BAKANLIK “KARŞILIĞI OLAN ÇEKLER ÖDENECEK” DEDİ

Bugün yürürlüğe giren düzenleme ile ibraz tarihi 30 Nisan ile 31 Mayıs olan çeklerin ödemelerinin 1 ay ertelenmesi, piyasalarda kaosa neden oldu. İş insanları ve sanayicilerin tepkisi üzerine Bakanlık, karşılığı olan çeklerin ödeneceğini duyurdu.

BAKANLIK “KARŞILIĞI OLAN ÇEKLER ÖDENECEK” DEDİ

Bugün yürürlüğe giren düzenleme ile ibraz tarihi 30 Nisan ile 31 Mayıs olan çeklerin ödemelerinin 1 ay ertelenmesi, piyasalarda kaosa neden oldu. İş insanları ve sanayicilerin tepkisi üzerine Bakanlık, karşılığı olan çeklerin ödeneceğini duyurdu.

30 Nisan 2021 Cuma 16:24
BAKANLIK “KARŞILIĞI OLAN ÇEKLER ÖDENECEK” DEDİ

Ticaret Bakanlığı’nın tarafından Kovid-19 salgını nedeniyle tam kapanma döneminde çek ibrazı ve ödemelerinde yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla yapılan yeni düzenleme, piyasalarda kaosa neden oldu. Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7318 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da, ibraz süresinin son günü 30 Nisan ile 31 Mayıs arasına isabet eden çeklerin, bu tarihler arasında ibraz edilemeyeceği, 1 Haziran'dan sonra kalan süre için ibraz işlemi yapılabileceği belirtildi. Ayrıca 30 Nisan ile 31 Mayıs tarihleri arasında vadesi gelen kambiyo senedine dayalı alacaklar hakkında da bu tarihler arasında icra ve iflas takibi başlatılamayacağı, ihtiyati haciz kararı verilemeyeceği ve başlamış olan takiplerin duracağı, kamu alacakları hakkında 30 Nisan 2021 ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında icra ve iflas takibi başlatılamayacağı kaydedildi.

BÜYÜK TEPKİLERE NEDEN OLDU

Bu kararın ardından ibraz tarihi bugün olan çek alacaklıları, çek verenin hesabında karşılığı olduğu halde alacaklarını bankadan tahsil edemedi. İş insanları ve sanayiciler, oluşan kargaşaya büyük tepki gösterirken Ticaret Bakanlığı, kaosu sona erdirmek amacıyla yaptığı açıklamada, ibraz süresinin son günü 30 Nisan-31 Mayıs 2021 tarihleri arasına isabet eden çeklerin bankaya ibrazı halinde, çek hesabı sahibinin hesabında çekin karşılığının bulunması kaydıyla ödeneceğini duyurdu. Bakanlık açıklamasında karşılığı bulunmayan çekler için ise 1 Haziran 2021 tarihinden önce “karşılıksızdır” işlemi yapılmaması gerektiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, bu hususta oluşan tereddütleri gidermek ve uygulama birliğini sağlamak üzere ilgili kurumlara bildirim yapıldığı ifade edildi. Bakanlık, açıklamasının hemen ardından 7318 sayılı kanunun uygulama tebliğini de yayımladı.

“SUİİSTİMALE FIRSAT VERİYOR”

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, çek tahsili ve icra süreçleri ile ilgili düzenlemeler yapılırken bazı alanların eksik bırakılmasından dolayı yaşanan kaosun, ciddi bir belirsizliğin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirterek “Her ne kadar saatler içinde bu konuda düzeltmeler yapılsa da bu tür kararların gerçeklerle ve piyasaya yansıyacak olumsuzlukların önceden hesaplanarak yapılması önemlidir. Çünkü alınan bu kararlar, böylesine önemli bir süreci suiistimal ederek kendi çıkarı için kullanmaya çalışan insanlara fırsatlar verirken, diğer yandan sanayicinin kendi finansal sorumluluklarını da aksatabilmektedir” dedi.

Finans gibi bir dakikanın bile çok önemli olduğu biri konuda, bu tür uygulamaların sektör gerçekleri ve piyasa gerçekleri değerlendirilerek, sektörlerle istişare edilerek karara bağlanması gerektiğini vurgulayan Bahçıvan, “Bugün birçok işletmenin kamuya, personeline, dış ticaretteki iş ortaklarına karşı olan finansal sorumlulukları devam ederken, çek ayağının tartışmalı ve tek taraflı olarak kesilmesi, en ciddi firmalarımızda dahi yaratacağı belirsizlikle, çok önemli bir açmaza neden olabilmektedir” diye konuştu.

“TAHSİLATA TEKRAR BAŞLANDI”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda karşılığı olan çeklerin ödenmemesinin bütün sistemi kilitlediğini belirterek, "Bu sorunun acilen çözülmesini, tüm iş dünyamız adına talep ediyoruz" ifadesini kullandı. Hisarcıklıoğlu, ilerleyen saatlerde tekrar bir paylaşım yaparak “Ticaret Bakanlığı'nın genelgesi kapsamında çek takas işlemleri ve karşılığı olan çeklerin tahsilatına tekrar başlanmıştır” dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ise “Kapanma sürecinde çek ödemelerinin ertelenmesi kararı ticari sistemin tıkanmasına yol açtı. Üyelerimiz, bankalar açıkken ve diğer ödemeler de yapılıyorken, çeklerin ödenmemesinin, hatta karşılığı varken ödenmemesinin sorun olduğunu iletiyor. Üyelerimiz adına çözüm talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.