ÇÖZÜM İÇİN İŞ BİRLİĞİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayinin ihtiyaç duyduğu kalifiye ara eleman temini için 300 OSB’ye en az 300 teknik kolej açılacağı müjdesini verdi.

ÇÖZÜM İÇİN İŞ BİRLİĞİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayinin ihtiyaç duyduğu kalifiye ara eleman temini için 300 OSB’ye en az 300 teknik kolej açılacağı müjdesini verdi.

29 Mart 2017 Çarşamba 16:30
ÇÖZÜM İÇİN İŞ BİRLİĞİ


Sanayicinin sık sık dile getirdiği “nitelikli ara eleman sorunu” için iki bakanlık el ele verdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile Türkiye sanayisinin ihtiyaç duyduğu insan kaynağı temin edilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 300 OSB içinde en az 300 teknik kolej kurmayı hedeflediklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da “5 yıl içinde nitelikli eleman sorununu çözmüş olacağız. Şu anda mevcut projeleri geliştirmek ve yaygınlaştırmak için çalışıyoruz” dedi.

Üst düzey katılım
Bakan Özlü, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile bakanlıkta “OSB'lerde mesleki ve teknik Anadolu liseleri kurulması”na ilişkin protokolün imza törenine katıldı. Törende; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, Müsteşar Yardımcıları Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ve Ramazan Yıldırım, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk ile Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları da yerlerini aldı.

Koordinasyon içinde çalışacaklar
Törende konuşan Özlü, Milli Eğitim Bakanlığı ile bir araya gelerek, bu konuda önemli çıktılar elde edeceklerini kaydetti. Söz konusu protokolle Türkiye'nin rekabet gücü ve refahını artırmak, sürekli kılmak için daha yenilikçi, ileri teknolojili ve yüksek katma değerli üretim yapısına geçişte zaruri olan mesleki eğitim sistemini güçlendirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Özlü, “Protokol kapsamında bilim, teknoloji ve sanayi politikaları doğrultusunda ihtiyaç duyulan insan kaynağı profilini belirlemeye ve yetiştirmeye yönelik, Milli Eğitim Bakanlığımız ile koordinasyon içinde çalışacağız. Ülkemizdeki tüm OSB'ler içinde mesleki ve teknik Anadolu liseleri yani teknik kolejler kuracak ve yaygınlaştıracağız. Amacımız yaklaşık 300 OSB içinde, en az 300 teknik kolej kurmak” dedi.

En önemli zenginlik  
Türkiye'nin en önemli zenginlik kaynağının genç nüfusu olduğunu dile getiren Özlü, gençler yarınlara ne kadar iyi hazırlanırsa, ülke geleceğinin de o kadar iyi olacağını söyledi. Faruk Özlü, bugüne kadar eğitim ve gençlik politikalarında çok önemli adımlar attıklarını kaydetti. Türkiye gibi nüfusunun yarısının 31 yaşın altında olan, yıllık 1,3 milyon civarında yeni bebeğin doğduğu bir ülkede en önemli meselenin eğitim olduğunu vurgulayan Bakan Özlü, “Bu açıdan milli eğitim ile bilim, sanayi ve teknoloji politikaları arasında eşgüdüm olmasını çok önemsiyoruz. Sanayicilerimiz, zaman zaman istedikleri niteliklere sahip kalifiye ara eleman bulamadıklarını dile getiriyorlar. Dolayısıyla sanayinin ve iş dünyasının talep ettiği nitelikleri çocuklarımıza, gençlerimize kazandırmamız büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Geleceğe hazırlık
Faruk Özlü, insan kaynağının, 4. Sanayi Devrimi olarak isimlendirilen sürece çok iyi hazırlaması gerektiğinin altını çizdi. Dijitalleşme ve yapay zeka teknolojileri neticesinde birçok işi robotların yapmaya başlayacağını belirten Özlü, “Ortalama olarak ifade edecek olursak, 15-20 yıl içinde bugün geçerli olan her 4 meslekten birisi geçerliliğini kaybedecek. Dahası geleceğin dünyasında büyük yer tutacak dijital teknolojilerle ilgili yazılım, kodlama ve programlama becerilerini gençlerimize kazandırmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Krediyle desteklenecek
OSB'ler ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında köprü vazifesi göreceklerini anlatan Özlü, “OSB'lerde var olan sektörlere yönelik atölye ve laboratuvar öğretmenlerine işbaşı eğitimleri vereceğiz. Öğrencilerimize, OSB'lerdeki işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkanları sağlayacağız. OSB'lerdeki mevcut çalışanlara yönelik meslek geliştirme ve uyum kursları açacağız. OSB'lerde teknik kolej yaptırılması ve açılacak olan teknik kolejlerin bina yapım işlerinin krediyle desteklenmesini sağlayacağız. Teknik kolejlerde icra edilecek teorik ve pratik eğitim programları sayesinde, nitelikli ara elemanlar yetiştireceğiz” diye konuştu.

Rekabetçi yapı
Bakan Özlü, daha nitelikli insan gücü oluşturmak ve ekonomiyi ve sanayiyi daha rekabetçi yapıya taşımak konusunda kararlı olduklarını, protokolün de bunun yansıması olduğunu söyledi. Protokolde yer alan eylemlerin başarılı bir şekilde hayata geçirileceğine inandığını dile getiren Özlü, bu konuda emeği geçen herkese ve desteklerinden dolayı Bakan Yılmaz'a teşekkür etti.

5 yıl içinde çözülecek
Milli Eğitim Bakan İsmet Yılmaz da bir yandan işsizlik problemi olduğunu, bir yandan da OSB’lerde nitelikli eleman sorunu yaşandığına dikkat çekerek, “İş arayanla iş verebilir uyumlu hale getirmek istiyorum. OSB’nin ihtiyacına göre yeterli elemanı sağlamak gerekiyor” dedi. 26 tane OSB içerisinde, 7 tane de OSB dışında okul bulunduğunu anlatan Yılmaz, “Özel okullarda okuyan öğrencilere verilecek devlet desteği miktarı, bu okullar için 6 bin 600 liraya kadar çıkıyor. Mezun olan öğrenciler hem sektörü tanımış oluyor hem de mezun olduğunda iş bulma kolaylığı elde etmiş oluyorlar. 5 yıl içinde nitelikli eleman sorununu çözmüş olacağız. Şu anda mevcut projeleri geliştirmek ve yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Eğitim herkesin önceliği” diye konuştu. Konuşmaların ardından Özlü ve Yılmaz, OSB'lerde “mesleki ve teknik Anadolu liseleri kurulması”na ilişkin protokolü imzaladı.
Son Güncelleme: 29.03.2017 16:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.