Bu fırsatlar kaçmaz!

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri için İzmir’de gerçekleşen 5. İktisat Kongresi ile Anayasa değişikliği çalışmalarının büyük fırsat olduğunu söyledi.

Bu fırsatlar kaçmaz!

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri için İzmir’de gerçekleşen 5. İktisat Kongresi ile Anayasa değişikliği çalışmalarının büyük fırsat olduğunu söyledi.

04 Kasım 2013 Pazartesi 13:14
Bu fırsatlar kaçmaz!


     Cumhuriyetin Kuruluşu ve İzmir İktisat Kongresinin 90. yılı nedeniyle bir açıklama yapan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, "Atatürk ve Cumhuriyeti birlikte kurduğu arkadaşlarına henüz borcumuzu tam olarak ödeyemedik. Zira muasır medeniyet seviyesine ulaşma ve onu aşma hedefinden hala oldukça uzaktayız. Bu nedenle Türkiye ekonomide ve siyasette yeni ve büyük bir sıçrama yapmak zorundadır. İhtiyacımız olan şey ekonomide inovatif üretim yapısı, siyasette ise nitelikli katılımcı demokrasidir. Bu da hem politika hem de ekonomi karar birimlerinde bakış açısı boyutuyla paradigmal yenilenmeyi zorunlu kılıyor" dedi.

“2023 hedefi için çok çalışmalıyız”
Türkiye'nin sahip olduğu potansiyeller ile bu potansiyellerden yararlanma düzeyine bakıldığında çok büyük bir uçurum bulunduğuna dikkat çeken ve 10. büyük ekonomi olma hedefi için çok çalışmamız gerektiğini vurgulayan Yorgancılar’ın açıklaması şöyle;  "Potansiyelimiz heyecan verici düzeydedir, ancak 90 yılda, özellikle de Atatürk sonrası dönemde aldığımız mesafe düşündürücüdür. Türkiye'nin her şeyden önce yeni bir toplumsal sözleşme yani anayasaya ihtiyacı vardır. Yürütülmekte olan anayasa  çalışmaları bu nedenle büyük bir fırsattır. Çağdaş katılımcı demokrasi için tüm partilerin siyaset üstü tavır takınması, muasır medeniyeti referans alması gerekiyor.

“Küresel finans krizi aşılamadı”
Diğer taraftan beşincisi 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenen İzmir İktisat Kongresi de gerek dünya gerekse Türkiye ekonomisinde dönüşüm arayışları ve zorunluluğunun ortaya çıktığı bir döneme denk gelmiştir. Bu nedenle İzmir İktisat Kongresi’nin büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın ve Türkiye'nin finans öncelikli vizyonunu üretim ve ticaret yönünde değiştirmesi gerektiği artık yüksek sesle dillendirilmeye başlanmıştır. finansal varlık ve işlemlerin düzeyi reel ekonomiyi tehdit eder hale gelmiştir. Ayrıca 2007'de başlayan küresel finans krizi hala aşılamamıştır ve yeni bir küresel vizyon oluşturulmadan kısa sürede de aşılabilecek gibi görünmemektedir.

“Yüksek büyüme hızlarına ihtiyaç var”
Küresel likidite bolluğu nedeniyle büyümesini daha çok dış kaynağa ve özellikle de sıcak paraya bağlayan Türkiye'nin iddialı 2023 hedefleri için sürdürülebilir yüksek büyüme hızlarına ihtiyacı var. Bunun içinde sürdürülebilir rekabet gücü yüksek sektörleri ön plana çıkarmamız gerekiyor. Üretim ve reel ekonomi ülkemiz ekonomi politikalarının önceliği olmalıdır. Ülkemizin ilk ve en eski Kongresinde bu konuların tartışılması ve 2023 yol haritasının oluşturulması gerekiyor. Büyük önder Atatürk'ün dediği gibi daha çok çalışmaya ihtiyacımız var. Ancak bu çalışmanın "ne için" ve "nasıl" sorularına yeni cevaplar vererek yapılması gerekiyor. Kongrenin bu bağlamda gerçekten bir fırsata dönüştürülmesi en büyük temennimizdir."

 

 

Son Güncelleme: 04.11.2013 13:28
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.