiyat, gözetim, antidamping, ek mali yükümlülük gibi vergilerin geçici olarak askıya alınmasının da önemli bir tedbir olacağını düşünmekteyiz.”

SEKTÖRÜN ELİNİ RAHATLATACAK TALEPLER

PAGEV sektörün elini rahatlatacak taleplerini ise raporda şu şekilde özetledi:

“Plastik Hammaddelerin üzerinde uygulanan; referans fiyat, gözetim, anti damping, ek mali yükümlülük, GYÜ Listesinden çıkarılan ülkeler gibi vergilerin Kartel yapıların oluşturduğu Planlı Bakım/Duruş/Force Majeure Dalgası Durulana kadar; başta PP, PE ve PVC ürünleri en başta olmak üzere askıya almak. Kartel yapıların oluşturduğu Planlı Bakım/Duruş/Force Majeure Dalgası Durulana kadar PETKİM’in az olduğunu belirttiği ihracatını sadece iç piyasaya yönlendirerek, yurtiçi piyasadaki arz sıkışıklığını azaltma yönünde katkı vermesi. Gerekiyorsa kamunun bu düzenleme yapması. Geri Dönüşüm Sanayinin özellikle yurtiçinde yatırım ve kaynak ihtiyacını karşılayacak politikalar üretmek.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.