banner250

BURSA’NIN DEVLERİ BELİRLENDİ

Bursa TSO’nun Türkiye’nin önde gelen saha çalışmalarından biri olarak hazırladığı “İlk 250 Büyük Firma-2018” araştırması sonuçlarına göre, listenin zirvesine 20,2 milyar liralık cirosuyla Oyak Renault yerleşti. Bursalı firmaların ürettiği katma değer yüzde 47 arttı.

BURSA’NIN DEVLERİ BELİRLENDİ

Bursa TSO’nun Türkiye’nin önde gelen saha çalışmalarından biri olarak hazırladığı “İlk 250 Büyük Firma-2018” araştırması sonuçlarına göre, listenin zirvesine 20,2 milyar liralık cirosuyla Oyak Renault yerleşti. Bursalı firmaların ürettiği katma değer yüzde 47 arttı.

08 Ekim 2019 Salı 13:16
BURSA’NIN DEVLERİ BELİRLENDİ

Bursa TSO, kent ekonomisinin röntgenini çeken “İlk 250 Büyük Firma Araştırması”nı açıkladı. Bu yıl 22’nci kez gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre listede yer alan firmalar, katma değer, istihdam ve ihracatta bugüne kadarki en yüksek değerlere ulaştı. Yapılan çalışmada, 250 firmanın; iç ve dış satış tutarları toplamının 148, 36 milyar liraya ulaştı. Söz konusu firmaların katma değerleri toplamı bir önceki yıla göre yüzde 47’lik artışla; araştırmanın ilk yılından bu yana en yüksek seviye olan 27,8 milyar liraya ulaştı. Firmaların net aktifleri yine 2017 yılına göre yüzde 25’lik artışla 101,7 milyar liraya yükselirken, vergi öncesi dönem kârları ise yüzde 29 artarak 9 milyar lira olarak kaydedildi.

İHRACATTA YENİ EŞİK

Türkiye’nin dış ticaretinde lider şehirler arasında bulunan Bursa’da ilk 250 firmanın ihracatı 2017 yılına göre yüzde 0,6’lık sınırlı artışa rağmen 12,6 milyar dolarla yeni bir eşiğe ulaşırken, ücretle çalışanların toplamı ise yüzde 9,2’lik artışla 152 bin kişiyi aşarak rekor kırdı. Bursalı devlerin üretimden satışları toplamı da 2018 yılında yüzde 31’lik artışla 107,1 milyar liraya çıktı. Söz konusu firmaların öz sermayeleri ise 2017 yılına göre yüzde 30 artışla 26,5 milyar TL’den 34,4 milyar liraya yükseldi.

“FİRMALARIMIZ RİSKLERİ İYİ YÖNETTİ”

Türkiye’nin en kapsamlı saha araştırmalarından biri olan “İlk 250 Büyük Firma Araştırması”nı 22’nci kez gerçekleştirdiklerini belirten Bursa TSO Başkanı İbrahim Burkay, firmaların 2018 yılında gerek küresel ticarette artan korumacılık tedbirleri gerekse de finansal piyasalardan başlayarak reel sektörü de etkisi altına alan sancılı bir süreçten geçtiğine dikkat çekti. Burkay, “Ekonomi yönetimimizin iş dünyamıza sunduğu destekler ve teşvik politikaları bu zorlu süreçte firmalarımıza rahat nefes aldırdı. Bursa iş dünyası, 2018 yılında tüm zorluklara rağmen ortaya çıkan riskleri iyi yönetti. Verimlilik ve kârlılığa odaklanırken, istihdam ve katma değer artışında da bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. Kentimizin ve ülkemizin kalkınma hedeflerine sağladıkları değerli katkılar için tüm firmalarımızı yürekten kutluyorum” dedi.

“BÜYÜME HEDEFİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Uluslararası piyasalardaki dalgalanmalara ve Türkiye ekonomisindeki finansal zorluklara rağmen iş dünyasının büyüme ve kalkınma hedeflerinden vazgeçmeyeceğini dile getiren Başkan Burkay, “Yapısal dönüşüm adımlarını kararlılıkla uygulamayı sürdürmeliyiz. Yüksek faiz ve enflasyon üretimin, yatırımın ve istihdamın önündeki en büyük engeller arasında bulunuyor. Bu süreçte hükümetimizin ve Merkez Bankasının faizleri düşürmeye dönük politikalarını memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

“VERGİ İNDİRİMLERİ İVME KAZANDIRIR”

Bursa TSO Başkanı İbrahim Burkay, öncelikli sektörler bazında uygulanacak vergi indirimlerinin piyasalara ivme kazandıracağını söyledi. Ayrıca Türk Eximbank ve KGF desteklerinin artırılmasının ihracatçıların elini güçlendireceğini belirten Burkay, “Özellikle son bir yılda üretim üzerinde artan enerji maliyeti baskısının düşürülmesiyle birlikte firmalarımızın kent ve ülke ekonomisine katkısı daha da yükselecektir. Bununla birlikte özellikle Türkiye’nin zenginlik üretim merkezi Marmara Havzası’nın sanayi dönüşümüne ve ülkemizin yeni yatırım ihtiyacına dönük olarak Mekansal Planlaması’nın yapılması da büyük önem taşıyor” diye konuştu.

20,2 MİLYAR LİRALIK CİRO

Bursa’da ciro büyüklüğüne göre “İlk 250 Firma Araştırması”nın zirvesinde, 20,2 milyar lira ile Oyak Renault yer aldı. Oyak Renault’u 19,8 milyar lira ile geçen yılın lideri Tofaş izledi. Bosch firması ise 6,6 milyar lira ciro ile listenin üçüncü sırasında bulunuyor. Söz konusu 3 firmayı sırasıyla Borçelik, Limak, Sütaş, Bursa Eczacılar Kooperatifi, Asil Çelik, Özdilek AVM ve Korteks takip etti. Listede otomotiv yan sanayinden 63, tekstil sektöründen 48, gıda tarım ve hayvancılık sektöründen 28, perakende sektöründen 26 firma var. Makine ve teçhizat sektöründe faaliyet gösteren 14 firmanın yer aldığı listede, metal sektöründen 13, hazır giyim alanında ise 8 firma bulunuyor.

LİSTEYE 42 YENİ FİRMA GİRDİ

Araştırma listesinde, bir önceki yıla göre 42 yeni firma yer aldı. Bursa’daki ilk 250 listesinde yabancı sermayeli 41 firma bulunurken, bu firmalar 2018 yılında 54 bin 952 kişiye istihdam oluşturdu. Listeye giren 250 firma içinde yabancı sermayeli firmaların dağılımında ise 15 kuruluş ile Alman sermayeli firmalar ilk sırada bulunuyor.

TEKSTİL FİRMALARI ARTTI

Bu seneki araştırmada da 250 büyük kuruluş içinde en çok firma, yine otomotiv yan sanayi sektöründe yer almaya devam etti. 63 firmayla temsil edilen otomotiv sektöründe iç talepte yaşanan daralmaya karşın otomotiv yan sanayi, firma sayısını korumayı başardı. Ana sanayideki firma sayısı da yine 3 olarak aynı kaldı. Tekstil ve hazır giyim sektörü 2018 yılında yeniden firma sayılarını arttırdı. 2017 yılında yavaşlayan kayıplar 2018 yılında artışa döndü. Tekstil ve hazır giyim firma sayısı 2018 yılında 4 adet arttı. Tekstil ve hazır giyim sektörü ihracat olarak AB pazarındaki büyümeden 2018 yılında da yararlandı. İç pazarda ise yılın ikinci yarısında gerileme yaşanması olumsuz etki yarattı. 2018 yılında ekonomide yaşanan gelişmelerden olumsuz yönde en çok etkilenen sektörlerin başında inşaat sektörü geldi. İnşaat sektörü hem küçüldü hem de firmaların mali yapıları bozuldu. Buna bağlı olarak 2018 yılında 6 firma ilk 250 içine girdi ve 3 firma düşüş yaşadı. Bursa 250 büyük kuruluşu içinde makine ve teçhizat sektörü firma sayısı ise 1 adet azalarak 14 firmaya indi. Yatırımlardaki küçülme makine sanayi firmalarının performansına olumsuz yansıdı.

İSTİHDAM RAKAMLARI YÜKSELDİ 

Bursa’nın lokomotifi olan otomotiv ana ve yan sanayi sektöründe, 2018 yılında istihdamda rekor kırıldı. Toplam 57 bin 289 olan istihdamıyla bu sektör, 2016’da yakalanan 55 bin kişilik olan rekor istihdam rakamlarını da geçti. Tekstil ve hazır giyim sektörü ise 27 bin çalışanıyla, 2018’i yüksek bir istihdam kapasitesi ile kapattı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.