“ATIL FABRİKALAR KENTSEL KALKINMA İÇİN FIRSAT”

Kadir Has Üniversitesi UNESCO Dünya Mirası Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Yonca Kösebay Erkan, endüstrileşme ile birlikte şehirlerde terk edilen fabrikaların ve atıl kalan endüstri tesislerinin kentsel kalkınmaya araç olabilecek şekilde yeniden kullanıma açılabileceğini söyledi.

“ATIL FABRİKALAR KENTSEL KALKINMA İÇİN FIRSAT”

Kadir Has Üniversitesi UNESCO Dünya Mirası Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Yonca Kösebay Erkan, endüstrileşme ile birlikte şehirlerde terk edilen fabrikaların ve atıl kalan endüstri tesislerinin kentsel kalkınmaya araç olabilecek şekilde yeniden kullanıma açılabileceğini söyledi.

13 Ekim 2020 Salı 08:46
“ATIL FABRİKALAR  KENTSEL KALKINMA İÇİN FIRSAT”

Kadir Has Üniversitesi’nin gelenekselleştirdiği ve ekonomiden tarihe, sosyolojiden tasarıma birçok konunun ele alındığı “Herkese Açık Kolokyum”un 18’incisi Kadir Has Üniversitesi UNESCO Dünya Mirası Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Yonca Kösebay Erkan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.  Etkinlikte Prof. Dr. Erkan, atıl fabrikaların ve endüstri tesislerinin kentsel kalkınma için önemine değindi.

YouTube ve Zoom üzerinden online olarak düzenlenen kolokyumun açılışını Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz yaptı. Rektör, Prof. Dr. Kösebay Erkan’ın kültürel sürekliliğin bir aracı olarak endüstrileşme, toplumsal değişim ve kültürel mirasın korunması üzerine yaptığı çalışmalarla gurur duyduğunu ifade etti.

 

ENDÜSTRİLEŞME KÜLTÜREL KOPUŞ DA GETİRDİ

Prof. Dr. Yonca Kösebay Erkan yaptığı sunumda, endüstrileşmenin Osmanlı modernleşmesine olan etkilerini demiryolları üzerinden inceleyerek, toplumsal değişimden ve bu değişimin izlerinin kültürel mirasın korunması aracılığıyla bugüne ve geleceğe aktarılması için yürüttükleri çalışmaları anlattı.  

Prof. Dr. Yonca Kösebay Erkan, endüstrileşme etkisindeki son iki yüzyıllık dönemde, korunan kültür varlıkları üzerinden kültürel sürekliliğin izlerini okumanın mümkün olduğunu söyledi. 3. Endüstri Devriminden sonra çevre hareketlerinin de oluşmaya başladığını belirten Prof. Dr. Yonca Kösebay Erkan, “Bu dönemde metropolleşme dediğimiz seviyeye geliniyor. Kömüre dayalı buharlı üretim teknolojisinin 1970’lere geldiğimizde tümüyle terk edilmesi fabrikaların, endüstri tesislerinin âtıl bir şekilde şehirlerde kalmasına neden oldu” diye konuştu.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR KAYNAK

1970’lerde tanımlanan çevre sorunlarının günümüzde küresel iklim değişikliği gibi kendini ispat etmiş bir olguya dönüşmesiyle birlikte sürdürülebilir kalkınmaya dikkat çeken Prof. Dr. Yonca Kösebay Erkan, artık büyüyen kentlerin metropolü de aşarak bölgeleri kapsamaya başladığını belirterek, “Nüfusa baktığımız zaman 1. Endüstri Devrimi sırasında bütünüyle kırsal bir nüfus söz konusu iken 2050’lere geldiğimiz zaman yüzde 70 oranında kentli olacak bir nüfustan bahsediyoruz. Bu noktada da bir önceki dönemde kentlerin çeperinde kurulmuş olan fabrikalar bu gün kent merkezlerinde terk edilmiş durumda olduklarından bu tesisler günümüz kentleri için bir fırsat olarak görülmeye başlandı. Şu an yürüttüğümüz AB projemizin konusu da bu. Endüstri mirası dediğimiz bu yapıların sürdürülebilir kentsel kalkınmaya araç olabileceğini ve kültürel bir kaynak olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.