banner250

ÇOSB’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

Çerkezköy OSB (ÇOSB), hizmetleri neticesinde ortaya çıkan ekonomik, sosyal ve çevresel etkileri nasıl yönettiğini “Sürdürülebilirlik Raporu” aracılığıyla paylaştı. OSB’nin genel profilini ortaya koyan verilerin yer aldığı rapor, önemli hedefler içeriyor.

ÇOSB’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

Çerkezköy OSB (ÇOSB), hizmetleri neticesinde ortaya çıkan ekonomik, sosyal ve çevresel etkileri nasıl yönettiğini “Sürdürülebilirlik Raporu” aracılığıyla paylaştı. OSB’nin genel profilini ortaya koyan verilerin yer aldığı rapor, önemli hedefler içeriyor.

04 Ekim 2019 Cuma 09:02
ÇOSB’DAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

Haber: Helin AYGÜN

BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan Çerkezköy OSB’de (ÇOSB), “Sürdürülebilirlik Raporu-2018”i hazırladı.  Rapor ile ekonomik, çevresel ve toplumsal gereksinimlerin gelecek kuşakların yaşam koşullarına zarar vermeden karşılanmasını hedefleyen bir dünya görüşü olan sürdürülebilirlik kavramı, ÇOSB’da hayata geçecek. Başta tekstil olmak üzere, kimya, kauçuk, plastik, metal, elektronik, eczacılık, kağıt, gıda gibi değişik sektörlerden 253’ü aşkın firmada yaklaşık 77 bin kişinin çalıştığı ÇOSB’da, sürdürülebilirlik kapsamında ekonomik, çevresel ve sosyal alanlarda öncelikli konular ve hedefler belirlendi.

YÜKSEK TEKNOLOJİYE DAYALI ÜRETİM

Aylar süren titiz bir çalışma sonucu hazırlanan, içinde paydaş görüşleri de bulunan raporda, OSB’nin faaliyetleri ve durumu hakkında detaylı bilgi verildi. Raporda, önümüzdeki yıllar açısından katılımcı firmalarda yüksek teknolojiye dayalı üretim biçimlerinin artması perspektifinden yola çıkarak, “bölgede insan kaynağının geliştirilmesi, dijital anlamda dönüşümün başarılması, çevreye duyarlı sanayi bölgesi niteliğinin korunması, bölgede ve yakın yerleşim alanlarında yaşayanların yaşam kalitesinin arttırılması” gelişim ekseni olarak ortaya koyuldu.

ÖNCÜ BİR OSB OLMA MİSYONU

Raporda görüşlerine yer verilen ÇOSB Başkanı Eyüp Sözdinler, bünyelerinde bulunan 260’ı aşkın çalışanla çözüm odaklı, insana yatırımı ön planda tutan, örnek ve öncü bir OSB olma yönünde hareket ettiklerini söyledi. Türkiye’nin en gelişmiş OSB’lerinden biri oldukları iddiasını çalışmalarıyla ispatladıklarını dile getiren Sözdinler, şu değerlendirmede bulundu:

“Profesyonel yönetim kadromuzla, eğitimli ve tecrübeli personelimizle kalite çıtamızı her geçen daha yükseğe taşıyoruz. ‘Dünden Günümüze, Günümüzden Yarınlara ÇOSB’ sloganıyla çıktığımız sürdürülebilirlik çalışmalarımızda 4562 sayılı OSB Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği genel bakışımızı şekillendirmekle birlikte, Çevre Mevzuatı ile İmar Kanunu Mevzuatı ve Uygulamaları da gelişimimiz açısından yasal çerçevemizi oluşturmaktadır. Bu yasal çerçevenin ülkemizde sayıları gittikçe artan organize sanayi bölgelerinin kurulumu ve işletilmesi açısından çok önemli olduğu muhakkaktır. Ancak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla sürdürülebilir bir endüstriyel alanı tasarlamak ve işletmek için çeşitli performans seviyelerinin tanımlanması ve uygulanması gerekmektedir. Biz sürdürülebilirlik anlamında attığımız tüm adımları, katılımcılarımıza verdiğimiz hizmetlerde iş yapma şeklimizin bir yansıması olarak görüyoruz.”

77 BİN KİŞİLİK DEV SANAYİ ÜSSÜ

OSB’nin hizmetleri sonucu ortaya çıkan ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerin irdelendiği raporda yer alan bilgiler, ÇOSB’un 1 Ocak 2018 - 31 Aralık 2018 tarihleri arasındaki faaliyetlerini kapsıyor. Buna göre ÇOSB’da 253’ü aşkın firmada yaklaşık 77 bin kişi çalışıyor. ÇOSB’daki katılımcıların toplam 20,6 milyar doları aşan cirosu, yaklaşık 3,5 milyar dolarlık ihracatı bulunuyor. Tekirdağ’da hali hazırda bulunan 50’yi aşan AR-GE ve tasarım merkezinin yaklaşık yarısı ÇOSB’da faaliyet gösteriyor. Kurumsal anlamda AR-GE çalışmalarını hızlandırmak adına oluşturulan Dijital Dönüşüm Atölyesi, firmalara hizmet veriyor. ÇOSB bünyesinde verimlilik ve tasarruf odaklı çalışmalar, 2018 yılı içerisinde kurulan 50001 Enerji Yönetim Sistemi ile yürütülüyor.

ÇEVREYE DUYARLI

Bölgede kurulan gelişmiş SCADA sistemi kapsamında tüm katılımcı firmaların elektrik, su ve doğal gaz tüketimleri ve bölgede enerji alanında kayıp-kaçak oranları sürekli izleniyor. Çevrenin korunması alanında başta atık suların arıtılması olmak üzere bölge işletmelerinden kaynaklanan ve çevresel etkileri yüksek olabilecek emisyon ölçümleri çalışmaları disiplinle sürdürülüyor. İklim değişikliği kaynaklı riskleri azaltmak amacıyla karbon ayak izi ölçümleri yapılıyor ve ÇOSB’un kendi barajını kurması gibi büyük ölçekli projelere başlanacağı belirtiliyor.

DİJİTLLEŞME YAKLAŞIMI

Raporda, ÇOSB’un inovasyon ve dijitalleşme yaklaşımına da yer verildi. Buna göre, dijital dönüşüm, sadece teknolojik bakış açısıyla web 2.0, mobil, geniş bant internet, bulut bilişim, dijital medya, büyük veri, yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, nesnelerin interneti ve 3D yazıcıların kullanıldığı bir dönem değil, aynı zamanda ÇOSB’un verdiği hizmetleri, yeni teknolojileri ve otomasyonları verimli kılan sürdürülebilir bir yapısal dönüşüm olarak tanımlandı. Sanayide dijitalleşme açısından ÇOSB’un vizyonu, “Sanayide dijitalleşme odaklı olarak katılımcılarına daha hızlı, daha ekonomik ve daha hassas bilgiyi ve hizmeti sürdürülebilir bir yaklaşımla sunmak” olarak tespit edildi. OSB’deki dijital dönüşüm programı kapsamında, Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde “Sanayide Dijital Dönüşüm Eğitim ve Danışmanlık Merkezi” kurulması için 2018 yılı içerisinde çalışmalara başlandığı kaydedildi.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK HEDEFLERİ

ÇOSB’un ekonomik, sosyal ve çevre ana başlıklarında belirlediği ana sürdürülebilirlik hedeflerinden bazıları şöyle:

-Yıllık faaliyet raporunda açıklanan gelir-gider bütçesinin tutturulması,

-Dijital dönüşüme yönelik yazılım ve uygulamalar geliştirilmesi,

-Stratejik Plan’daki gelişim yatırımlarının yapılmasının sağlanması,

-Data center kurulması,

-Tedarikçi değerlendirme sisteminin güncellenmesi,

-ISO 50001 Enerji Yönetim Sisteminin etkinliğini her yıl yüzde 1 artırmak,

-Tesislerdeki enerji tüketimini düşürecek projelerin arttırması,

-Elektrik dağıtım sisteminin yenilenmesi,

-Katılımcı firmaların memnuniyet oranlarının arttırılması,

-Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri Projesi’nin (ZEKİ) uygulanması,

- Tüm tesislerde sıfır kaza oranına ulaşılması,

-Sanayide Dijital Dönüşüm Eğitim ve Danışmanlık Merkezi Projesi uygulanması,

-Tesislerin elektrik, su, doğal gaz tüketimlerinin izlenmesi,

-Katılımcı firmaların su kullanımına yönelik baraj inşa edilmesi,

-Endüstriyel atıkların Marmara Derin Deniz Deşarj Sistemi’ne bağlanması,

-ISO 14000 Çevre Yönetimi Sistemi kurulması,

-Tesislerden kaynaklanan karbon emisyonunun izlenmesi,

-Tesislerin atık su miktarının izlenmesi,

-100 bin adet yeni ağaç fidanı dikimi proje uygulaması,

-ÇOSB sokaklarına LED armatür konulması.

“ÇOSB Sürdürülebilirlik Raporu”na aşağıdaki link adresinden erişebilirsiniz:

 

https://www.cosb.org.tr/Files/Dosya/COSB_Surdurulebilirlik_Raporu_2018_TR.pdf

Son Güncelleme: 04.10.2019 10:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.