AYAKKABICILIKTA MARKA OLACAK

Ayakkabıcılık ve tekstil sektöründeki atılımlarıyla istihdam sayısını yükselten Şanlıurfa, Şanlıurfa OSB’nin fabrikalaşma hamleleriyle bölgesinde fırtına estirecek. OSB’leşme ve kümelenme çalışmalarına da öncelik veren kent, Orta Doğu da ihracat odaklı OSB için ise geriye sayıyor.

AYAKKABICILIKTA MARKA OLACAK

Ayakkabıcılık ve tekstil sektöründeki atılımlarıyla istihdam sayısını yükselten Şanlıurfa, Şanlıurfa OSB’nin fabrikalaşma hamleleriyle bölgesinde fırtına estirecek. OSB’leşme ve kümelenme çalışmalarına da öncelik veren kent, Orta Doğu da ihracat odaklı OSB için ise geriye sayıyor.

11 Ocak 2021 Pazartesi 14:19
AYAKKABICILIKTA MARKA OLACAK

 

Haber: Ümit UÇAR

Üretim neferlerinin emeğiyle ve cazibesini artıran sektörleriyle büyüyen Şanlıurfa, OSB’leşme ve fabrikalaşma hamlelerini sağlam atıyor. Sanayi TV’ye konuşan Şanlıurfa OSB Müteşebbis Heyet Üyesi olan Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, hem üretim hem de tüketim kapasitesi yüksek olan kentin, özellikle ayakkabıcılık ve tekstil sektörlerinde rüştünü ispat etme hedefinde olduğunu belirtti. Bünyesinde 26 bin kişiye istihdam sağlayan Şanlıurfa OSB’de katma değerli sektörlere doğru bir kayma yaşandığının bilgisini veren İsmail Çetinkaya, 6’ncı bölge teşviklerinden faydalanan kentte yatırımcılara ciddi destek ve avantajlar sağlandığına değindi. Ayakkabıcılık sektöründeki çalışan sayısını 136 kat artıran Şanlıurfa’nın kümelenme çalışmalarını da OSB bazlı yürütmeye odaklandığının bilgisini veren Çetinkaya, gelecek dönem hedeflerini ise şöyle açıkladı: “Orta Doğu’da ihracat odaklı bir OSB kurma çalışmamız var. Ayakkabıcılık sektörünü büyütmeyi, tekstil sektörünü de geliştirmeyi planlıyoruz.”

 

26 BİN ÜRETİM EMEKÇİSİ

Şanlıurfa’yı ve ekonomisini bizlere tanıtabilir misiniz?

2,5 milyon nüfuslu Şanlıurfa olarak, Türkiye’nin en genç nüfusuna sahibiz. Türkiye’nin yaş ortalaması 34 iken, kentimizde 23. Dolayısıyla insanlarımıza iş, aş bulmak ve istihdam edebilmek temel önceliğimizdir. Coğrafi olarak hem Irak’a, hem Suriye’ye, hem de İran’a yakınız. Adana ve Mersin havalimanlarına yakınız. Otobanlarımız taşımacılığa uygun. Hem üretim, hem de tüketim kapasitesi yüksek Şanlıurfa’nın. Bir tarım şehriyiz. Atatürk Barajı’nın ve GAP idaresinin başkenti olarak, ekilebilir alanların yüzde 10’u ilimizde. Sulanabilir alanlar yakın zamanda yüzde 25’e çıkacak. Ticaret, turizm ve imalat da keza bizlere katkı sağlıyor. Pamuk ve fıstık üretiminde Türkiye birincisiyiz. Küçükbaş hayvan üretiminde Türkiye 3’üncüsüyüz. Şanlıurfa OSB’miz de ciddi istihdam yaratmaktadır. 26 bin kişi OSB’mizde çalışıyor. Önemli bir kısmı tekstil ve ayakkabı gibi emek yoğun sektörlerde istihdam ediliyor.

 

OSB ENTEGRASYONU

Şanlıurfa OSB’nin bölgeye katkıları neler oldu?

Şanlıurfa OSB, 1989 yılında kuruldu. 2015’te 1’inci ve 2’nci OSB’leri birleştirerek, yatırımcının önünü açmak amacıyla tek bir OSB haline getirdik. Yaptığımız çalışma ülkemizde model oldu ve birçok OSB birleşme yoluna gitti. 1.713 hektarlık OSB’mizde 26 bin kişi çalışıyor. 982 hektarımız sanayi parseli olarak ayrılmış durumda. Ana üretim kalemlerine baktığımız zaman; ilk zamanlar tarım ve tarıma dayalı üretim öncelikliydi. Çırçır ve iplik fabrikalarının yanı sıra fıstık ve zeytincilikle alakalı fabrikalar da mevcuttu. Son zamanlarda ise katma değeri yüksek alanlara kaydık. Bu anlamda makine gibi sektörler öne çıkmış durumda.

 

6’NCI BÖLGE AVANTAJI

Bölgeye yatırım yapacak sanayiciye nasıl yol gösteriyorsunuz?

Urfa’ya yatırım yapacak sanayiciler için de pozitif noktalar var. Bizler Valilik ve OSB yönetimi olarak tüm yatırımcının yanındayız. Hepsinin görüşme taleplerini değerlendirerek pozitif dönüş yapıyoruz. Yatırımları kolaylaştıracak ne varsa onlara seferber etmiş durumdayız. OSB’de yatırımcıyla içli dışlı bir yönetim modelimiz var. Şanlıurfa, önemli bir teşvik noktasında. 6’ncı bölgedeyiz bizler de. Yatırımcı Şanlıurfa’ya geldiğinde devletin kendisine sunduğu birçok imkândan faydalanıyor. 500 bin TL’nin üzerinde yatırım yapan yatırımcılara KDV istisnası var. Gümrük Vergisi muafiyeti ve vergi indirimi var. Sigorta Primini devlet destekliyor. Gelir Vergisiz Stopaj Desteği 10 yıl sürüyor, faiz indirimi de çok önemli. Kredilerde de indirim söz konusu. Bunlar bölgemize yapılacak yatırımları ciddi derecede teşvik eden unsurlar. Teşviklerden faydalanan işletmelerin sayısında artışlar da görüyoruz. İstihdamda ve yatırım miktarında da geçmiş yıllara nazaran 10 kata varan artışlar var. Kentimizin misafirperverliği, yatırımcısına kucak açmasından da belli olmaktadır. İklimimiz, güneş alma süremizin uzunluğu ve havaalanımızın Türkiye’nin en uzun pistine sahip oluşu da cazibemizi artırıyor.

 

136 KAT ARTTI

6 fabrika hangi alanda yatırım yapacak?

Bizler, devletin uygulamış olduğu teşviklerin yanında, gerek Valilik, gerek belediyeler, gerekse de OSB’ler olarak artı işler yapma derdindeyiz. 2016’da startı verilen proje kapsamında 13 tane fabrika yapıldı. 3 bin 360 metrekarelik fabrikalar bunlar. 13 fabrika ile burada ayakkabı sektörünü oluşturalım diye isim yapmış sektör fabrikalarına uygun fiyata tahsisler yaptık. Düşük bedellerle hazır yapılmış fabrika veriyoruz kendilerine. Tek istediğimiz belli sayıda istihdam yaratmaları. Projemiz başarılı olunca, yerel yönetimlerimizi de organize ederek bir protokol yaptık yakın zamanda. Büyükşehir Belediyemiz imzacı oldu. Belediyemiz ilk etapta 6 adet fabrika yapacak. Bizlere ayakkabı sektöründen önemli firmalar başvuruyor bununla ilgili. Fabrika biter bitmez onlarla protokoller yapacağız. Böylece yöre insanına istihdam olanağı sunmuş olacaklar. İlimizin katma değeri ve ihracat rakamları büyüyecek. Çalışmalarımız aynı hız ve kararlılıkta devam edecek. 2013 yılında, Şanlıurfa’da ayakkabıcılık sektöründe 4 firmamız ve toplam 11 çalışanımız varken, 2019 yılı itibariyle firma sayımız 9 ve çalışan sayımız da 1.500’leri buldu. Bu ciddi bir rakam ve artırma çalışmalarımıza devam edeceğiz.

 

OSB BAZLI KÜMELENME
Bölgenizde ayakkabıcılığa dönük bir kümelenme çalışması olacak mı?

Tabi... Biz artık zamanın ruhunu yakalamaya çalışıyoruz; çünkü kümelenme çalışmaları hem OSB’ler hem de yatırımcılar için ciddi avantajlar sağlıyor. Ayakkabıcılar için bir kümelenme oluşturmuştuk. Onu büyüterek devam ettiriyoruz. Aynı şekilde, tekstil sektörü için de benzer bir çalışmamız var. Türkiye İhracatçılar Meclisi ile 2012’de bir protokol yaptık, belirli bir bölgeyi onlara tahsis ettik. Başvuruları aldık, bir kısmının yatırım faaliyetleri başladı. İhtiyaca göre kümelenme çalışmalarımız sürecek.  Gıda ve hayvancılık temalı OSB’lerimiz var. OSB bazında kümelenmeyi de teşvik ediyoruz.

 

İKİ ANA KRİTER
İlerleyen yıllarda ne tür projeler gerçekleştireceksiniz?

Suriye’ye, Irak’a ürün gönderebiliyoruz. Akçakale ilçemizde Orta Doğu OSB’mizi yapma çalışmalarımız başladı. Orta Doğu’da ihracat odaklı bir OSB kurma çalışmamız da var. Ayakkabıcılık sektörünü büyütmeyi, tekstil sektörünü de geliştirmeyi planlıyoruz. Bu iki sektör, işsizlik sorunumuza çözüm bulacak emek yoğun sektörler. Ayrıca ihracata dönük, katma değeri yüksek sektörleri de çok önemsiyoruz.  Özellikle son zamanlarda ciddi talep olduğundan, tahsis yaparken daha seçici davranmaya başladık. İki büyük kriterimiz ise katma değer ve istihdam. OSB’leşmeye, OSB’lerimizi büyütmeye çalışıyoruz. Amacımız el birliği ile önce kentimize sonra ülkemize ciddi bir katkı sağlamaktır.

Son Güncelleme: 18.01.2021 09:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.