BAŞKENTİN SANAYİ KİMLİĞİ

Başkentin sanayi kimliğini güçlendiren İvedik OSB’de çarkların hızı üretim aşkıyla daha da hızlı dönüyor. İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, “2020 yılında bölgemizin elektrik tüketimi 169 milyon 952 bin kilovat saat oldu” diyor.

BAŞKENTİN SANAYİ KİMLİĞİ

Başkentin sanayi kimliğini güçlendiren İvedik OSB’de çarkların hızı üretim aşkıyla daha da hızlı dönüyor. İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, “2020 yılında bölgemizin elektrik tüketimi 169 milyon 952 bin kilovat saat oldu” diyor.

11 Mayıs 2021 Salı 09:45
BAŞKENTİN SANAYİ KİMLİĞİ

Haber: Tuğçe EROL

120 bin kişiye iş ve aş verilen İvedik OSB, Ankara sanayisinin mihenk taşı... Doluluğu yüzde 98 olan OSB, pandemiye kulak asmadan her noktasında çarkları hızla döndürüyor. Sanayi gazetesine konuşan İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, “Kentin merkez lokasyonunda üretim yapan mega bir OSB’yiz, Ankara sanayisine kimlik kazandıran faaliyetler yürütüyoruz” dedi. 1987 yılında Ankara’nın yeni sanayi bölgesi olarak tespit edilen ve 38 kooperatifin oluşturduğu sinerji ile kurulan İvedik OSB’de bugün 8 bin 300 firmanın efor sarf ettiğini söyleyen Gültekin, Ankara ekonomisinin yapı taşları arasında yer aldıklarını ifade etti. Pandemi dönemine rağmen birçok ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Gültekin, “2020 yılında bölgemizin elektrik tüketimi 169 milyon 952 bin kilovat saat oldu” diye konuştu. Bölgeyi yalnızca Ankara’nın değil, Türkiye’nin en önemli sanayi bölgelerinden biri haline getiren İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, yüzde 98 doluluğuyla OSB’nin istihdamda önemli bir sorumluluk üstlendiğini söyledi.

7 BİNİN ÜZERİNDE

İvedik OSB’de elektrik tüketiminin bir önceki yıla göre yüzde 3,6 oranında arttığını anlatan Gültekin, “Bu rakam da bizim üretimi asla bırakmadığımızın en büyük kanıtıdır. Ayrıca toplam elektrik abone sayımız 8 bin 940 oldu. Hiçbir abonemizin 6 ay içerisinde borçtan kaynaklı elektriği kesilmedi ve üretimleri aksamadı. Buna bağlı olarak herhangi bir icra faaliyeti de gerçekleşmedi. Bölgemizdeki bir sanayi abonesi bölge dışındaki sanayi abonesine kıyasla yüzde 33 daha ucuz elektrik kullanıyor. Bu da bizim üretimi kolaylaştırıcı yönümüze vurgu yapan bir özelliğimiz” şeklinde konuştu. Gültekin, bölgelerindeki parsel sayısının ise 7 binin üzerinde olduğunu kaydetti.

DOĞRU ÜRETİM ÜZMEDİ

Toparlanmayla birlikte böyle bir dönemde büyük tesislere yarı mamul ve yedek parça imal ederek tedarik sağlayan OSB firmalarını kollamak gerektiğinin altını çizen Hasan Gültekin, “Onların önünü açmamız gerekiyor. Bizim öteden beri uğraşımız, bu firmaların ufak çaplı da olsa kendi ürünlerini ortaya koyup ihracat yapmalarını sağlamaktır. İhracatı geliştirme projeleriyle bunu destekledik. Bu anlamda yaptığımız çalışmalar neticesinde de büyüyen ve ürünlerini ihraç eden firmalarımız var. Buradan hareketle Türkiye teknolojik altyapısını iyileştiriyor” değerlendirmesini yaptı. Gültekin, yerli ve milli üretimlerle kendilerini ortaya koyduklarını, teknolojik bağlamda da dönüştüklerini söyledi. Ülkece teknoloji tabanlı üretime hazır olunduğunu belirten Gültekin, “Biz de İvedik OSB olarak fırsatları değerlendiriyoruz. Firmalarımız ihtiyaç duyulan noktada gerekli üretim desteğini eksiksiz sağlıyoruz. Zor dönemlerde bile önemli üretimler yapan işletmeler gerçekten yaptıkları işlerin karşılığını aldılar ve pandemiden olumsuz etkilenmediler. Hep söylediğimiz gibi doğru üretim ve doğru ürün üreticisini üzmedi. Lakin artık, iç piyasadaki şartlarla üretmek ve satmak değil, dış piyasayı da düşünmek zorunda olduğumuz bir dönemdeyiz. İvedik OSB olarak birçok ülkeye ihracat yapıyoruz” diye konuştu.

MEGA BİR YATIRIM

Teknoloji yatırımlarından bahseden Başkan, bölge içerisinde konuşlanan TGB’ye de parantez açtı. İvedik OSB’nin yüzde 95, Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin yüzde 5 ortaklığı ile 75 bin metrekarelik bir alanda kurulan Teknopark Ankara’nın, ortak üretim atölyeleri, teknoloji transfer ofisi (TTO), endüstriyel tasarım, prototipleme ve kuluçka merkezlerinin yanında, etkinlikler için bin kişilik çok amaçlı salona, 250 kişilik amfi salona, 100 kişilik VIP konferans salonuna ve 7 adet toplantı salonuna sahip olduğunu anlatan Gültekin, “TGB’miz, girişimcilerin ihtiyaçlarını karşılama konusunda yeterli altyapıya sahip. 2017 yılı Mayıs ayında faaliyete geçen Teknopark Ankara’da yer alan girişimcilerin bölgede yürüttükleri faaliyetlerle ilgili 15 patent, 4 faydalı model, 18 marka, 7 endüstriyel tasarım ve 3 CE belgesi tescil başvurusu mevcut” bilgilendirmesini yaptı.

İHA - SİHA ÜRETİM ÜSSÜ

İvedik OSB olarak 2006-2007’den sonra bölgede geleneksel yöntemlerden uzaklaşan teknolojik altyapıyı kurmak için çaba sarf ettiklerini dile getiren Gültekin, “Bölge, uygulamalı bir teknopark olması sebebiyle, firmalara yaptıkları AR-GE çalışmalarını geliştirip, daha sonra teknopark içerisinde prototiplerini yapma fırsatı sunuyor. Genç girişimcilere ev sahipliği yapmak ve büyümelerini hızlandırmak amacıyla kurulan Nar Kuluçka Merkezinin yanı sıra, Merkez bünyesinde, girişimcilerin proje sonucunda elde edecekleri çıktıyı oluşturabilmeleri için tasarım ve prototip merkezi olan Nar Atölye hizmet veriyor. Ayrıca girişimciler büyük hacimli endüstriyel ürünlerinin prototiplenmesi amacıyla 3 bin metrekarelik kiralanabilir alanlar da bulunuyor” açıklamasında bulundu. Teknopark Ankara’nın kurduğu TTO birimi, üniversite-sanayi iş birlikleri, kamu destekleri, sınai mülkiyet hakları,  ticarileşmeleri, girişimcilik modülleriyle firmaların yaptığı AR-GE çalışmalarına akademik, ticari ve iş birliği danışmanlıkları yapıyor. Teknopark Ankara’nın yüzde 50’si savunma sanayi ve havacılığa yönelik firmalardan oluşmakla birlikte, yazılım, elektronik, enerji, medikal sektörlerinde de pek çok proje yürütülüyor. Nitelikli savunma sanayi projeleriyle ilgilenen birçok firmaya sahip olan bölgede, İHA’lar ve SİHA’lar üretiliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.