banner250

ASPİLSAN'DAN TERZİ USULÜ TASARIM

Kayserili vatandaşların alın teri ve bağışlarıyla dönemin üretim açığını kapatmak için kurulan ASPİLSAN, sivil araç ve gereçler için de batarya üretme arifesinde. 150’nin üzerinde ürün çeşidi bulunan kuruluş, “custom design” ile müşterilerinin ve TSK’nın ihtiyaçlarına cevap veriyor.

ASPİLSAN'DAN TERZİ USULÜ TASARIM

Kayserili vatandaşların alın teri ve bağışlarıyla dönemin üretim açığını kapatmak için kurulan ASPİLSAN, sivil araç ve gereçler için de batarya üretme arifesinde. 150’nin üzerinde ürün çeşidi bulunan kuruluş, “custom design” ile müşterilerinin ve TSK’nın ihtiyaçlarına cevap veriyor.

07 Ocak 2020 Salı 08:36
ASPİLSAN'DAN TERZİ USULÜ TASARIM

Röportaj:Ümit Uçar

ÜRETİMİN AKÜSÜ
Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonraki ambargo dönemini müteakiben ihtiyaç duyulan batarya ve pil ihtiyacını gidermek için halkın teşebbüsleri ve emekleriyle kurulan Askeri Pil Sanayi (ASPİLSAN), yerli ve milli üretim atağını besleyen mühendisliğiyle Türk savunma sektörünün önemli aktörlerinden bir tanesi. Birkaç yıl önce sivil uçaklar için de akü üretmeye başlayan şirket, İHA ve SİHA’lara batarya tasarımlarına destek verme konusunda kolları sıvadı. Kayseri’de başlayan serüvenin önemli bir kıvılcım başlattığını Sanayi Gazetesi’ne anlatan ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy, zaman içerisinde geliştirdikleri AR-GE kabiliyeti ve terzi usulü özel tasarımlarla muadillerinden farklılaştıklarını söyledi. Çizdikleri vizyonun ülkece benimsenen yerli üretim seferberliğiyle paralel olduğunu söyleyen Özsoy, “Yakın zamanda yeni tesislerimizde tamamen yerli ve milli pil ve bataryalarla ülkemizin bu alandaki açığını belli oranda kapatmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Özsoy, AR-GE politikalarını hangi eksende inşa ettikleri hakkında da önemli bilgiler verdi. İşte satırbaşları:

ORDUYA BÜYÜK ARMAĞAN
Sanayimizin önemli firmalarından ASPİLSAN nasıl kuruldu, hikâyesi nedir?

ASPİLSAN, dünyadaki nadir örneklerden bir tanesi. Halkın katılımıyla kurulan ender şirketlerden. Başka bir örneğini bu güne kadar görmedim ve duymadım. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra malumunuz yaşanan birtakım sıkıntılardan sonra ASELSAN kuruldu. ASELSAN kurulup telsizler üretmeye başladığı zaman, batarya ihtiyacı ortaya çıktı. Batarya ve pil ihtiyacını gidermek için, tabii ülkenin kaynakları da o dönemde savaş sonrası sıkıntıda. Dönemin Kayserili iş adamları ve ileri gelenleri, ilgili devlet büyükleriyle temasa geçiyorlar ve “biz ordumuza hizmet edecek bir tesis kurmak istiyoruz” diyorlar. Bunun üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin o zamanki yöneticileri tarafından bir pil fabrikası kurulması, özellikle ASELSAN’ın ihtiyaçlarına yönelik bir tesis kurulması talebinde bulunuyorlar. Kayseri seferber oluyor; çoluk, çocuk, yaşlı, genç, her vatandaş ve şirket katkıda bulunuyor. Katkı veren herkesin ismi ve fotoğrafı bizim şirketimizin girişinde asılıdır. Paralar toplanıyor ve bu paralarla da yönetimi de kısmen üstlenmek üzere o zamanın Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfının nezdinde bu tesisi kuruyor. Uzun süre gönüllü olarak yönetimde görev alıp, TSK’nın öncelikle pil ve daha sonrasında ise batarya ihtiyacını karşılayacak şekilde hizmette bulunuyorlar, böyle ilginç ve anlamlı bir hikâyesi var ASPİLSAN’ın.

Peki, ihtiyacı halk nasıl bilebiliyor?
Ülkemizin o dönemde yaşadığı zorluklar üzerine TSK yöneticilerine başvuruyorlar, “bizler sizin için neler yapabiliriz?” diye. Onlar da ASELSAN’ın yaptığı telsizlerin pillerinin yapılmasını arzu ettiklerini söylüyorlar.

SİVİL DOKUNUŞ YAPACAK

Sivil kullanım için herhangi bir çalışmanız var mı?
Tabii ki. Şu anda biz kısmi olarak sivil sektöre üretim yapıyoruz ancak özellikle son dönemde yaptığımız çalışmalarla da üretimimizin önemli bir bölümünde de yeni kapasite artışımıza paralel olarak sivil araç ve gereçler için de batarya ve piller yapmayı hedefliyoruz.

İHA ve SİHA çalışmalarınız mevcut mudur?
Biz, İHA ve SİHA üreticilerine batarya tasarımları konusunda destek vermek üzere görüşmeler yapıyoruz. Drone bazındaki sistemlerle ilgili çalışmalarımız var. Tabii ki, bu zaman içerisinde elektrikli İHA’lar ve elektrikli uçaklar gibi sistemler de mutlaka dönüşerek evrilecektir, biz onun için ilk başlangıç temellerini şimdiden atıyoruz.

“BİR MİSYON ÜSTLENDİK”

Yerli ve milli ürünler noktasında ASPİLSAN olarak nasıl bir rol üstleniyorsunuz? Savunma sanayisi için sahip olduğunuz önem, sizin gözünüzde nedir?
Hem ilerleyen ve hâlihazırda içerisinde bulunduğumuz dönem, mobilitenin ve otonom sistemlerin hızla arttığı bir dönem. Bu batarya demektir. Batarya olmadan bir mobiliteden bahsetmek mümkün değildir. Dolayısıyla batarya her sistemin bir parçasıdır. Elektrikli arabalardan enerji depolama sistemlerine, evimizdeki elektrikli süpürgeden cebimizdeki telefonlara kadar pil ve batarya sistemleri günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası ve bu durum giderek de artıyor. Aklınıza gelen her sistemin otonom veya mobil olabilmesi için bataryaya ihtiyacı vardır. Gelecekte bu daha da önemli olacak. Eğer ülkemiz bu enerji sorununu sadece içten yanmalı motorlarda veya petrol gibi kaynaklardan elde etmesinde yaşadığımız benzer bir sorunun bunda yaşanmaması için bu konuya yatırım yapması gerekiyordu. ASPİLSAN ülkemizde bu misyonu üstlenmiş durumda. Yerli ve milli olarak üretilebilmesi için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Şu an yoğun bir talep ve ittifak var, bizler de buna cevap vermeye çalışıyoruz. Tüm batarya sisteminin yerli ve milli olması için 3 AR-GE merkezi kurduk. Buralarda faaliyetteyiz. Müşterilerimizin veya TSK’mızın istediği tasarımları yapıp onlara sunuyoruz. Yakın zamanda yeni tesislerimizde üreterek tamamen yerli ve milli pil ve bataryalarla ülkemizin bu açığını belli oranda kapatmayı hedefliyoruz.

CUSTOM DESIGN YAPIYOR

Dünyadaki muadillerinize kıyasla, nasıl yenilikçi çözümler sunuyorsunuz?

Biz özellikle elektronik devrelerin yapımında kendi yeteneklerimizi artırarak ve elektrokimya alanında da kendi formüllerimizi geliştirmek suretiyle kendi teknolojimizi inşa etmeye gayret ediyoruz. Ülkemizin çok özel isteklerini kendi yeteneklerimizle çözüyoruz. Çözümlerimiz özgün ve kendimize özel olduğu için, bu noktada dünyanın diğer şirketleri standart ürünlerle pazardan pay alırken, bizler tasarım kabiliyetimizi önde tutarak, custom-design yaparak istenen ihtiyaçlara cevap veren tasarımlar yaparak rekabet ediyoruz.

Teknoloji anlamında kendini kanıtlamış bir kuruluş olarak bünyenizdeki iş gücünün niteliği ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Biz şu anda işçi sayımız kadar mühendis istihdam ediyoruz. Yüksek lisanslı ve doktoralı mühendisler çalıştırıyoruz. Ayrıca alanımız çok niş ve özel bir alan olduğu için, yeni mühendisleri alarak burada özel olarak yetiştiriyoruz. Danışmanlık firmalarıyla ve üniversitelerle iş birliği yapmak suretiyle bu yeteneğimizi hızla artırıyoruz. Dolayısıyla bizim mühendislerimiz bu konuya özgü özel yeteneklere sahip oluyorlar ve müşterilerimizden gelen taleplere de cevap verecek niteliğe kavuşuyoruz. Bu günkü teknolojide ne varsa biz de onu kendi bünyemizde üretebiliyoruz.

3 KOLDAN AR-GE

ASPİLSAN’ın fabrika düzeni ve yatırımları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Bizim 3 ayrı merkezde, 3 ayrı AR-GE altyapımız var. Kayseri’de elektronik tasarımıyla ilgili bir merkezimiz var, mekanik tasarımlarımızı da orada yapıyoruz. Ankara’da elektro-kimya konusunda çalışmalar var. İstanbul’da da yakıt ve deniz platform bataryaları üzerinde çalışıyoruz. Kayseri’deki üretim tesisimize ilave olarak pil üretimi için Kayseri’de bir merkezin daha önümüzdeki aylarda temelini atacağız. 2 yıl içerisinde de tamamlayacağız. Üretimimizi orada hem pil hem de batarya üreterek sürdüreceğiz.

Patent ASPİLSAN için ne anlama geliyor?   
Şu an henüz bir patentimiz yok lakin patent başvurumuz var. İnşallah kısa zamanda patentlerimiz de olacak. Burada asıl önemli olan bizim tasarımlarımızın ilgili müşterilerimizde karşılık bulmasıdır. Bu bizim ana hedefimiz ve önceliğimizdir. Elbette işin ticari tarafı ve üretim kanadı mevcut. Kritik gördüğümüz ve rağbet edileceğini düşündüğümüz ürünlerimizle ilgili patent çalışmalarımız var. Patentle ilgili çalışmaları destekliyoruz.

Teknoloji gelişimimizi dünya ile paralel ilerletme çabasındayız Türkiye olarak. Endüstri 4.0, dijital dönüşüm ve Toplum 5.0 gibi noktalarda yaşanan gelişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ben Türkiye’nin bu konuda çok parlak bir geleceği olduğunu düşünüyorum. Özellikle gençlerimiz oldukça duyarlı ve istekli. Türkiye, şu anda hızlı bir dönüşüm yaşıyor. Bu dönüşüme hız verdiğimiz ve gençlerin önünü açtığımız sürece diğer ülkeleri hızla yakalayabiliriz. Yapmamız gereken tek şey yeni fikirlere açık olmak, gençlere fırsat sunmak ve Türkiye’ye teknolojiyi getiren insanlara gereken değeri vermektir.

YERLİLİK RÜŞTÜ İSPATLANDI

Savunma sanayinin son 10 yılını değerlendirebilir misiniz, nasıl bir gelişim gözlemektesiniz?
Bütün dünyada savunma sanayi, teknolojinin ana gelişme noktalarından biridir ve öncüsüdür. Öncelikle savunmaya yönelik sistemler geliştirilir, daha sonra sivil uygulamalarla devam ettirilir. Ülkemizde de bu böyle. Şu anda savunma sanayi firmaları çok ciddi bir teknoloji üretiyorlar ve ciddi ürünler geliştiriyorlar. Yerlilik payında da çok önemli bir aşamayı geçmiş bulunuyoruz. Savunma sanayinin ilerleme hızı oldukça yüksek. Ama bizim savunma sanayi alanındaki bu hızımızın ve teknolojilerin, acilen sivil sektöre evrilmesi gerekmektedir. ASPİLSAN bunun için çok tipik bir örnektir. Biz savunma sanayide kazandığımız tüm tecrübeleri sivil sektöre taşıyoruz. Yaptığımız işlerden bir tanesi de budur. Depolanabilir enerji konusunda burada kazandığımız bilgi ve deneyimleri aktararak tüm sektörlere hizmet edecek ürünler çıkarmayı hedefliyoruz. Tüm dünyada gelişme bu şekildedir, bizde de böyle olmaktadır.

Anahtar Kelimeler:
AspilsanFerhat ÖzsoySanayi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.