Bürokrasi adil rekabeti engelliyor

TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, piyasa gözetim ve denetiminde yaşanan aksaklıklarla bürokrasinin, adil rekabet ortamının sağlanması ve sektörlerin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu söyledi.

Bürokrasi adil rekabeti engelliyor

TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, piyasa gözetim ve denetiminde yaşanan aksaklıklarla bürokrasinin, adil rekabet ortamının sağlanması ve sektörlerin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu söyledi.

29 Ağustos 2013 Perşembe 08:50
Bürokrasi adil rekabeti engelliyor

 

    Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, büyüyen ekonomi, artan tüketim ve rekabet ortamında piyasaya güvenli ürünlerin sunulabilmesi için denetimlerde bürokrasi fazlalığının ortadan kaldırılması gerektiğini savundu. Yorgancılar, TOBB’un öncelikle oda ve borsalarla işbirliği içinde üreticilere, ithalatçılara ve tüketicilere yönelik olarak eğitim programları gerçekleştirdiğini bildirdi. Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu (PGD), ikinci toplantısında bir sunum yapan Yorgancılar, büyüyen ekonomi, artan tüketim ve hızlanan rekabet ortamı ile birlikte ürünlerin miktar ve çeşitliliğinin de arttığına işaret etti.

“Aksaklıklar rekabeti engelliyor”
Ürün çeşitliliğinin artmasının tüketiciye fiyat ve kalite açısından seçenekler sunduğunu belirten Yorgancılar, bu durumun rekabet ortamının da etkisiyle tüketiciyi çeşitli risklerle karşı karşıya bıraktığına dikkat çekti. Risklerin bulunduğu ortamda piyasa gözetim ve denetimiyle ürün güvenliği kavramlarının öneminin her geçen gün arttığını vurgulayan Yorgancılar, “Piyasa gözetim ve denetimi ve ürün güvenliği kapsamında yapılan etkili değişiklikler sektörlerde de önemli bir dönüşüme sebep olmaktadır. Ancak, gözetim ve denetiminde yaşanan aksaklıklar, adil rekabet ortamının sağlanması ve sektörlerin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biridir” dedi.

“Çoklu yapı sorun teşkil ediyor”
Ender Yorgancılar, denetimlerde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere üç farklı bakanlığının rolü olduğunu, ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da kendilerini ilgilendiren konularda denetim yaptığını hatırlatırken, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Belediyelerin de birçok alanda denetim yetkisi bulunuyor. Bu çoklu yapı özel sektör için önemli bir sorun teşkil ediyor. Denetime ayrılan zamanın ve kaynakların fazlalığı kadar, sektörlerin eşit şekilde denetlenememesinden kaynaklanan bir eşitsizlik de söz konusu. Özellikle gıda ürünlerinin satışı konusunda olmak üzere ürün denetimlerinde mevzuata aykırılıklar durumunda cezalar net ve caydırıcı olmalıdır.”

Özelleştirme ve düzenleme
Piyasa gözetim ve denetiminin etkinliğini artırmak adına denetim faaliyetlerinin özelleştirilmesinin de tartışılmasını isteyen Yorgancılar, “Yüzbinlerce satış noktasının kamu tarafından etkin bir şekilde denetlenmesi oldukça zor ve maliyetli. Bu nedenle gözetim ve denetim faaliyetlerinin özelleştirilerek kamu tarafından yetkilendirilmiş denetim şirketleri veya deneticileri tarafından yapılması faydalı olabilecektir. Devletin ise sadece denetçileri, denetim şirketlerini denetler şekilde yapılandırılması etkinliği artıracaktır” dedi. 
Son Güncelleme: 29.08.2013 08:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.