ENDÜSTRİ GAZETECİLERİNDEN BÜYÜK BULUŞMA

Endüstri Gazetecileri Derneği (EGD), 1. Basın Kahvaltısı'nı üyelerinin ve gazetecilerin katılımlarıyla gerçekleştirdi. EGD Başkanı Ümit Uçar, “Bugüne kadar, TBMM, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve bağlı kurumlarıyla, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve OSB’lere ziyaretler gerçekleştirerek iş birliği yönünde karşılıklı adımların atılması kararlaştırdık” dedi.

ENDÜSTRİ GAZETECİLERİNDEN BÜYÜK BULUŞMA

Endüstri Gazetecileri Derneği (EGD), 1. Basın Kahvaltısı'nı üyelerinin ve gazetecilerin katılımlarıyla gerçekleştirdi. EGD Başkanı Ümit Uçar, “Bugüne kadar, TBMM, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve bağlı kurumlarıyla, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve OSB’lere ziyaretler gerçekleştirerek iş birliği yönünde karşılıklı adımların atılması kararlaştırdık” dedi.

24 Aralık 2019 Salı 09:40
ENDÜSTRİ GAZETECİLERİNDEN BÜYÜK BULUŞMA

Fikri altyapısını oluşturma süreci 7 yılı bulan, resmi olarak ise 2019 yılında zincire katılan Endüstri Gazetecileri Derneği (EGD), ilk basın kahvaltısını verdi. Sanayi Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Uçar'ın başkanlığındaki EGD, 1'inci Basın Kahvaltısını İvedik OSB ve Teknopark Ankara'nın destekleriyle, Teknopark Ankara bünyesinde gerçekleştirdi. EGD bünyesinden Kurucu Başkan Ümit Uçar'ın, Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter F. Tuğçe Sağdıç'ın ve Yönetim Kurulu Üyesi Onur Dedeoğlu’nun yer aldığı organizasyonda Anadolu Ajansı, İhlâs Haber Ajansı, Sabah, Ticari Hayat, Zafer Gazetesi, Redaktör Haber Dergisi ve Çay TV’nin temsilcileri gibi basının önemli yüzleri yer aldı. Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Adnan Fişenk’in de katıldığı toplantıya, Türkiye’nin en yoğun istihdamlı OSB’lerinde ilk sıralarda yer alan İvedik OSB ve OSB havzasının içinden doğan bilim üssü Teknopark Ankara büyük destek verdi. İvedik OSB’nin üst düzey yetkilileri de toplantıda yerlerini aldı.

İŞ BİRLİKLERİ YAKIN
Basın mensuplarının birbirleriyle kaynaştığı toplantıda konuşan EGD Kurucu Başkanı Uçar, “Üretim odaklı gazeteciliği endüstri gazeteciliği olarak kavramlaştırdık. OSB, AR-GE, savunma, enerji, teşvik ve yatırım gibi farklı temalarda bir gazetecilik alanı olduğunu vurgulamak için uzun yıllardır altyapısını oluşturduğumuz endüstri gazeteciliği fikrini resmi olarak 2019 yılı başında ete kemiğe bürüdük” diye konuştu. Bugüne kadar, TBMM’ye, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve bağlı kurumlarına, Mesleki Yeterlilik Kurumuna ve OSB’lere ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyleyen Uçar, “İş birliği yönünde karşılıklı adımların atılmasını kararlaştırdık” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN HER KÖŞESİNDE

EGD’nin temsilcilikleriyle faaliyetlerini daha da yaygınlaştıracağını ifade eden Uçar, “İstanbul, Ankara, Konya, Antalya, Kocaeli,  Adana, Kahramanmaraş, Mersin, Kayseri, İzmir ve Bursa gibi Türkiye’nin dört bir yanından temsilci üyesi bulunan EGD, meslek mensuplarını bir çatı altında toplamayı; gazeteciler arasında network, iş birliği, yardımlaşma gibi temel konuları pekiştirmenin yanı sıra üretim, teknoloji, savunma, enerji ve sanayinin gelişmesini de ayrıca kendisine hedef olarak amaçlamıştır” şeklinde konuştu.

TEST MERKEZİNE GERİ SAYIM 

Toplantıdan sonra, TGB ve OSB’nin yetkilileri basın mensuplarına ve EGD üyelerine Teknopark Ankara bünyesindeki kuluçka merkezini ve firmaları gezdirdi. Ziyarette, endüstriye kazandırdığı kimlikle hem Ankara’nın hem de Türkiye’nin yüz aklarından olan İvedik OSB ve İvedik OSB bünyesinden doğarak inovasyon zincirine katılan; havacılık, savunma, bilişim ve nanoteknoloji alanında Türkiye’yi temsil etmeyi hedefleyen Teknopark Ankara hakkında önemli bilgiler verildi. Ziyarette, sivil amaçlı İHA test merkezi kuracak olan ve bu eksende Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden gerekli izinleri alan Teknopark Ankara’nın 2023 hedefleri arasında 50 milyon dolar ihracat ve istihdamı 2 bin 200 kişiye ulaştırmayı hedeflediği de belirtildi. Gazetecilerin ve sanayicilerin arasındaki iletişimi artırması ve meslek mensuplarına dayanışma konusunda örnek teşkil etmesi hedeflenen EGD 1. Basın Kahvaltısı ile ilgili bir araya gelen basın mensupları, 8 bin 300 firma, 120 bin istihdam gibi devasa rakamlara sahip İvedik OSB’ye ve Türkiye’nin inovasyon ekosisteminin dinamik yüzü olan Teknopark Ankara’ya büyük ilgi gösterdi ve iki bölgenin de ilerleyen dönem yatırımlarıyla ilgili bilgi edindi.

YILIN EN BAŞARILI SANAYİCİSİ

Başkanlığını yaptığı bölgede, sanayiye üretim odaklı perspektif çizen; ileri teknoloji, eğitim, istihdam, yeni yatırımlar ve ihracat noktasında bölgeye kalkınma endeksli yol haritası çizen; İvedik OSB’yi kurulduğu andan itibaren büyüyen bir ekosistemin ana aktörü haline getiren, sınaî alana sunduğu desteklerin yanı sıra, STK ve dernekler gibi fikri kuruluşlara da desteklerini esirgemeyen, Ankara ve Türkiye’nin en köklü sanayi kimliğine sahip OSB’lerinden kabul edilen İvedik OSB’nin başındaki isim Hasan Gültekin’e, EGD Kurucu Başkanı Ümit Uçar tarafından Yılın En Başarılı Sanayicisi ödülü makamında takdim etti. Uçar, “Üretim ekonomisine kattığı destekler ve yaptığı çalışmalardan dolayı, 2019 yılının en başarılı sanayicisi ödülünü Hasan Gültekin’e vermek istiyoruz” açıklamalarında bulundu. Gültekin ise mutluluğunu dile getirerek, “Üretim ekonomisini yakından takip eden siz değerli gazetecileri ve üst kuruluşu EGD’yi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.