DEVLETE SORUNLARI BİRLİKTE AKTARALIM

PLASFED Yönetim Kurulu Üyeleri, Selçuk Aksoy Başkanlığında, PETKİM Genel Müdürlüğü görevine getirilen Sadettin Korkut'a atama nedeniyle ziyarette bulundu.

DEVLETE SORUNLARI BİRLİKTE AKTARALIM

PLASFED Yönetim Kurulu Üyeleri, Selçuk Aksoy Başkanlığında, PETKİM Genel Müdürlüğü görevine getirilen Sadettin Korkut'a atama nedeniyle ziyarette bulundu.

09 Ocak 2013 Çarşamba 11:46
DEVLETE SORUNLARI BİRLİKTE AKTARALIM  Sektörün sorunlarının da görüşüldüğü ziyarette Selçuk Aksoy, PETKİM ile birlikte devlet nezdinde sektörün sorunlarının ele alınması için girişimde bulunmayı önerdi. Aksoy,  "PETKİM, üretim maliyetlerini düşürmek için teşvik edilmeli, yüksek katma değerli ürünler üretmeli" dedi.
PLASFED Başkanı Selçuk Aksoy ve PLASFED Yönetim Kurulu, sivil toplum örgütlerinde de görev almış, sektörde üst düzey yöneticilik deneyimlerine sahip ismi, Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Sadettin Korkut'un PETKİM Genel Müdürlüğü görevine atanması nedeniyle ziyarette bulundu. İzmir'de, PETKİM Genel Müdürlüğünde gerçekleşen ve Korkut'a bir kutlama plaketinin de sunulduğu ziyarette, sektörün sorunları da değerlendirildi; çözüm yolları karşılıklı görüşüldü.

PETKİM’İN SEKTÖR İÇİNDEKİ PAYI
Yapılan ziyarette, hammadde sorununun Türkiye plastik üreticilerini derinden etkilemeye devam ettiğini Sadettin Korkut'a aktaran PLASFED Yönetim Kurulu,  PETKİM'in toplam hammadde arzı, sektör toplam ciro ve ihracatı dikkate alındığında, sektör içindeki payının 1/6 oranında olduğunu hatırlattı. Son dönemde alınan hammadde ithalatında koruma önlemlerinin sorunları derinleştirdiğini de aktaran PLASFED yöneticileri, Türkiye'nin plastik hammadde ithalatına bağımlı olduğunu, PETKİM'in toplam üretiminin dahi iç piyasanın talebinin çok altında kaldığını aktardılar.

“AŞIRI KORUMACI ÖNLEMLER
SEKTÖRE ZARAR VERİYOR”

PLASFED Başkanı Selçuk Aksoy, PETKİM'in de yararlandığı koruma önleminin sektörün yüzde 84'lük kısmına ciddi zarar verdiğini vurgulayarak, "Plastik hammadde-petrokimya tesislerine yönelik aşırı korumacı önlemler sektöre zarar veriyor. Bunun yerine başta PETKİM olmak üzere üreticilerin girdi maliyetlerinin düşürülmesine yönelik teşviklere ağırlık verilmesi gerekiyor" dedi.

“İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ”
PLASFED'in, Türkiye'nin önde gelen 5 derneği ve 1000'e yakın üyesiyle Türkiye'nin en önemli petrokimya yatırımı olan PETKİM ile ülke ekonomisi için çok büyük bir güç olan Türkiye plastik sektörünün gelişimine fayda sağlayacak, sorunlarını çözecek işbirliklerine açık olduklarını aktaran Aksoy, "Sektörün bütün aktörleri olarak devlete sorunlarımızı birlikte anlatmalıyız. Türkiye plastik sektörünün şemsiye kurumu olarak, PETKİM ile devlete beraber gidip sektörü korumacı önlemler ile cezalandırmak yerine, PETKİM'in nafta ithalatından ve yüksek enerji kullanımından kaynaklanan maliyet artışlarını sübvanse etmesini talep etmeye hazırız" dedi.

PETKİM, PE TÜREVLERİ DE ÜRETMELİ
PLASFED Yönetim Kurulu Üyeleri, PETKİM'in imalatçı kimliğinin satıcı kimliğinden daha önemli olduğunu vurgulayarak, sektörün en önemli ihtiyacı olan yüksek katma değerli hammadde üretimini talep ettiklerini, ayrıca gümrüklerde haksız rekabete yol açan kalitesiz mamul ithalatının ve piyasa denetimlerinin sağlanması gereğini vurguladığı ziyarette, hammadde arzının da artırılması talebinde bulunuldu. Piyasadaki mamullerde kalitesiz ve standart dışı hammadde kullanılarak yapılan haksız rekabetin önlenmesi gerektiği ve PETKİM'in portföyünde olmayan PE türevlerinin de bir an önce üretilmesi gerektiği talebi de paylaşıldı.

17 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM PLANLANIYOR
PETKİM Genel Müdürü Sadettin Korkut ise, PETKİM'in yeni teşvik sistemi kapsamında stratejik yatırımlar sınıfında ilk olma özelliği bulunan, 5 milyar Doları rafineri olmak üzere 17 milyar Dolarlık yatırım planladığını söyledi. Rafineri yatırımı ile PETKİM'in çehresinin değişeceğini, maliyetlerin düşeceğini ve PETKİM bünyesindeki 22 fabrikada üretilen ürünlerin karışımından müşteriye ulaştırılmasına kadar bir dizi iyileşmenin görüleceğini kaydetti. Sadettin Korkut, masanın her iki tarafını bilen bir kişi olarak Genel Müdürlüğe getirilmesinin, PETKİM'in yeni vizyonunun ne olacağı konusunda sektöre bir mesaj niteliği taşıdığını belirterek, müşterilere ve PETKİM'e fayda sağlayacak bir çaba içinde olacağını vurguladı.


Son Güncelleme: 09.01.2013 11:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.