ESKİŞEHİR’DE İHTİSAS OSB KURULACAK

Eskişehir, raylı sistemler alanında Türkiye’de ve dünyada söz sahibi olmaya hazırlanıyor. Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Alpu ilçesine Raylı Sistemler İhtisas OSB kurulmasının planlandığını, URAYSİM yatırımının da devam ettiğini kaydetti.

ESKİŞEHİR’DE İHTİSAS OSB KURULACAK

Eskişehir, raylı sistemler alanında Türkiye’de ve dünyada söz sahibi olmaya hazırlanıyor. Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Alpu ilçesine Raylı Sistemler İhtisas OSB kurulmasının planlandığını, URAYSİM yatırımının da devam ettiğini kaydetti.

18 Aralık 2020 Cuma 10:09
ESKİŞEHİR’DE İHTİSAS OSB KURULACAK

 

 

Haber: Ümit UÇAR

 

Havacılık, raylı ulaşım sistemleri başta olmak üzere 16 sektörün varlık gösterdiği Eskişehir sanayisi, pandemiye rağmen pek çok projeyle güçleniyor. Yaklaşık 850 üyeye sahip Eskişehir Sanayi Odası, üyelerinin işlerini, üretimlerini ve istihdamını korumayı odak noktasına aldı. Eskişehir’de yürütülen Raylı Sistemler İhtisas OSB, Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM), Yeşil Yol, Tasarım Merkezi gibi birçok proje, kent sanayisine cazibe katıyor. Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Alpu ilçesine raylı sistemlerle ilgili bir İhtisas OSB kurmayı planladıklarını belirterek, “Bu projeyle ilgili çalışmalarımıza başladık. Fikri kısmı bitti, teknik kısımlarıyla uğraşıyoruz” dedi. Eskişehir’in Türkiye’nin raylı sistemler üssü olmasını hedeflediklerini dile getiren Kesikbaş, bu kapsamda Eskişehir’de kurulacak URAYSİM ile raylı sistemler alanında dünyada söz sahibi olabileceklerini söyledi.

 

SEKTÖR ÇEŞİTLİLİĞİ FAZLA

Sanayi TV’ye konuk olan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Kesikbaş, kent sanayisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Eskişehir Sanayi Odasının, kurulduğu 1968 yılından beri kente önemli oranda yatırımcı çektiğini anlatan Kesikbaş, odalarının kentin sosyal hayatına katkısının da oldukça fazla olduğunu kaydetti. Kesikbaş, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi (TÜLOMSAŞ), şeker fabrikası ve basma fabrikasıyla Eskişehir’in, yeni Cumhuriyetin bir sanayi kenti olarak kurgulandığını dile getirerek, “Sanayi çeşitliliği açısından zengin bir iliz, 16 meslek komitemiz var. Raylı sistemlerin yanı sına Eskişehir aynı zamanda bir savunma ve havacılık kentidir. TÜLOMSAŞ’ın çıraklık okulundan ya da diğer fabrikalardan işçi olarak ayrılan birçok insan bugün Eskişehir’in büyük sanayileri arasındadır. Eskişehir Sanayi Odası da bu entelektüel sermayenin potansiyelini daha yüksek hale getirmiştir” diye konuştu.

 

ÇOK YÖNLÜ KENT

Yaşanılabilir bir kent olması için Eskişehir’e değer katmaya çalıştıklarını anlatan Kesikbaş, “Odamız, hem yatırımcı gelmesi hem de altyapısının hazırlanması açısından sanayicinin işini kolaylaştırıyor. Yatırımcıların sorunlarına çözüm buluyoruz. Özellikle oda başkanlığını 29 yıl boyunca sürdüren Sayın Savaş Özaydın ve diğer eski başkanlarımızın katkısı büyüktür. Yaşanılabilir bir kent olması açısından Eskişehir’e değer katmaya çalışıyoruz. Kentten kopuk bir sanayimiz yok, kentteki tüm konulara müdahil olmaya çalışıyoruz. Hem sanayi kenti hem öğrenci kenti hem turizm kenti olmak istiyoruz. Avrupa’da bunun örnekleri var, hayalimiz Torino gibi bir kent olmak. Sanayisiyle, tarihiyle, ekonomisiyle ve aynı zamanda entelektüel altyapısıyla anılmak istiyoruz. Hepsi kenti yaşanılabilir kılıyor ve bizim önemli misyonlarımızdan biri bu” dedi.

 

YÜKSEK TEKNOLOJİLİ İHRACAT

Oda Başkanı Kesikbaş, havacılıkla ilgili 20’ye yakın orta ve üst düzey teknoloji üreten şirketleri olduğunu, bu sektörün gelişmesindeki en önemli faktörün hem Hava Kuvvetlerinin hem de Hava İkmalin kentlerinde bulunması olduğunu söyledi. Eskişehir ihracatının yüzde 15’inin ileri teknoloji ihracatına dayalı olduğunu vurgulayan Kesikbaş, “Teknolojik yatırımlara baktığımızda Eskişehir belki de havacılık alanında Türkiye’de bir numaradır. Dünyanın en gelişmiş makinelerini ve en kalifiye elemanlarını Eskişehir’de rahatlıkla bulabilirsiniz. Havacılık kümemiz son derece başarılı. Havacılık sektörüyle ilgili Avrupa Havacılık Kümeleri Ortaklığı (EACP)’na üyeyiz. Avrupa Birliği’nden ciddi fonlar sağladık. Bunlarla beraber havacılık sektöründeki firmaların yurt dışındaki şirketlerle bir araya getirmeye çalışıyoruz. Yerli ve milli motor üretiminde Eskişehir yakın gelecekte söz sahibi olacaktır, altyapımız mevcut” dedi.   

 

2022’DE TAMAMLANACAK

Eskişehir Alpu’da raylı sistemlerle ilgili bir İhtisas OSB kurma çalışması başlattıkları bilgisini de veren Kesikbaş, “Projenin fikri kısmı bitti, teknik kısımlarıyla uğraşıyoruz. Bu konuyla ilgili yakın zaman içinde güzel sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyoruz. Ayrıca Eskişehir URAYSİM’e ev sahipliği yapıyor. Burada, Türkiye’de üretilen bütün raylı sistemlerle ilgili test ve sertifikasyon işlemleri yapılacak. Yapımı devam eden yatırımın 2022’de tamamlanması hedefleniyor. Bu, Eskişehir için çok kıymetli bir proje. Oda olarak bu projenin tanıtımıyla ilgili çalışmalarımız var. Üzerinde durduğumuz en önemli konu, raylı sistemlerle ilgili Eskişehir’in merkez olmasıdır. 1894 yılından bu yana TÜLOMSAŞ ile beraber Eskişehir bu alanda oldukça tecrübelidir. Belli bir altyapımız var. Nasıl ki Bursa otomotivle anılıyorsa Eskişehir’in de mutlaka raylı sistemlerle anılmasını, hızlı tren setlerinin Eskişehir’de üretilmesini, ucu bucağı olmayan vagon fabrikalarının olmasını hedefliyoruz. URAYSİM’in de Eskişehir’de kurulacak olması son derece önemli. Büyük bir potansiyelimiz var, bunun değerlendirilmesi gerekir. Raylı sistemler taşımacılığıyla ilgili Türkiye’nin önü açık. URAYSİM’in Eskişehir’de olması kente cazibe katacak” şeklinde konuştu.

 

TASARIM VADİSİ KURULACAK

Celalettin Kesikbaş, TOGG üretim yeri olarak Bursa’nın seçildiğini ancak otomotiv yan sanayisi için Eskişehir’in altyapısının uygun olduğunu dile getirdi. Yerli ve milli otomobilin yan sanayini üstlenebilecek güçte olduklarını vurgulayan Kesikbaş, “Türkiye’deki Avrupa Otomotiv Kümeleri Ağı’na katılan ilk oda olduk. İhracata odaklandığımız için otomotiv üretimi altyapısını üretecek yan sanayi firmalarımızı dünyaya açmaya çalışıyoruz. Tasarımı işin içene sokarak, nihai ürün oluşturabilecekleri altyapı oluşturmak gerekiyor. Bu amaçla ‘Tasarım Vadisi’ kurmak istiyoruz. Markalaşma, inovasyon, tasarım süreci 2021 için en önemli konularımızdan. İhracatı artırmanın temel yolları bunlardan geçiyor. Öte yandan Eskişehir’in limanlara tren yollarıyla ulaşmasını sağlamak için ‘Yeşil Yol’ projesi başlattık. Eskişehir Sanayi Odasında bir Lojistik Merkezi oluşturduk. Körfez Bölgesindeki limanlara mallarımızı TCDD demiryollarıyla göndermeye başladık” dedi.

Son Güncelleme: 21.12.2020 10:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.