DİYARBAKIR’DAN POZİTİF AYRIMCILIK TALEBİ

2020 yılını pandemiye rağmen üretimle geçiren Diyarbakır OSB, 1 milyar liralık yatırıma imza attı. Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, Diyarbakır için pozitif ayrımcılık istediklerini kaydetti.

DİYARBAKIR’DAN POZİTİF AYRIMCILIK TALEBİ

2020 yılını pandemiye rağmen üretimle geçiren Diyarbakır OSB, 1 milyar liralık yatırıma imza attı. Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, Diyarbakır için pozitif ayrımcılık istediklerini kaydetti.

30 Aralık 2020 Çarşamba 08:47
DİYARBAKIR’DAN POZİTİF AYRIMCILIK TALEBİ

Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, pandemiye rağmen OSB’de rekor üretimin yapıldığını belirterek, 22 yeni yer tahsisi yaptıklarını söyledi. OSB'de toplam 1 milyar TL’lik yatırım yapıldığını ifade eden Fidan, 2021’den umutlu olduklarını belirterek hükümete, "Diyarbakır için pozitif ayrımcılık istiyoruz" dedi.

 2020 yılı değerlendirmesini yapan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, bu yılın kent ekonomisi ve sanayicileri ve üretim ile ihracat konularını anlattı. Yeni yıla girer girmez Elazığ’ın Maden ilçesinde deprem felaketi yaşandığını hatırlatan Fidan, bunun hemen ardından Van’ın Bahçesaray İlçesi’nde çığ felaketi ile üzüldüklerini söyledi.

 

BELİRSİZLİĞE YOL AÇTI

Ülke olarak bu 2020 yılının kötü başladığını düşündükleri sırada, bu kez dünya genelinde koronavirüs pandemisinin başladığını hatırlattı. Pandemiyle birlikte belirsizliğin her alanda olduğu gibi sanayicide de belirsizliğe yol açtığını anlatan Fidan, şöyle devam etti:

“Tüm olumsuzluklara karşın biz Diyarbakır OSB’de faaliyet gösteren fabrikalar olarak üretime devam ettik. Pandemiye rağmen üretim de, yatırımlar da durmadı. Hatırlanacağı üzere Türkiye’de pandeminin tespit tarihi mart ayıydı. Alınan tedbirler kapsamında fabrikalar iki aya yakın bir süre tamamen kapalı kaldı. Pandemiye karşı ulusal mücadele başlatan hükümetimiz, diğer yandan da üretime devam edilebilmesi için birtakım ekonomik tedbirleri devreye koydu. Destek paketleri ve kira yardımları ile esnafa, sanayicilerimize yardımcı olmaya çalıştı. Üretime devam edilebilmesi için tedbir amaçlı alınan sokağa çıkma yasaklarından çalışanlar muaf tutuldu. Diyarbakır OSB’deki fabrikalar, tam da bu süreçte iki misli üretim yapmaya başladı. Hatta yakın tarihte OSB’de elektrik üretiminde rekor bir artışın yaşanmış olması da bunun bir göstergesiydi. Fabrikalar iki aylık kapalı kalmanın açığını kapatmak için vardiya halinde 24 saat çalışarak, siparişlerini yetiştirmeye çalıştı. Pandemiye rağmen yatırımlar durmadı. Diyarbakır OSB’de 22 yeni firmaya tahsis yaptık. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız sayın Mustafa Varank, 5'inci Etap için gerekli talimatları verdi. Diyarbakır sanayisi tüm olumsuzluklara rağmen gelişiyor ve büyüyor. Dolayısıyla yeni tahsisler için yeni etaplara ihtiyacımız var. Şu an 4’üncü Etap için yer tahsisleri yapılıyor. 5'inci Etap için de Ankara’da eski bakanımız Mehdi Eker ve sayın valimizin girişimiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile olumlu bir görüşme gerçekleştirdik. 5'inci Etap için sözümüzü aldık ve alan rezerv çalışması hemen başlatıldı. Allah nasip ederse 2021’de 5'inci Etabı bitirmiş olacağız.”  

 

1 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Pandemi sürecine rağmen son 8 ayda Diyarbakır OSB'de 1 milyar liralık bir yatırımın yapıldığını anlatan Fidan, "Pandemi döneminde, yani son 8 ay içerisinde Diyarbakır OSB’ye yapılan yatırım tutarı 1 milyar TL’dir. Bu yatırımın yüzde 80’i, 2021 sonuna kadar bitmiş olacak. 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. Faaliyette olan 242 fabrikamız var. İnşaatı devam eden ve yer tahsis edilen 53 işletmemiz daha var. Gıda, mermer, tekstil, çelik, inşaat grupları ağırlıkta. 8 bin 500 çalışanımız var ve istihdamın yüzde 25’i tekstil sektöründe. Diyarbakır, Ortadoğu’nun merkezinde. Bir tarafımızda Irak, Suriye, diğer yanda İran, Azerbaycan, Gürcistan. Suriye’de savaş bitince o bölgeye ürün yetiştirmekte sıkıntı çekilecek. Diyarbakır OSB’den 100’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Diyarbakır’ı istihdam üssü yapma gibi bir hedefimiz var. Bu bölgeye en çok yatırımı yapan Diyarbakırlılar'dır. Oysa Diyarbakır’a Diyarbakırlı yatırımcıdan çok dışarıdan yatırımcıların gelmesi lazım. Çünkü batıda işçilik maliyeti arttı. Burada genç nüfusumuz çok fazla. Devletin sağladığı bir çok kolaylıklar da var burada. Bir çok iş insanımız başka yerlere yatırım yapıyor. Gelip buraya yatırım yapsınlar. Sanayicilerimiz özellikle finansa erişim konusunda sıkıntılar yaşıyor. Özellikle bankalar, bu zorlu süreçte sanayicileri çok sıkıştırıyor. Kredi kullanımında kısıtlamalar getiriyorlar, limitleri düşürüyorlar. Devletin Diyarbakır’a pozitif ayrımcılık tanıması lazım. Devletin sanayicilere daha çok destek vermesi lazım. Çünkü Türkiye’yi ayakta tutacak tek şey üretmektir. Bunun yolu da sanayiden geçiyor. Sanayi bir kentin kalbidir ve Türkiye’nin gülen yüzüdür" şeklinde konuştu.

 

ÖZEL GÜVENLİK, SANAYİCİYE GÜVEN VERDİ

Diyarbakır OSB'de, 25 yıl sonra ilk kez bütün etaplarda görev almak üzere ihale yolu ile 22 özel güvenlik personeli göreve başladı. 1, 2 ve 3. etapların girişlerinde özel kulübeler kurularak, buralara özel güvenlik görevlileri yerleştirildi. Ayrıca bir özel güvenlik aracı da 24 saat boyunca her 3 etapta dolaşarak sanayicilere güven verdi.

 

AKADEMİSYEN VE SANAYİCİ BULUŞMASI

Uzun yıllardan beri Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) oluşturulması amacıyla süren görüşmeler, 2020 yılında hayata geçti. Diyarbakır OSB Müdürlüğü binası içerisinde, "Dicle Üniversitesi İletişim Ofisi" kuruldu. İletişim Ofisi, Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, OSB yönetim kurulu üyeleri ve STK başkanları ile sanayicilerimizin katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

 

SANAYİ ALANI GENİŞLEDİ

OSB Yönetim Kurulu üyelerinin 4. etap altyapı çalışmaları ve 5. etap için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank ile yaptığı görüşmeler kabul gördü. Bakan Varank, sanayi alanlarının genişletilmesi için gerekli talimatı verdi. Konu ile ilgili Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Özdoğan ve OSB Başkan Vekili Şahin Yalçın, önceki dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker öncülüğünde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Ankara'da bir görüşme gerçekleştirdi. Ziyaret sonrası Bakan Varank, OSB 5. etabın faaliyete geçirilmesi ve 4. etap altyapı çalışmaları için gerekli talimatı verdi.

 

GÜVENLİ HİZMET BELGESİ

Diyarbakır OSB’nin, Türk Standartları Enstitüsü İl Müdürlüğü ile yaptığı görüşmeler ve ilettiği talepler neticesinde Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi standardının hazırlanma sürecine katkı sağlayıp denetlenen ve belge almaya hak kazanan ilk kuruluş oldu. Üretim yapan firma ve kurumlara Türk Standartları Enstitüsü tarafından verilen Güvenli Üretim Belgesi’nin hizmet kurumları için de “Güvenli Hizmet Belgesi" adı altında verilmesi için TSE’ye başvuru yapan Diyarbakır OSB Müdürlüğü, yapılan değerlendirme sonucu hem TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesinin standartlarının yayınlanmasına katkı sağladı, hem de belge kapsamında ilk denetlenerek belge alan kurum oldu.

 

OSB TARİHİNDE REKOR ELEKTRİK TÜKETİMİ

Diyarbakır OSB de 2020 yılı içerisinden elektrik alt yapısında muhtelif iyileştirmeler ve revizyonlar yapıldı. Yol aydınlatma eksiklikleri tamamlandı. Güvenlik kamera sistemi ( CCTV) kuruldu. Ayrıca 2020 yılı ekim ayı elektrik tüketimi, tüm zamanların en yüksek tüketim rekoru olarak kayıtlara geçti.  Pandemi sürecine rağmen elektrik tüketiminin artması, bölgedeki fabrikaların da üretim kapasitesinin arttığının göstergesi oldu. Aynı yıl içinde OSB sınırları içinde yer alan 4 adet GES santraline 4 adet daha eklenerek toplamda 8 adet GES sayısına ulaşıldı ve tüm GES'ler için İCCP protokolüne uygun Scada sistemi kurularak TEİAŞ sistemine veri aktarımı başlandı.

 

OSB'DE 25 YILLIK HASRET SONA ERDİ

Diyarbakır OSB'de 25 yıllık hayal gerçek oldu. OSB tarihinde ilk kez bir firma mallarını organize sanayinin içerisine kadar demir yoluyla getirdi. Kentte yatırımcıların talebi üzerine ithal ve ihraç ürünlerinin, Diyarbakır OSB ile Mersin Limanı bağlantısını sağlayacak 4,5 kilometrelik demiryolu hattı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) çalışmalarıyla tamamlandı. İlk kez blok mermer taşlarını vagonlarla OSB'deki fabrikasına getiren Dicle Mermer Fabrikası yetkilileri, demiryolu ile ham madde taşıyarak nakliye maliyetini yüzde 60 oranında düşürdü.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.