banner250

DÖKÜM SANAYİ ÇÖZÜM BEKLİYOR

Döküm sanayicileri, koronavirüs sonrası yeniden toparlanmaya hazırlanırken, bazı uygulamaların devam etmesi ve güncellenmesi gerektiği yönünde ortak görüş açıkladı.

DÖKÜM SANAYİ ÇÖZÜM BEKLİYOR

Döküm sanayicileri, koronavirüs sonrası yeniden toparlanmaya hazırlanırken, bazı uygulamaların devam etmesi ve güncellenmesi gerektiği yönünde ortak görüş açıkladı.

24 Haziran 2020 Çarşamba 09:49
DÖKÜM SANAYİ ÇÖZÜM BEKLİYOR

TOBB bünyesinde yer alan Döküm Sanayi Meclisi toplantısı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıda, sektörün içinde bulunduğu güncel durum değerlendirildi ve sorunlar için çözüm önerileri getirildi. Döküm sanayicileri, Kısa Çalışma Ödeneği’nin devam etmesi, İlave Gümrük Vergisi uygulamasının ve Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon (GTİP) numaralarının güncellenmesi, döküm model ve kalıpları ithalatında herhangi bir CIF alt sınır kıymeti bedeli olmaması yönünde talepleri olduğunu dile getirdiler.

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Zeki Murzioğlu’nun katılımıyla, Meclis Başkanı Niyazi Akdaş’ın başkanlığında yapılan toplantının ana gündemini “COVID-19 Salgını sürecinin döküm sanayi sektörüne etkileri” ve “Salgını sonrası yaşanacak normalleşme sürecine ilişkin sektörel değerlendirmeler” oluşturdu.

TOBB aracılığıyla da ilgili Bakanlıklara iletilmek üzere toplantı sırasında görüşülen söz konusu sorunlar ve çözüm önerilerimiz arasında şunlar yer aldı:

YEKDEM’E ÇÖZÜM

“Salgın sürecinde sanayi üretiminin yavaşlaması ve elektrik tüketiminin azalmasıyla birlikte sanayide kullanılan elektriğin maliyetini oluşturan iki kalemden biri olan Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) bedeli, elektriğin piyasa takas fiyatının üzerinde gerçekleşmeye başlamıştır. Bu durum pandemi sürecinde elektrik maliyetinin daha da artmasına yol açmıştır. Normalleşme sürecinde en azından YEKDEM bedelinin makul seviyelerde tutulması gibi önlemlerle sanayi üretiminin ciddi maliyet kalemlerinden biri olan elektrik enerjisi maliyeti bir nebze olsun hafifletilmelidir.”

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

“Kısa Çalışma Ödeneği başta olmak üzere salgın sürecinde sanayiye verilen desteklerin süresi dolmak üzeredir. Alıcı sektörlerdeki talepler doğrultusunda üretim hacminin olağan seyrine dönmemesi sebebiyle düşük kapasiteyle üretime devam etmek durumunda olan döküm tesislerinin kısa çalışma sistemi devre dışı kaldığında nakit akışlarında sorun yaşayacağı düşünülerek sürenin uzatılması gereklidir ifadelerine yer verildi. Döküm sektörü salgın sürecinde istihdamını koruyarak işsizlik seviyelerinin artmaması konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmiştir. Devlet kısa çalışma ödeneğinin süresini arttırarak sektörün toparlanmasına katkıda bulunmalıdır.”

GTİP NUMARALARI

“GTİP numaralarının birçoğunun uzun zaman önce yazıldığı; son yıllarda giderek önemi artan demir dışı metallerin dökümüne yönelik neredeyse hiçbir pozisyon bulunmadığı;  GTİP numaraları altında kimi zaman yalnızca metal değil farklı malzemeden üretilen ürünlerin yer aldığı ifade edilerek güncellenmesinin elzem olduğu Bakanlık yetkililerine ifade edilmiştir.”

İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ

“Artan ithalat baskısına karşı sanayimizin korunması amacıyla getirilen İlave Gümrük Vergisi (İGV) uygulanmasına yönelik bazı iyileştirmeler bu desteğin amacına ulaşmasına daha da yardımcı olacaktır. Şu ana kadar dahil olan ürünlerin listesi incelendiğinde ülkemizde de üretimi olan ve önceki yıl ciddi ithalat rakamları gözlemlenen sektörümüzle ilişkili kalemlerin yanında önceki yıl çok düşük veya hiç ithalat yapılmamış ve artık pek fazla talep olmayan ürünlere ve sektörün üretimine yönelik girdi kalemlerinin bazılarında ilave vergi getirildiği gözlemlenmiştir. Özellikle ihracata yönelik ciddi teşviklerin bulunduğu ülkelerden temin edilen metal döküm ürünlerinin oluşturduğu haksız rekabet ortamına karşılık mevcut İlave Gümrük Vergisi uygulamalarının yukarıdaki doğrultuda güncellenmelidir.”

CIF İTHALAT BEDELİ

“Mevcut ithalat tebliği (İthalat: 2019/9) ek-1'i kapsamında, döküm model ve kalıpları ile ilgili aşağıdaki GTİP numaralarına sahip olan ürünlere bir alt CIF ithalat bedeli tanımlanmış olup, fatura bedelinden bağımsız olarak tüm model ve kalıplar burada belirtilen 15USD/kg bedel üzerinden gümrük işlemlerine tabi olmaktadır. Çin başta olmak üzere yurt dışından yoğun şekilde yeni döküm siparişlerinin alınmasının beklendiği dönemde, aslen bir makine parçası olmayan bu ürünlerin ithalatında da 2014 öncesindeki dönemde olduğu gibi herhangi bir CIF alt sınır kıymeti bedeli olmamalı, modelin fatura bedeli üzerinden işlem yapılmalıdır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.