BUHRANDAN ÇIKIŞ STRATEJİLERİNİ KONUŞTULAR

OSTİM Teknik Üniversitesi, “Ekonomik Buhran ve Buhrandan Çıkış Stratejileri” söyleşi programında CHP Ekonomi Masası Başkanı Faik Öztrak ile masa üyelerini ağırladı.

BUHRANDAN ÇIKIŞ STRATEJİLERİNİ KONUŞTULAR

OSTİM Teknik Üniversitesi, “Ekonomik Buhran ve Buhrandan Çıkış Stratejileri” söyleşi programında CHP Ekonomi Masası Başkanı Faik Öztrak ile masa üyelerini ağırladı.

27 Mart 2021 Cumartesi 10:57
BUHRANDAN ÇIKIŞ STRATEJİLERİNİ KONUŞTULAR

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek ve OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, CHP Ekonomi Masası Başkanı Faik Öztrak ile Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fethi Açıkel, Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Uşak Milletvekili Özkan Yalım, önceki dönem İzmir Milletvekili ve Masa Sekreteri Rahmi Aşkın Türeli’den oluşan masa üyelerini “Ekonomik Buhran ve Buhrandan Çıkış Stratejileri” söyleşi programında ağırladı.

“OSB’LERİN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR”

Programının açılışında konuşan Prof. Dr. Murat Yülek, OSTİM Teknik Üniversitesi’nin dünyada ve Türkiye’de bir OSB bünyesinde kurulan ilk üniversite olduğunu belirterek girişimci üniversite modeliyle yetkinlik temelli eğitim sistemi ile eğitim verdiklerini söyledi. Yülek, üniversitede akademisyenlerin sadece akademik alanda değil pratikte de deneyime sahip olduklarını ifade etti. OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise OSB’lerin bürokraside karşılaştığı zorluklara değinerek ülke ekonomisine büyük katkılar sunan OSB’lerin desteklenmesi gereğini vurguladı.

“2023 ROTASINDAN ÇIKILDI”

CHP Ekonomi Masası Başkanı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye’nin devlet krizi, ekonomik kriz ve koronavirüs krizinin iç içe girmesiyle büyük bir buhrana sürüklendiğini belirterek “Ülkemiz 2023 rotasından çıktı. 2023’te 2 trilyon dolar milli gelir vaat edildi. Bunu gerçekleştirmek için 2020’de milli gelirimizin 1,6 trilyon dolara ulaşması gerekiyordu ama 717 milyar dolar oldu. Türkiye’nin 2023 rotasından çıkmasının bedeli şimdilik 892 milyar dolar” dedi.  Ekonomi politikalarının başarısının çalışmak isteyen vatandaşlara iş bulmasıyla ölçüldüğünü kaydeden Öztrak, Türkiye’nin çalışma çağındaki nüfusunun her yıl 930 bin kişi civarında arttığını fakat vatandaşların işle buluşamadığını söyledi. Türkiye’nin gerçek işsiz sayısının 10 milyon 287 bin kişiye, işsizlik oranının ise yüzde 29,2’ye ulaştığını belirten Öztrak, özellikle salgın döneminde yeterli destek verilmemesi nedeniyle vatandaşların canı ile cüzdanı arasına sıkıştığını ifade etti.

“DESTEK 52 MİLYAR TL’DE KALDI”

Türkiye’ye benzer ülkelerin salgın döneminde vatandaşlarına milli gelirlerinin ortalama yüzde 3,6’sı kadar gelir desteği verdiğini belirten Öztrak, “Hükümet, vatandaşlarımıza bize benzer ekonomiler kadar destek verseydi, verilen desteğin 176 milyar TL olması gerekiyordu. Oysa destek 52 milyar TL’de kaldı. Bu paranın da sadece 6,5 milyar TL’si bütçeden verildi. Kalanı için işçinin kumbarası kırıldı, İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları ve vatandaşlarımızın yaptığı bağışlar kullanıldı. Vatandaşa destek vermede sondan ikinci sıradayız. Vatandaşa borç vermede ise baştan ikinci sıradayız” diye konuştu.

“ARTAN BORÇ RİSKİ”

Öztrak, önümüzdeki bir yıl içerisinde Türkiye’nin çevirmesi gereken dış borcun 190 milyar dolar, finanse etmesi gereken cari açığın ise 14 milyar dolar olduğuna dikkat çekerek, bu borcun çevrilebilmesi için en az 100 milyar dolara ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Buna karşın Merkez Bankası rezervlerinin 12 Mart 2021 itibariyle 43 milyar dolar eksi bakiye verdiğini belirten Öztrak, bunun kısa dönemde Türkiye’nin önündeki en önemli risk olduğunu ifade etti.

Son dönemde TÜİK Başkanı değişikliği, TÜİK Danışma Kurullarının lağvedilmesi, İnsan Hakları paketinin ölü doğması, parti kapatma ve milletvekilliği düşürme tartışmalarıyla yaratılan siyasi belirsizlik, İstanbul Sözleşmesi’nin feshi, Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirilmesi gibi pek çok hatanın üst üste yapıldığını söyleyen Öztrak, bunların faturasının Türkiye’nin yüksek faiz ile yüksek döviz kuru arasında sıkışmak olduğunu belirtti. Öztrak, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilmesi ve Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirilmesinin ardından, borsa şirketlerinin değerinin tek iş gününde yüzde 9 erdiğini, dış borcun TL karşılığının ise 254 milyar TL arttığını kaydetti.

BUHRANDAN ÇIKIŞ İÇİN DÖRT AYAKLI STRATEJİ

Türkiye’nin buhrandan çıkış için acil bir eylem planı uygulaması gerektiğini söyleyen Öztrak, ciddi bir tasarruf programının uygulanması, Merkez Bankası’nın başına güvenilir bir isim getirilmesi, buharlaştırılan 128 milyar dolar rezervin kimlere, hangi yöntemlerle satıldığının açıklanması, Ekonomik ve Sosyal Konsey’in derhal toplanması, KÖİ projelerindeki döviz garantilerinin TL’ye çevrilmesi, uluslararası standartlarda bir Kamu İhale Kanunu çıkarılması, İhvancı dış politikadan vazgeçilmesi ve erken seçimin yapılması gerektiğini belirtti. CHP’nin buhrandan çıkış için dört ayaklı stratejisinin ayrıntılarını anlatan Öztrak, “Bu stratejiyi uygulamak için ‘Üç Yeniye’ ihtiyacımız var. Yeni Kurallar, Yeni Kurumlar ve Yeni Kadrolar. Ülkeyi daha önce tarihindeki en derin krizlerden birinden çıkaran kadrolar bizde. Biz hazırız” ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 27.03.2021 11:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.