DİKİLİ’YE YEŞİL OSB KURULUYOR

İzmir’de kurulacak olan Dikili TDİOSB, Avrupa ve Türkiye'nin en büyük topraksız, tam otomasyonlu, ısıtma için yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan modern sera ve tarımsal sanayi kümelenmesi olacak.

DİKİLİ’YE YEŞİL OSB KURULUYOR

İzmir’de kurulacak olan Dikili TDİOSB, Avrupa ve Türkiye'nin en büyük topraksız, tam otomasyonlu, ısıtma için yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan modern sera ve tarımsal sanayi kümelenmesi olacak.

22 Şubat 2021 Pazartesi 10:29
DİKİLİ’YE YEŞİL OSB KURULUYOR

Ege Bölgesi'nde yapılan yaş meyve sebze üretimini yıllık 80 bin ton arttıracak, 3 bin 500 kişilik istihdam sağlayacak, yenilenebilir jeotermal enerjiyle üretim yapacak Türkiye'nin en büyük tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (Dikili TDİOSB) yatırımcıları bekliyor. Tüm enerjisini kendi bünyesinde sağlayan yenilenebilir Yeşil bir OSB çalışması olan Dikili TDİOSB, Avrupa ve Türkiye'nin en büyük topraksız, tam otomasyonlu, ısıtma için yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan modern sera ve tarımsal sanayi kümelenmesi olacak. Atık su tesisiyle su yönetimi sağlanacak. Tüm atıklar değerlendirilecek.

5,1 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Dikili TDİOSB, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) üyelerine tanıtıldı. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Dikili TDİOSB'yi çok önemsediklerini, potansiyeline inandıklarını söyledi. Dikili TDİOSB'nin çok hızlı ilerlediği bilgisini veren Uçak, "Proje yatırımcısı ile buluştu ve parsel satışları başladı. Yatırımcılar sera parseli ve sanayi parseli olarak yatırımlarını yapabilecekle” dedi. Proje kapsamında 80 bin ton yaş meyve sebze üretimi planlandığını anlatan Uçak, “2020 yılında 1 milyar 40 milyon dolarlık kısmı taze meyve sebze ve meyve sebze mamulleri olmak üzere 5 milyar 100 milyon dolarlık tarım ürünleri ihracat rakamına ulaştık. Dikili TDİOSB ve sonraki süreçte bölgemizde kurulacak tarım organize sanayi bölgeleriyle tarım ürünleri ihracatımızı 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

FİRMALARA YATIRIM DAVETİ

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, OSB’lere yatırım algısının Türkiye'de tarım sektörlerinde yeni yeni geliştiği ifade ederek "Yatırımcı olarak, ihracatçı olarak zor günlerden geçiyoruz ama şu gerçeği çok iyi biliyoruz üretmek zorundayız, ürettiğimiz sürece ekonomimiz güçlenecek. Tarıma dayalı üretim yapan firmalarımızı Dikili TDİOSB'ye yatırım yapmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Terci, Dikili TDİOSB'nin çok iyi altyapıya sahip, yer seçimi çok doğru bir proje olduğunu, Ege Bölgesi'nin tarımsal üretim ve ihracatına ivme kazandıracağına inandığını dile getirdi.

“CAZİBE MERKEZİ OLACAK”

Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Dr. Hitay Baran, Dikili TDİOSB’nin tarım sektöründeki firmalara jeotermal enerjiyle üretim olanağı sağladığını söyledi. Dikili TDİOSB’deki 83 sanayi parselinden 15 tanesinin satıldığını açıklayan Baran “2021 yılı sonuna kadar yüzde 50 parselimizi satmayı hedefliyoruz" açıklamasında bulundu. Dikili TDİOSB Proje Danışmanı Fatih Üçgün'de yaptığı sunumda, Dikili TDİOSB'nin sağladığı avantajlar hakkında bilgi verdi.

YÜZDE 100 YENİLENEBİLİR ENERJİ

Dikili TDİOSB’de jeotermal enerji kaynaklarının, tam otomasyonlu merkezi ısıtma sistemiyle en verimli şekilde kullanılacağını ifade eden Üçgün, "Üretim ve reenjeksiyon kuyuları ile tamamen kapalı devrede tekniğine uygun jeotermal üretim yapılacak. Bölgedeki tüm jeotermal kaynakların tek merkezden yönetimiyle jeotermal kaynağın yenilenebilir özelliği korunacaktır. Güneş enerji panelleri kurulacak. Kullandığımız enerjinin yüzde 100'ünü kendimiz yenilenebilir enerjiden sağlayacağız. Yatırımcılar, 5. bölge teşviklerinden yararlanabilecek" dedi.

ATIK YÖNETİM ALANI

Dikili TDİOSB’nin yönetimi tek bir elden yapılacak. Ortak kullanım alanı olarak bölge büyüklüğünün yüzde 8'ini oluşturan alanda, idari, sosyal ve teknik altyapı alanlarıyla arıtma tesisi alanı ve aktif yeşil alanlar ve yollar planlanmıştır. Bölgede üretilen ürünlerin tasnif edilerek paketlenmesi, işlenmesi ve depolanması için yüzde 9,6'lık bir alan, sanayi alanı olarak ayrılmıştır. Bölgede sera adaları, sanayi adaları, eğitim ve araştırma alanı, idari ve sosyal tesis alanı, park alanı, atık yönetim alanı olacak. Dikili TDİOSB'nin kurucu ortakları arasında İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Bergama Ticaret Odası, İzmir Valiliği ve Dikili Belediyesi yer alıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.