ENDÜSTRİNİN DOMİNE GÜCÜ

İhracata sunduğu tam kapasite katkıyla 1964 yılından beri pompa sektörünün lokomotifi kabul edilen KSB Türkiye, A’dan Z’ye Endüstri 4.0 teknolojisiyle donatılmış modern fabrikasıyla görenleri büyüledi. İleri teknoloji sahası haline gelen firma, 2020’ye kadar yoğun bir yatırım dönemi geçirecek.

ENDÜSTRİNİN DOMİNE GÜCÜ

İhracata sunduğu tam kapasite katkıyla 1964 yılından beri pompa sektörünün lokomotifi kabul edilen KSB Türkiye, A’dan Z’ye Endüstri 4.0 teknolojisiyle donatılmış modern fabrikasıyla görenleri büyüledi. İleri teknoloji sahası haline gelen firma, 2020’ye kadar yoğun bir yatırım dönemi geçirecek.

23 Kasım 2018 Cuma 12:53
ENDÜSTRİNİN DOMİNE GÜCÜ

ANKARA’NIN MİHENK TAŞI

Tam 147 yıl önce patenti alınan “kazan besi suyu düzeneği”yle üretim serüveni başlayan pompa devi KSB, bugün 100 ülkede çarklarını döndürüyor. 1964’ten bu yana Ankara’da devreye aldığı modern üretim tesisi, ortaya koyduğu ürün yelpazesi ve her geçen gün ölçeğini büyüttüğü teknolojisiyle üretimde yeni bir çağ başlatan KSB Türkiye, en ileri teknolojili yatırımların da ev sahibi oldu. Uluslararası firmanın en önemli ayağını oluşturan KSB Türkiye, 5 yıl önce belirlediği vizyonunun meyvelerini sanayisini 4’üncü katmana getirerek topladı. Mekanik pompa ve vana üreticiliğinden; ileri teknolojili motor, yazılım, mekatronik, ileri malzeme teknolojileri gibi geleceğin alanlarına meyleden firma, Endüstri 4.0 altyapısıyla yepyeni bir ara yüze kavuşmuş oldu. Azerbaycan, Türkmenistan ve Özbekistan’da da sorumlu hale gelen ve kurduğu Ar-Ge merkeziyle dünya pazarını özellikle ileri teknolojili sirkülasyon pompalarıyla koordine eden TEYDEB destekli KSB Türkiye, kurduğu Endüstri 4.0 üretim hattıyla ve robotik üretimiyle sektörü domine ediyor.

BEYİN GÖÇÜNÜ KESECEK

Endüstriyel pompa sektörüne hızlı, kolay monte edilebilir ve yüksek enerji verimliliği sunan ürünler geliştiren KSB Türkiye, Sanayi Gazetesi’ni ve Endüstri 4.0'ın yerli ve milli olarak geliştirilmesi için faaliyet gösteren Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği’ni fabrikasında ağırladı. Türkiye’de kaliteli, uzun ömürlü ve az enerji tüketen pompa ve vanaları ile endüstriyel tesislerden şehir su şebekelerine, binalardan arıtma tesislerine, enerji santrallerine kadar uzun yıllardır hizmet veren KSB’nin Genel Müdürü Sinan Özgür, ürettikleri ürünler ve tesisleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Türkiye sanayisine ve ihracatına sağladıkları katkılar hakkında bilgi veren Genel Müdür Özgür, fabrikalarını Endüstri 4,0’a göre dizayn ettiklerini ve robotik üretime geçtiklerini söyledi. Üretim geliştirme yatırımlarına 2020’ye kadar devam edecek olan KSB Türkiye olarak bünyelerinde 100’ü mühendis 175 personel çalıştığını dile getiren Özgür, kuruluş olarak beyin göçünü engellediklerini ve ürünleri için kullanılan malzemeleri yerlileştirmeye ağırlık verdiklerini kaydetti.

4.0 EMSALİ: KSB TÜRKİYE

Sanayi Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Uçar, Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı Ahmet Kaya ile dernek üyeleri tarafından gerçekleştirilen ziyarette Genel Müdür Sinan Özgür, uluslararası KSB Grubu’nun Türkiye temsilciliği olarak ülke sanayisine sundukları katkıları anlattı. Genel Müdür Özgür, Uçar ve Kaya’ya tesisleri gezdirerek, ürünler hakkında detaylı bilgiler aktardı. Ziyarette konuşan Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı Ahmet Kaya, KSB’nin modern tesisiyle Endüstri 4.0’a geçiş yapan firmalara emsal teşkil edeceğini söyleyerek, “Türkiye’de böyle bir fabrika kurulduğu için gurur duyuyoruz, temennimiz Endüstri 4.0 altyapılı tesislerin yaygınlaşması” şeklinde konuştu.

ENTELEKTÜEL SERMAYE

Endüstri 4.0 kavramının, sanayinin teknoloji ile yeniden dizayn edilmesi ve çağın gereklerine üretimin adapte edilmesi olarak tanımlanabileceğini belirten Ahmet Kaya, “Ülkemizin yetişmiş beyin gücü dikkate alındığında ortaya yüz gülümseten bir tablo çıkıyor. Tüm bu teknolojileri kuracak ve birbirleri ile entegre ederek katma değer üretecek entelektüel sermayemiz bulunuyor” diye konuştu.

AHMET KAYA (YAKINLAŞTIRILMIŞ TEKLİ FOTO)

*

MOTİVASYON ZAMMI

Uçar ve Kaya ile siber güvenlik, dijital teknolojiler, Endüstri 4.0 gibi konularda fikir alışverişinde bulunan Genel Müdür, son dönemde ekonomide yaşanan olumsuz hava nedeniyle bazı firmaların içine düştüğü zor durumdan kaynaklı istihdamda daralmaya gittiklerini anımsatarak, KSB Türkiye olarak bunun tam tersine bir uygulamaya imza attıklarını ifade etti. Özgür, “İyi örnek olalım istiyoruz. Bu nedenle personel maaşlarını yüzde 10 artırdık. Bu zammın yıl başında yapacağımız zamla alakası yok, bu bir motivasyon zammı. Çalışanları motive etmezseniz verim elde edemezsiniz. Yapının altı çökerse, üstteki kubbe durmaz” ifadelerini, çalışanların kaygılarını sonlandırdıkları için bu zammın geri dönüşünü kat be kat aldıklarını vurgulayarak pekiştirdi.

DÜNYA PAZARINA DOPİNG

Sinan Özgür, yürüttükleri projeler hakkında da bilgi verdi. TÜBİTAK TEYDEB destekli yeni bir proje kapsamında akıllı hidrofor geliştirdiklerini belirten Özgür, “Projenin yarısı bitmiş durumda. Akıllı hidroforlarda mıknatıslı akıllı motor sistemleri kullanıyoruz. Motor ağırlığını da 13 kilogramdan 5 kilograma indiriyoruz. Böylece hidroforlarda verimlilik yüzde 95’lere çıkıyor. Bu ürünü dünya pazarı için geliştiriyoruz. Kombilerde enerji tasarrufu yüzde 80’lere ulaşacak. Geliştirdiğimiz her ürün, alt disiplinleri ve alt sanayiyi de geliştiriyor. Bizim yaklaşık 300-400 alt yüklenicimiz var. Ayrıca Ankara’daki tesisimiz mekatronik merkez haline geldiği için Almanlar diğer ülkelerdeki fabrikaları kapattı. Buradaki fabrikamız yüzde 100 ihracat yapıyor” diye konuştu.

16 BİN KİŞİLİK ORDU

KSB Türkiye’nin de üyesi bulunduğu KSB Grubu, milyonlarca Euro’luk satış geliriyle pompa, vana ve sistemlerinin önde gelen tedarikçilerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Dünya çapında, 16 binden fazla kişiyi bünyesinde istihdam eden KSB, bina hizmetleri, sanayi, enerji sektörü ve madencilik sektörleri için pompa, vana ve sistemler konusunda iddiasını global çerçevede sürdürüyor. KSB, bütün endüstri tesislerinde su ve atık su transferini sağlayan komple hidrolik sistemler üretiyor. Ankara’da bulunan 14 bin metrekare açık, 7 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikası ile yatay norm tip, çok kademeli, inline tip ve hidrofor üretimi yapıyor.

GÜÇLÜ AĞ

Mekanik pompa, vana üreticiliğinden ileri teknoloji motor, yazılım, mekatronik, ileri malzeme teknolojileri, Endüstri 4.0 gibi konulara yoğunlaşarak bir teknoloji firmasına dönüşen KSB, Ar-Ge Merkezinde inovatif ürünler geliştiriyor. Pek çok proje tamamlayan ve halen TÜBİTAK TEYDEB geliştirme desteğiyle yeni projeler yürüten KSB, bu sene başlarında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından sirkülasyon pompaları için “TÜR-Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi” de aldı. Ankara fabrikası ve merkez ofisin yanı sıra, Marmara Bölge Müdürlüğü ve Antalya, Bursa, İzmir, Adana, Trakya, Kocaeli Uydu Bölge Müdürlükleri ile geniş bir ağa sahip olan KSB, Ankara ve İstanbul’da bulunan merkez servisleri ve Türkiye çapına yayılmış yetkili servisleri ile tüm tesislerde tamir, periyodik bakım, devreye alma, montaj süpervizörlüğü gibi hizmetler de veriyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.