BAKAN VARANK ULUDAĞ EKONOMİ ZİRVESİNDE

Bakan Varank, Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne video konferans yöntemiyle katıldı.

BAKAN VARANK ULUDAĞ EKONOMİ ZİRVESİNDE

Bakan Varank, Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne video konferans yöntemiyle katıldı.

25 Mart 2021 Perşembe 12:37
BAKAN VARANK ULUDAĞ EKONOMİ ZİRVESİNDE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programının ilk çağrısına bugün itibarıyla çıkıldığını kaydederek, “Program kapsamında orta büyüklükteki işletmelere 6 milyon, küçük ölçekli işletmelere de 1,5 milyon liraya kadar destek sağlayacağız. Çağrımız, 18 Mayıs'a kadar açık.” dedi.

Bakan Varank, Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne video konferans yöntemiyle katıldı. Buradaki konuşmasında, Covid-19 salgınının ekonomiye olan etkisine değinen Varank, şunları söyledi:

Pozitif ayrıştık

Küresel ekonominin yüzde 3’ten fazla küçüldüğü bir yılda, uyguladığımız etkin politikalarla dünya genelinden pozitif ayrışmayı başardık. 2020 yılında kaydettiğimiz yüzde 1,8’lik büyüme ile Çin’in ardından G-20 ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranına ulaşan ikinci ülke olduk. Bu başarı, ekonomimizin salgın sonrası dönemdeki potansiyeli için önemli mesajlar barındırıyor. 2020 yılı son çeyreğinde G-20 ülkeleri arasında sanayi üretimini en çok artıran ülke olduk.

Ar-ge harcamaları

Son 18 yılda destek sistemimizden faydalanan bin 608 Ar-Ge ve tasarım merkezi faaliyete geçti. Uyguladığımız politikalarla Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranını 2002-2019 arasında yaklaşık iki kat artırarak yüzde 1,06'ya ulaştırdık. Bu harcamaların yüzde 64'ünü, finansmanın ise yüzde 56'sını doğrudan özel sektör gerçekleştiriyor olması. Aynı dönemde, Ar-Ge yapan insan kaynağımız yaklaşık 4 kat artışla 306 bine ulaştı. Ar-Ge altyapısı ve insan gücüne yaptığımız yatırımlarla, yıllık patent başvuru sayısı da yaklaşık 10 kat artarak 20 bine yaklaştı.

504 bin kobiye destek

Sanayimizin gelişimine etki eden bir diğer önemli politika alanı ise KOBİ’ler ve girişimcilik. Bildiğiniz üzere ülkemizdeki işletmelerin yüzde 99’unu KOBİ’ler oluşturuyor. Sanayinin lokomotifi konumundaki KOBİ’lerimizin gelişip büyümesini, daha fazla üretim, ihracat ve istihdam sağlamasını destekliyoruz. 2002 yılından bugüne KOSGEB aracılığıyla 504 bin KOBİ’ye 7,8 milyar liraya yakın katkıda bulunduk.

Çarklar dönüyor

Son dönemde birileri bazı idari tasarrufları bahane ederek bir kaos ortamı oluşturma, yatırımcıları tedirgin etme gayreti içinde. Türk ekonomisi bu tür tezviratlara karşı güçlüdür. Son günlerde finansal piyasalarda yaşanan dalgalanmaların Türkiye ekonomisinin gerçekleriyle örtüşmediğini ifade etmek istiyorum. Güçlü sanayi alt yapımızla üretim çarkları tüm hızıyla dönmeye devam ediyor. Ekonomi alanındaki bakanlıklarımızla tam bir koordinasyon içinde Türkiye’nin rotasını yatırım, üretim, istihdam ve ihracatta tutmakta kararlıyız.

Kosgebin yeni çağrısı

KOSGEB’in yeniden kurguladığımız Ar-Ge programını bu zirve aracılığıyla tüm girişimcilerimize duyurmak isterim. Yeni programa Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı adını verdik. Önceki halinden farklı olarak bir ürün geliştirme destek modülü ekledik. KOBİ’lerimiz çağrı esaslı olarak, belirlenen sektörlerde üst limitleri arttırılmış bu programdan faydalanabilecek. İlk çağrıya bugün itibarıyla çıkıyoruz.

Öncelikli iki sektör

Çağrıda, imalat sanayisinde destekleyeceğimiz öncelikli iki sektörü belirledik. Biri otomotiv diğeri elektronik. Elektrikli veya hidrojen ile çalışan motorlu kara taşıtları, pil, yakıt hücresi ve batarya teknolojileri gibi konularda Ar-Ge, inovasyon ve Ür-Ge projelerini destekleyeceğiz. Elektronik sektöründe de işletmelerin 5G gibi yeni nesil mobil haberleşme teknolojileri alanındaki Ar-Ge, inovasyon ve Ür-Ge projelerine destek sağlayacağız. Her iki bileşen kapsamında destekleyeceğimiz KOBİ’ler, TOGG gibi vizyoner projelerde tedarik ekosistemin oluşmasına önemli katkılar verecek.

Kobilere davet 

Program kapsamında orta büyüklükteki işletmelere 6 milyon, küçük ölçekli işletmelere de 1,5 milyon liraya kadar destek sağlayacağız. Çağrımız, 18 Mayıs’a kadar açık. Bu alanda faaliyet gösteren KOBİ’lerimizi bu destekten faydalanmaya davet ediyorum.

Ar-Ge, Ür-GE ve İnovasyon Destek Programına başvuru için: edevlet.kosgeb.gov.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.