DEÜ VE VESTEL İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

Dokuz Eylül Üniversitesi ile Vestel, öğretim ve araştırma faaliyetlerini güçlendirecek, Ege Bölgesi'nin teknoloji ve Ar-Ge altyapısını geliştirecek iş birliği protokolü imzaladı.

DEÜ VE VESTEL İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

Dokuz Eylül Üniversitesi ile Vestel, öğretim ve araştırma faaliyetlerini güçlendirecek, Ege Bölgesi'nin teknoloji ve Ar-Ge altyapısını geliştirecek iş birliği protokolü imzaladı.

10 Aralık 2020 Perşembe 14:44
DEÜ VE VESTEL İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Ege Bölgesinin teknoloji ve Ar-Ge altyapısını geliştirecek, öğretim ve araştırma faaliyetlerini güçlendirecek iş birliği protokolünü, Türkiye'nin küresel markası Vestel ile imzaladı. DEÜ adına yükümlülüklerini Dokuz Eylül Teknoloji Transfer Ofisinin (DETTO) yerine getireceği anlaşma uyarınca, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile tez, proje, bilimsel araştırma ve staj konusunda birlikte hareket edilecek, eğitimler düzenlenerek karşılıklı bilgi akışı sağlanacak.

ONLİNE İMZA TÖRENİ

Uzaktan bağlantı yöntemi ile düzenlenen iş birliği protokolü imza töreninde konuşan DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Malayoğlu, bilimsel bilginin sanayiye aktarılmasının önemli olduğunu kaydederek, "Üniversite olarak, ülkemizin ulusal kalkınma politikalarını destekleyecek Ege Bölgesi ile İzmir'in gelişim alanlarına yön verecek güç birliklerini oluşturmayı önemsiyoruz. Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile yapığımız anlaşmayı da bu bağlamda değerlendiriyoruz" dedi.

ÖĞRENCİLERE STAJ İMKANI TANINACAK

Protokol sayesinde DEÜ mensuplarının ticari ve entelektüel değer oluşturacak süreçlerde yer alabileceğini vurgulayan Malayoğlu, "Bu anlaşmada, üniversitemizin ve Vestel'in şartlarına ve kabulüne uygun olarak beş temel başlık üzerinde yol almayı planlıyoruz. Bunlar, lisans ve lisansüstü öğrencilerimizin tezlerinin Vestel'in Ar-Ge konularında ve Ar-Ge projeleri temelinde yapılmasını, üniversitemizde ortaya çıkan araştırma projelerinin müştereken gerçekleştirilmesini, Vestel'in Ar-Ge projesinde ihtiyaç duyduğu hususlarda üniversitemizin; bilgi, deneyim ve kaynaklarının DETTO tarafından sağlanmasını, dış kaynaklarca finanse edilen projelerde birlikte hareket edilmesini, karşılıklı eğitim ve seminerlerin verilmesini, öğrencilerimize staj imkanının tanınmasını içeriyor" diye konuştu.

“İŞ GÜCÜ PİYASASI İÇİN ANLAMLI BAĞLAR OLUŞACAK”

Üniversitelerin iş dünyası ile çalışmasının meslek edinme ve kariyer noktasında ciddi kazanım olduğuna işaret eden Malayoğlu, şunları söyledi;

 "Vestel gibi yüksek teknoloji sahibi olan uluslararası bir firmada hocalarımızın ve öğrencilerimizin değer oluşturması bizi mutlu ettiği kadar iş gücü piyasası için de anlamlı bağlar oluşturacağına inanıyoruz. Benzer girişimleri, önümüzdeki dönemde sürdürmeyi hedefliyoruz; çünkü paydaşlarımıza ve girişimcilerimize önem veriyoruz. Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar hocamız da üniversite-sanayi iş birliğinin kurulmasına her zaman dikkat çekiyor. Protokolün hazırlanmasında ve bu aşamaya gelmemizde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz."

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ VURGUSU

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Murat Sarpel ise bölgeyi bir çekim ve cazibe merkezi haline getirmenin Vestel’in öncelikli hedefleri arasında yer aldığını belirterek “Bunun oluşturulmasında, DEÜ ile firmamızın önemli paydaşlar olacağını düşünüyoruz. Üniversite-sanayi iş birliğini en üst noktaya çıkarmayı başarırsak, arzu ettiğimiz değeri oluşturabileceğimize inanıyoruz. Umuyorum ki, kurumlarımızın birbirine sağladığı destek iyi bir sayfa açar ve diğerlerine de örnek olur" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.