EN PAHALI İŞ YERİ ELEKTRİĞİNİ KULLANIYORUZ

Avrupa istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre en pahalı iş yeri elektriği Türkiye’de kullanılıyor. Türkiye, ev elektriğinde ise dördüncü sırada.

EN PAHALI İŞ YERİ ELEKTRİĞİNİ KULLANIYORUZ

Avrupa istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre en pahalı iş yeri elektriği Türkiye’de kullanılıyor. Türkiye, ev elektriğinde ise dördüncü sırada.

09 Aralık 2020 Çarşamba 16:46
EN PAHALI İŞ YERİ ELEKTRİĞİNİ KULLANIYORUZ

Elektrik fiyatları birçok ülkede yükselirken artış oranlarına bakıldığında Türkiye öne çıkıyor. Avrupa istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre en pahalı işyeri elektriği Türkiye’de kullanılıyor. Ev elektriğinde ise dördüncü sırada olan Türkiye, önceki yıllarda da listede üst sıralarda yer almıştı.

Eurostat’ın 2018 ve 2019 yıllarının ilk yarılarındaki elektrik fiyatları karşılaştırmasında da Türkiye elektrik fiyatlarındaki artış oranıyla dikkat çekmişti. Buna göre neredeyse tüm Avrupa’da elektrik fiyatları artarken, mesken elektriğine yapılan artış oranlarına bakıldığında Türkiye (yüzde 20.2), Gürcistan (yüzde 21) ve Hollanda’dan (yüzde 20.3) sonra 3’üncü sırada yer almıştı. Hane dışı elektrik ücretleri incelendiğinde ise yine 2018 ve 2019 yıllarının ilk yarılarında Türkiye, yüzde 53 artış ile açık ara ilk sıraya oturmuştu. Türkiye’yi takip eden Gürcistan’da ev dışı elektrik fiyat artışı yüzde 24,5 iken bu ülkeyi yüzde 19,2 artış oranı ile Romanya izlemişti.

EN PAHALI ÜLKELERDEN

Avrupa istatistik kurumu Eurostat’ın güncel verilerine 2019 ile 2020 karşılaştırmasıyla bakıldığında evlerde satın alma paritesine göre Türkiye, Avrupa’da elektriğin en pahalı olduğu 4. ülke olarak konumlanıyor. Listenin ilk sırasında Romanya yer alırken onu Almanya ve Çekya izliyor. İş yeri elektrik fiyatlarına bakıldığında ise satın alma paritesine göre Avrupa ülkeleri içinde en pahalı elektrik Türkiye’de. Türkiye’nin ardından gelen ülkeler ise sırasıyla Romanya, Polonya ve Slovakya.

MAKAS AÇILDI

Elektrik tedarikçileri karşılaştırma sitesi encazip.com’un kurucusu Çağada Kırım, “Tavan fiyat uygulaması bazı durumlarda tüketicilerin lehine olabilirken, piyasa fiyatlarına devlet otoritelerinin müdahalesi çoğunlukla piyasa dengesini bozarak orta vadede fiyatların artmasına neden olur. Avrupa elektrik fiyatlarına baktığımızda da fiyatlara müdahalenin az olduğu İsveç, Hollanda, Avusturya gibi ülkelerde elektrik fiyatlarının gerek satın alma paritesine göre gerekse de reel fiyatlarda Avrupa ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. Ülkemizde bunun aksine bir durum söz konusu. Kamuoyundaki algı, elektrik fiyatlarının devlet tarafından belirlendiği yönünde ve bu yüzden elektrik fiyatlarının belirlenmesinde insanlardaki bu hassasiyet önemli bir faktör oluyor. Ancak ülkemizdeki elektrik piyasası serbestleşmiş durumda ve elektrik maliyetlerinin belirlenmesinde devletin belirleyici rolü yok, olmamalı da. Tüketici tarafında ise ulusal tarifeler belirleyici unsur oluyor. Örneğin uzun yıllar boyunca paralel seyreden ev ve iş yeri elektrik fiyatları arasındaki makas özellikle son dönemlerde açıldı ve evlerde tüketilen elektriğin birim fiyatı 0,39 TL olurken, iş yerlerinde bu fiyat 0,58 TL dolayına çıktı. Her ne olursa olsun fiyatlandırma adil olmalı ve maliyetleri yansıtmalı, aksi halde kısa vadede daha ucuz elektrik tüketsek de orta ve uzun vadede elektrik fiyatlarındaki artış ne yazık ki hep gündemimizde olacak” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.