“Çevreye uyumlu yatırım yapın”

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, sanayicilere seslendi; “Sanayicilerimizden yatırımlarını yaparken çevre ile uyumlu, sürdürülebilir bir anlayışla hareket etmelerini bekliyoruz” dedi.

“Çevreye uyumlu yatırım yapın”

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, sanayicilere seslendi; “Sanayicilerimizden yatırımlarını yaparken çevre ile uyumlu, sürdürülebilir bir anlayışla hareket etmelerini bekliyoruz” dedi.

02 Mart 2011 Çarşamba 11:00
“Çevreye uyumlu yatırım yapın”

 “II. OSB Çevre Zirvesi”nin açılışında konuşan Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, artık sanayinin çevreye zarar verdiği, çevrenin de sanayiye finansal yükler getirdiği modellerin geride kaldığını söyledi.  

 

TEMİZ ÜRETİM İŞLETMELERİ AYAKTA BIRAKIR

 

Çevreyle ilgili konuların tehdit yerine fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini, temiz üretimin işletmelerin ayakta kalmasının tek yolu olduğunu vurgulayan Kadıoğlu, “Çevre ve Orman Bakanlığı olarak yalnızca çevrenin korunmasını değil, yeni üretim modelleriyle sanayimizin küresel alanda rekabet edecek güç kazanmasını da önemsiyoruz” dedi. Kadıoğlu şöyle devam etti;

 

AMBALAJ YÖNETMELİĞİ HAZIR

 

“Sanayicilerimizin daha dikkatli çalışmasını, içinde bulundukları toplum ve çevreye zarar verecek uygulamalardan kaçınmalarını bekliyoruz. Atıksu yönetiminde OSB'lerin önemli avantajları olmasına karşın, kirlilik konusunda daha dikkatli davranılması gerekmektedir. Ambalaj konusunda ise OSB ve sanayilerimize yönelik bila bedel hususu yönetmelik revizyonda ele alınmış olup, taslak yönetmelik Başbakanlığa gönderilmek üzeredir.”

 

TEHLİKELİ ATIK ÜRETEN BÖLGELER

 

Kadıoğlu, “Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” kapsamında sanayinin yoğun olduğu ve tehlikeli atıkların çok üretildiği bölgelerin belirlendiğini kaydetti. Trakya, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Doğu Akdeniz bölgelerinde en az bir entegre bertaraf tesisi kurulmasının öngörüldüğünü belirten Kadıoğlu, “Bu kapsamda bakanlığımızca entegre bertaraf tesisi kurulması yönünde başvurular yapılmakta olup, Kula Manisa, Sincan Ankara'da endüstriyel atık entegre bertaraf tesisleri ile İstanbul Anadolu yakasında tehlikeli atık düzenli depolama alanı kurulması çalışmaları devam etmektedir” dedi.

 

15 HAVZA KORUMA ALTINA ALINACAK

 

Su kaynaklarının korunmasının önemini de dile getiren Kadıoğlu, özellikle havza bazında koruma yapılması yoluyla Havza Koruma Eylem Planları oluşturulmasının zorunluluk olduğunu vurguladı. Kadıoğlu, bu kapsamda, 15 havzada çalışmaların en kısa sürede başlayacağını bildirdi. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın, temiz üretim ve arıtım teknolojilerinin sanayi ve enerji üretim tesislerinde uygulanması için mevzuatın öngördüğü çalışmaları titizlikle yürüttüğünü kaydeden Kadıoğlu, şöyle devam etti;

 

ÇEVREYE UYUMLU YATIRIM YAPIN

 

“Ülkemizde çevre politikaları açısından enerji ve endüstri tesislerden kaynaklanan her türlü kirletici emisyonların sürdürülebilir kalkınma ilkeleri de göz önüne alınarak en aza indirilmesi temel gayemizdir. 1 Nisandan itibaren sanayi tesislerinin havza emisyonlarının etkileri, çevre izni kapsamında değerlendirilecektir. Yükselen çevresel kalite standartları, giderek azalan tabii kaynaklar sebebiyle yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanılması gerekmektedir. Sanayicilerimizden yatırımlarını yaparken çevre ile uyumlu, sürdürülebilir bir anlayışla hareket etmelerini bekliyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.