banner250

ENDÜSTRİNİN KORONAVİRÜS TABLOSU

Dünya üzerinde yayılmadık kıta bırakmayan Koronavirüs’ün Türkiye’ye girmesiyle üreticinin ve ihracatçının yaşadığı panik arttı. Birçok sanayi sektöründe hareketlilik göze çarparken, madencilik sektörü ise alaşağı oldu.

ENDÜSTRİNİN KORONAVİRÜS TABLOSU

Dünya üzerinde yayılmadık kıta bırakmayan Koronavirüs’ün Türkiye’ye girmesiyle üreticinin ve ihracatçının yaşadığı panik arttı. Birçok sanayi sektöründe hareketlilik göze çarparken, madencilik sektörü ise alaşağı oldu.

24 Mart 2020 Salı 14:32
ENDÜSTRİNİN KORONAVİRÜS TABLOSU

HABER: F. TUĞÇE SAĞDIÇ 

COVID-19 PENÇESİNDE

Çin’in Wuhan kentinden doğarak dünya genelinde 379 bininci vakaya ve 17 bin’inci hayat kaybına doğru ilerleyen Koronavirüs (Covid-19), ekonomileri de altüst ederek küresel boyutta kriz yaratmayı sürdürüyor. “Salgın” tanımlamasından çıkarılarak, önüne geçilemeyen ve tüm kıtaları etkileyen hastalık anlamına gelen “pandemi” sınıfına dâhil edilen Koronavirüs’ü dizginlemek için ekonominin tüm aktörleri canla başla, var güçleriyle savaşıyor. Vaka sayısı 100’ü aşan Türkiye’de endüstri camiası tetikte. Önlemleri titizlikle uygulayan OSB’ler, teknokentler, SİAD’lar, sektörel dernek ve STK’lar, Koronavirüs’ün etkilerini asgari seviyeye çekmek için bütçelerinin önemli bir kısmını sterilizasyon işlemlerine ayırdı. İşte, sektörleri hem olumsuz hem de olumlu yönden etkileyen “Covid-19”un Türkiye tablosu:

ORGANİZE “DEZENFEKTE” BÖLGELERİ

İdari binalarının yanı sıra; kreş, camii, arıtma tesisi, sağlık merkezi gibi hizmet alanlarını baştan başa dezenfekte eden OSB’ler, bünyelerindeki tesislerin de her santimetrekaresini insan sağlığına zararlı olmayan dezenfektanlar ile titizlikle ilaçlıyor. Virüsün ortak kullanım alanlarında yayılarak çalışanlara geçmesini önlemek isteyen OSB’ler, adeta organize “dezenfekte” bölgeleri oldu. Toplantı ve konferansları erteleyen OSB’ler, bir araya gelmeyi zorunlu kılan tüm toplu faaliyetleri de durdurdu. OSB’lerin çoğunda hamile, kronik rahatsızlığı olan veya çocuklu kadınlara da 2 hafta idari izin verildi. Firmalara ücretsiz sterilizasyon hizmeti veren OSB’ler, “14 gün kuralı”na uymak için çalışanlarını bilinçlendiriyor.

BORÇLAR ÖTELENSİN

Türkiye İhracatçılar Meclisi, SİAD’lar, sektörel birlikler, federasyonlar ve ticaret-sanayi odaları da önlem seviyesinin artırılması gerektiği konusunda hemfikir. Odalar, acilen iktisadi tedbirlerin devreye alınıp, SGK ve personel giderlerinin devlet tarafından üstlenilmesi gerektiğini söylüyor. Borçların ötelenmesinin piyasaları rahatlatabileceğini söyleyen odalar, virüs fırsatçılarına karşın tüketicinin korunması ve Nefes Kredisi’nin kapsamının genişletilmesi gerektiğini ifade ediyor. Federasyonlar tedbirlerin sıkılaştırılması ve işletmelerin zarar görmemesi üzerine yoğunlaşırken, birlikler de küresel tedarik zincirinde yaşanacak gelişmelere dikkat çekti.

DEVLETTEN ÖNLEM DİZİSİ

Alman hükümetinin Koronavirüs’ten etkilenen şirketlere limitsiz likidite sağlaması, medyanın gündemine oturdu. Türkiye’nin de, bel kemiği olan KOBİ’lerinin virüsten yara almaması için benzer teşvik sistemini devreye sokması elzem. Ticaretteki olumsuz gidişatın etkilerini azaltmak adına Merkez Bankası faiz indirimi ve ilave likidite sağlanması için düğmeye bastı. Alınan tedbirlerin ihracata olumlu yansıması bekleniyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da, Koronavirüs’le mücadele kapsamında evden çalışmanın önünü açtı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, teknopark şirketleriyle AR-GE ve tasarım merkezlerinin, evinden çalışmalarını uygun gördükleri personel sayılarını aylık olarak Bakanlığa bildirip, muafiyet ve teşviklerden nisan sonuna kadar faydalanmaya devam edebileceği belirtildi.

KAZANAN VE KAYBEDEN SEKTÖRLER

Koronavirüs; birçok sektöre dibi gösterdi. Havacılık ve fuarcılık başta olmak üzere catering, bankacılık, tekstil gibi sektörler virüsten olumsuz etkilenirken; hijyen ürünleri ve dezenfektan üreticileri, koruyucu tulum imal eden firmalar, kimya, medikal ve ilaç şirketlerinin yanı sıra yumurta ve tavuk üreticileri hariç gıda sektörü de pandemiden kazançlı çıktı. Otomotiv devleri fabrikalarını kilitledi. Türkiye ihracatının ikinci sıradaki sektörü olan konfeksiyon ve hazır giyim, Koronavirüs’ün etkilerini yeni tedarik modelleri geliştirerek ve pazara odaklı strateji geliştirerek azaltmayı düşünüyor. Çelik sektörü durma noktasına gelen Çin, Türkiye’ye yeni çelik siparişleri geçmeye başladı. Türk makine sektörü, Koronavirüs yayıldığı andan itibaren Avrupa’ya daha fazla makine satmaya başladı. Rusya’ya satılan makine miktarı da yüzde 45 oranında arttı. En büyük müşterisi Çin olan madencilik sektörü ise alaşağı oldu. Sektör, yüzde 55 oranında küçülerek durma noktasına geldi. Sektör temsilcileri, ihracatçının yara almaması için büyük uğraş veriyor.

Son Güncelleme: 24.03.2020 15:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.