banner250

DİJİTAL DÖNÜŞÜME “MADE IN GEBZE” DAMGASI

Gebzeli Hamle Mühendislik, endüstriyel otomasyon sektöründe kazandığı deneyimle, iki tip robot üretmeyi başardı. Atak markası altında Kol tipi ve Delta tipi Robotlar ile Türkiye’de farklı türlerde robot imal ederek bir ilke imza atan firma, iki yeni robot üzerinde de çalışmalar yürütüyor.

DİJİTAL DÖNÜŞÜME “MADE IN GEBZE” DAMGASI

Gebzeli Hamle Mühendislik, endüstriyel otomasyon sektöründe kazandığı deneyimle, iki tip robot üretmeyi başardı. Atak markası altında Kol tipi ve Delta tipi Robotlar ile Türkiye’de farklı türlerde robot imal ederek bir ilke imza atan firma, iki yeni robot üzerinde de çalışmalar yürütüyor.

04 Temmuz 2018 Çarşamba 08:30
DİJİTAL DÖNÜŞÜME  “MADE IN GEBZE” DAMGASI

Haber: Ali Şahin

Endüstriyel otomasyon ve elektrik sektörüne yönelik projeler üreten Hamle Mühendislik, tescilli markası Atak Robot ile Türkiye’yi robotik dönüşüme hazırlıyor. Firma, yaklaşık 2 yıllık yoğun bir Ar-Ge çalışmasının ardından ürettiği endüstriyel Kol Tipi Robot olarak adlandırılan ve otomotiv sanayinde yoğun olarak kullanılan Robot’un yanı sıra Delta Tipi Robot’u da ürün gamına katarak, Türkiye’de bir ilke imza attı. Atak Robot’un en önemli özelliklerinden biri ise üzerinde “Gebzeli Robot” logosunu taşıması. Sanayi Gazetesine bilgi veren Hamle Mühendislik Genel Müdürü Murat Akkaya, “Bizi farklı kılan Türkiye’de robot üretmeyi deneyen firmalar arasında Türkiye’de ilk defa iki farklı tip robot üreten firma olmamızdır. Şimdiye kadar Türkiye’de robot üretimini deneyen firmalar tek çeşit robot ürettiler. Biz tüm tiplerde robot üretme hedefi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

ATAK MARKALI ROBOTLAR

Akkaya, 2007 yılından itibaren endüstriyel otomasyon ve elektrik sektörüne yönelik tedarik hizmeti vermeye de başlayan firmalarının, endüstriyel teknolojiye yön veren yerli ve global markaların sistem entegratörlüklerini ve bayiliklerini de yürüttüğünü söyledi. Hamle Mühendislik’in, Türkiye’nin teknolojik gelişimine omuz veren firmalardan biri olduğunu belirten Akkaya, “2015’te başladığımız bir projeyle yerli endüstriyel robot üretmeye karar verdik.  Atak Robot markası ile altı eksenli, Kol Tipi robotumuzu geliştirdik. Geçtiğimiz aylarda yapılan Gebze Teknik Üniversitesinin fuarında ilk kez sergilediğimiz Örümcek Tipi olarak da adlandırılan Delta Tipi robotu da ürettik. Endüstride sık kullanılan robot tipleri dört ana tiptedir ve erişim mesafesi-ağırlık kapasiteleri ile yüzlerce farklı robot çeşidi vardır. Biz şu an iki farklı tipte robot üretiyoruz. Ayrıca onların kilogram ve erişim çeşitliliklerini de artırıyoruz” diye konuştu.

SIRADA SCARA TİPİ ROBOT VAR

Genel Müdür Akkaya, firmalarının yürüttüğü diğer robot çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Scara Robot için çalışmalara devam ediyoruz. Bu yıl sonuna kadar Scara tipinde robotları da üreteceğiz. 2019 yılı için planımızda Palletizer Robot üretme var, bunu öne alma ihtimalimiz var. Yeni modellerimizi, devletin teknolojiye olan desteklerinden faydalanarak üretmeyi; teknolojik ürünün bütün çeşitlerini bünyemizde barındırarak, Türkiye’nin lider robot firması olmayı planlıyoruz. Türkiye’de şimdiye kadar 20’den fazla robot üretimi denendi. 1990’larda endüstriyel robot üretmiş bir ülkeyiz. Halen robot üretimini bizden başka deneyen Türk firmaları da var. Zaten Türkiye’nin robotik dönüşümü için bir firma yetmez. Biz paydaşlarımızla, rakiplerimizle Türkiye’de robot sektörünün dünya ile yarışır hale gelmesi için çalışıyoruz.”

2020’DE DÖRT ANA TİPTE ÜRÜN HEDEFİ

“Global çapta hareket eden firmalar uzun yıllardır üretim yapıyor, biz pek çok tipte Ar-Ge aşamasındayız. Ar-Ge çalışmalarımızı 2020’ye kadar tüm tiplerde üretime geçecek şekilde planlıyoruz. 2019’dan itibaren robotlarımızın sanayide yaygınlaştığını göreceksiniz. Geliştirdiğimiz iki tipte robotun test süreçleri bitmek üzere. Bu yılın son çeyreğinde sanayi uygulamalarımız hız kazanacak. 2019 yılını robotlarımızın sanayide yaygınlaşma yılı olarak hedefledik. 2020 yılında ürün çeşidimizi 20’nin üzerine çıkarmayı ve 4 ana tipte ürün üretmeyi amaçlıyoruz. 2020 yılı sonu itibarı ile Türkiye’de yaygın olarak entegratör ve servis ağını oluşturmuş hakim robot markası olmayı hedefliyoruz.”

 

BİLİŞİM VADİSİNDE TASARLANIYOR

Türkiye’de bu alandaki firmaların, ticarileşme noktasında zorluklar yaşadığını dile getiren Akkaya, firmalarının da çeşitli zorluklarla karşılaştığını ama belli bir strateji içinde ilerlediklerini söyledi. Kendisiyle beraber ekibinin de Türkiye ve yurt dışındaki fuarları yakından takip ettiğini anlatan Akkaya, “Sadece devlet destekleriyle sınırlı kalsak, topal kalırız. Örneğin Delta Tipi robot, öz kaynaklarla geliştirdiğimiz bir proje. Bir Ar-Ge projesi. Ar-Ge çalışmalarımız ilerledikçe ayrı bir Ar-Ge departmanı kurmamız gerekti ve bir teknoparka girmeye karar verdik. Gebze barındırdığı üç teknoparkla bu bakımdan şanslı bir bölge. Bu aşamada 2018 yılı başında faaliyete başlayan Bilişim Vadisi projesi aklımıza yattı. Bilişim Vadisinde robot teknolojileri üzerine bir Ar-Ge merkezi kurduk. Türkiye’nin robotik dönüşümü için hayati önemde olduğunu değerlendirdiğimiz projemiz Türkiye’nin teknolojik dönüşümünün merkezi olacak Bilişim Vadisinde çok daha hızlı ilerleyecektir” şeklinde konuştu.

OKULLARLA ORGANİK BAĞ

Akkaya, mevcut robotun test çalışmalarıyla beraber, Tuzla-Sakarya arası meslek liseleriyle birebir ilişkiler geliştirdiklerini belirterek, öğretmenlerin güncel teknolojiyi öğrenmeleri için eğitici eğitimleri düzenlediklerini kaydetti. Ürettikleri robotların piyasada yaygınlaştırılabilmesi için, bölgelerindeki insan gücünün bu kaliteye gelmesi gerektiğini ifade eden Akkaya, “Biz ilk başta ‘Doğrudan robot üzerine eğitici eğitimlerine başlayalım. Bu ürünler 2020 yılında çıkarana kadar, bu ürünlerin bakımını, programını yapabilen insanlar meslek liselerinden yetişsin’ diye bir fikirle gittiğimizde, bir de baktık ki mevcut eğitim teknolojik olarak sanayi ihtiyaçlarına göre oldukça geride. Meslek liselerinde eğitici eğitimlerimize devam ediyoruz ve yeni iş birlikleri geliştiriyoruz. Dijital devrim için sadece robot üretmek olmuyor, bu ekosistemin de oluşturulması gerekiyor” dedi.

EĞİTİM ROBOTLARI ÜRETECEK

Hamle Mühendislik Genel Müdürü Murat Akkaya, şöyle devam etti:

“Meslek liselerindeki endüstriyel otomasyon bölümleri, Çizgi İzleyen Robot, Sumo Robot gibi, sanayide hiç kullanılmayan robotlarla çalışıyor. Bunu tespitin akabinde okullarda eğitim materyali olarak kullanılmak üzere sanayi tipleri ile aynı fiziksel şekillerde daha ekonomik ve küçük boyutta robotlar üretmeye karar verdik. Bu çerçevede Deniz Yıldızları MTAL ile geliştirdiğimiz iş birliği ile belirlediğimiz ihtiyaçlar doğrultusunda ilk eğitim robotumuz olarak bir metre erişim mesafeli Palletizer ürettik ve bu prototipi iş birliği yaptığımız okula hediye ettik. Okullarda özellikle endüstriyel otomasyon bölümlerinde, sanayide kullanılan robotların minyatürleriyle eğitim almalarını sağlayacak yeni ürünler geliştireceğiz bu robotlar ile eğitim alan öğrenciler sanayi kuruluşlarında işe gerdiklerinde üretim hatlarına çok daha kolay ve hızlı adapte olacaklar.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.